АМЕРИЧКИ Ф-35 ЈЕ НЕДОСТУПАН СУПАРНИЦИ ПРЕУЗИМАЈУ ТРЖИШТЕ: Кинески Ј-31 ће се „такмичити“ са руским Су-75 као алтернатива Лајтингу 2 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 01. 2024. у 22:08

КИНЕСКИ Ј-31 придружио се руском Су-75 „Шах мат“ како би се појавио као конкурент америчком борбеном авиону Ф-35 након најаве Пакистана да ће набавити кинески борбени авион у наредних неколико година.

АМЕРИЧКИ Ф-35 ЈЕ НЕДОСТУПАН СУПАРНИЦИ ПРЕУЗИМАЈУ ТРЖИШТЕ: Кинески Ј-31 ће се „такмичити“ са руским Су-75 као алтернатива Лајтингу 2 (ВИДЕО)

Фото Profimedia/Википедија CC BY-SA 4.0 Danny Yu

Другим речима, кинески ловац је спреман да се такмичи са руским авионом на приступачном тржишту ловца пете генерације у земљама у развоју у будућности. Техничка и комерцијална еволуција авиона и геополитички развој указују на ову могућност.

Оба авиона су развијена са експлицитном комерцијалном сврхом. Руски Су-75 представљен је у промотивној реклами на којој су приказани индијски и емиратски авијатичари, међу пилотима из других земаља Глобалног југа, како се окупљају у хангару где је авион представљен.

ФЦ-31 (како се Ј-31 раније звао) је први пут откривен на аеромитингу у Кини 2014. од стране компаније Shenyang Aircraft Corporation (SAC), уз присуство војних аташеа и делегација великих земаља у развоју.

Фото УСАФ/Војска САД

Млазњак у почетку није изазвао интересовање, чак ни од стране Народноослободилачке војске – морнарице (ПЛАН) и ПЛА – ваздухопловства (ПЛААФ). Пројекат се развио у пуноправну борбену платформу пете генерације након појачаних тензија са САД у западном Пацифику, почевши од председништва Доналда Трампа.

Што се тиче Су-75, Русија је крајем прошле године такође најавила да ће појачати специјализовани механизам развоја и ланца снабдевања који би одговарао договорима о заједничкој производњи и подели технологије са другим државама, разоткривајући основну оријентацију лаког стелт ловца као извозне платформе.

Фото Википедија CC BY-SA 4.0 Danny Yu


ШЕНЈАНГ СЕ ТРАНСФОРМИШЕ ЗА ИЗВОЗ Ј-31

Директан будући комерцијални сукоб између ФЦ-31 и Су-75 забележен је у чланку Global Times-а из фебруара 2022. који је извештавао о успостављању канцеларије искључиво „посвећене промоцији ловца на међународном тржишту“ и активном проналажењу купаца.

-Суочен са конкуренцијом страних колега, попут америчког Ф-35 и руског Су-75, кинески ФЦ-31 има своје предности, укључујући напредну технологију, прихватљиве цене, недостатак политичких ограничења и комплетну услугу, пише ГТ.

Zhan Qiang, заменик генералног директора у САЦ-у, рекао је да је компанија „трансформисала свој традиционални маркетиншки начин размишљања оријентисан на планирање и активно истраживала тржиште наоружања за врхунске авио-производе (користећи добро) авио сајмове“.

Први пут је јавно полетео 12. новембра 2014. током авио-салона у Џухају (Zhuhai Air Show). Побољшани прототип, са модификацијама оквира авиона, електро-оптичким системом циљања, већом носивом носивошћу, побољшањима прикривености и надограђеном електроником, направио је свој први лет у децембру 2016.

До краја 2018. године, извештаји су сугерисали да је програм добио владино финансирање и интересовање од ПЛААФ-а и ПЛАН-а. До јуна 2020. године развијена је трећа варијанта Ј-31 са већим радаром и неким мерама смањења радарског сигнала. Неки су нови ловац почели да називају Ј-35.
Поморска варијанта авиона је наводно извела свој први лет 29. октобра 2021. Модификована је са катапултном шипком и преклопним крилима и требало је да ради са недовољно развијеног носача авиона Тип 003 са електромагнетним системом за лансирање авиона.

