"БЕЈБИ МАКРОН" ИМА ТЕЖАК ЗАДАТАК ПРЕД СОБОМ: Јавност прилично скептична - "Специјализовао се за ароганцију и презир"
ЗОВУ га "Бејби Макрон". Са смеђом косом, смеђим очима, амбицијом и популарношћу, изгледом и уверењима, Габријел Атал и Емануел Макрон су изузетно слични. Француски председник је овог уторка свом министру образовања понудио место премијера.
Атал је наследио премијерку Елизабет Борн, председникову трећу премијерку од почетка његовог првог мандата 2017. Са 34 године, Атал је најмлађи шеф француске владе. Такође, постао је први премијер који је јавно признао своју хомосексуалну оријентацију. Атал је у вези са Стефаном Сежурнеом, такође присталицом Макрона. Сежурне је генерални секретар Макронове Ренесансне партије, посланик у Европском парламенту и председник групе Обновити Европу у Европском парламенту.
На церемонији примопредаје у Јелисејској палати, Атал је обећао "храброст и покрет" под његовим вођством. "Најмлађи председник у историји поставља најмлађег премијера. Желим да то видим као симбол храбрости", рекао је он.
Успон Атала је био прилично брз. У младости, са 17 година, први пут се придружио Социјалистичкој партији. Био је портпарол Макронове странке са 28 година, државни секретар са 29. Пре шест месеци именован је за министра образовања, позиција на којој је стекао популарност и доспео на насловне стране због својих реформи. Између осталог, забранио је ношење абаје, залажући се за чврст став према секуларизму.
Непоколебљиви бранилац центризма
Атал се сматра вештим комуникатором и чврстим браниоцем центризма. Макрон је похвалио његову "енергију и посвећеност", али ентузијазам не деле сви у владином тиму. Странке радикалне левице и популистичке деснице које доминирају опозицијом сматрају Атала неискусним. Матилдаа Панот, шефица левичарске партије Ла Франце Инсоумис (партије чији је лидер Жан-Лик Меланшон заузео солидно треће место на последњим председничким изборима) описала га је као "Макрона млађег, који је специјализован за ароганцију и презир". Његов однос са Сежоурнеом изазвао је негативне реакције конзервативаца.
Одлука о реконструкцији владе не сматра се фундаменталном променом, већ стратешким потезом за јачање Макронове агенде и имиџа уочи европских избора. Тренутни политички догађаји отворили су врата даљем расту популарности Марине Ле Пен и њене странке, што у великој мери штети Макрону.
Због тога Аталово именовање има за циљ да реафирмише фундаменталне принципе центристичке политике уз супротстављање порасту популизма. Макрон се нада да ће Атал помоћи у спашавању његовог другог посрнулог мандата. Сумње око Макрона постоје откако је његова странка изгубила парламентарну већину 2022. године. Његова центристичка коалиција остаје највећа група у Народној скупштини, али Макрон више нема апсолутну већину за усвајање закона.
Влада је успела да постигне компромис у неким областима, укључујући повећање куповне моћи и борбу против незапослености. Када то није упалило, Макрон је прибегао контроверзном уставном маневру који му је омогућио да заобиђе парламентарно гласање, као на пример када је усвојио контроверзну пензиону реформу.
Убрзавање депортације странаца
Недавни дебакл око закона о имиграцији довео је у питање Макронову методу владања. Опозиционе странке су већ позвале на оставку министра унутрашњих послова Жералда Дармањина и нове изборе. Надало се да ће закон, који има за циљ да убрза депортацију странаца, који су починили злочине на француском тлу и укључује мере за легализацију радника без докумената, добити подршку конзервативаца и левичарских центриста.
Али почетне фазе дебате о закону о имиграцији биле су хаотичне. Закон је пооштрен у првом читању у Сенату којим доминира десни центар. Макронова странка побунила се против пооштреног закона, који је обезбедио подршку Ле Пенине крајње деснице.
Бивши председници Шарл де Гол и Франсоа Митеран одлучили су да одрже нове изборе када су се током свог мандата суочили са непријатељским или неуправљивим парламентима. Макрон остаје чврст.
Пред Аталом, којем многи пребацују мањак политичког искуства, велики су изазови: европски избори и Олимпијске игре у наредним месецима. Изборима прети талас екстремне деснице. Још једна колосална мисија биће брига о организацији и безбедности Олимпијских игара на којима ће све очи бити упрте у Француску, што неће бити лако с обзиром на међународни контекст. Прво ће се Атал побринути за састављање своје нове владе, а наредних дана биће саопштена нова имена.
БОНУС ВИДЕО: ФРАНЦУСКИ СЕНТ ЕМИЛИОН - Место које живи од вина и за вино
(Мондо)
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)