Пензионисани пилот ИАФ Мираге-2000 и директор Центра за проучавање ваздушних снага (ЦАПС) ваздушни маршал Анил Чопра признао је у претходном чланку за EurAsian Times да ловац може да еволуира у веродостојну ваздушну платформу у контексту ПАФ планова да набави такву летелицу. „То ће дати бољу ударну моћ и може променити динамику на потконтиненту све док Индија не добије своју“, рекао је Чопра.

У извештају ГТ цитира се Веи Донгсу, војни експерт из Пекинга, који је рекао да је амерички Ф-35 углавном намењен америчким савезницима и партнерима. -Иако многе земље желе да га набаве, недостаје им довољно буџета или се суочавају са широким спектром извозних ограничења које постављају САД. Русија је открила свој нови стелт ловац Су-75, али тек треба да обави свој први лет, додао је Веи.

Фото Танјуг/АП


РУСИЈА НАЈАВЉУЈЕ МОДИФИКАЦИЈЕ СУ-75

Државна корпорација Ростк (Rostec), руска владина организација за производњу оружја, најавила је 13. новембра шире маркетиншке напоре да прогура млазњак као међународни одбрамбени програм на маргинама Dubai Airshow-а.

Пре тога, 16. фебруара 2023. године, генерални директор Rosoboronexport Александар Михејев рекао је: „Русија је позивала земље Блиског истока да заједно стварају оружје, укључујући учешће у пројекту лаких борбених авиона пете генерације „Шах мат“.

-Данас активно радимо на предлозима за најрелевантније облике партнерства за блискоисточне државе, првенствено у вези са трансфером технологије, заједничким развојем и offset програмима (прилагођеним програмима). Рособоронекспорт разматра опције за заједничко стварање модерних високотехнолошких производа, укључујући ловац пете генерације на бази лаког тактичког авиона Шах-мат, рекао је Михејев.

Затим, у јулу те године, United Aircraft Corporation (UAC) је поднела серију патената руској Федералној служби за интелектуалну својину (ФИПС), откривајући модификације оригиналног дизајна Су-75 које су укључивале тандем варијанту са два седишта и варијанту без посаде.

Ова модификација укључује проширење и угао задње ивице крила, што резултира повећаном површином крила и потенцијално благим смањењем задњег радарског потписа авиона.

Поред тога, чини се да постоји благи напредак у инсталацији мотора. Труп је такође претрпео модификације, наизглед повећавајући унутрашњи капацитет авиона.

Ова промена сугерише могућност повећања бочних одељака за наоружање за смештај ракета ваздух-ваздух кратког домета или повећан унутрашњи капацитет горива за Шах-мат, или су можда примењене обе модификације.

УАЦ је такође представио концепт „једномоторног двоседа стелт авиона“. Слично другим моделима Сухој са два седишта, модификације укључују тандем конфигурацију кокпита, са подигнутим задњим седиштем како би се обезбедио бољи поглед напред.


ЧИНИ СЕ ДА Ј-31 ВОДИ

Потпредседник Владе Руске Федерације и шеф Министарства индустрије и трговине Денис Мантуров такође је проценио потенцијално откривање прототипа Су-75 до краја 2025. године.

До тада, Кина ће изабрати коначни прототип ФЦ-31/Ј-31 и покренути ограничену серијску производњу (ЛСП), ако не и услугу ескадриле. Према томе, Ј-31 има благу комерцијалну предност у смислу бољег увођења оперативне услуге у земљу порекла него Су-75.

Наравно, и Русија би морала да усвоји неке серије самог Су-75 да би убедила међународне купце. Али могао би да достигне ту фазу много касније од Ј-31.

Једина разлика је што је један једномоторни, а други двомоторни млазњак. Ова два авиона су технички и комерцијални конкуренти у категорији лаких, приступачних, слабо видљивих/стелт ловца.

eurasiantimes.com

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

ПОКОРИО ПАРИЗ: Немац победио домаћег тенисера и растужио публику