ХУТИ ИМАЈУ РАЗОРАН АРСЕНАЛ: Делују као да су наоружани само лаким оружјем али то не може бити даље од стварности (ВИДЕО)

Novosti online

13. 01. 2024. у 07:11

ХУТИ, јеменска шиитска побуњеничка група коју подржава Иран, били су мета масовне одмазде САД и Велике Британије у четвртак увече због напада на комерцијалне бродове у Црвеном мору и Аденском заливу, што је довело до тога да бродарске компаније масовно преусмеравају саобраћај на дуге руте преко Рта добре наде.

ХУТИ ИМАЈУ РАЗОРАН АРСЕНАЛ: Делују као да су наоружани само лаким оружјем али то не може бити даље од стварности (ВИДЕО)

Фото printscreen youtube Future Technology of Military

Хути имају имиџ "одрпане" војске наоружане застарелим калашњиковима, али захваљујући савезницима у Техерану то више није случај.

Група коју чини око 20.000 бораца има напредан арсенал, који укључује дронове, крстареће и балистичке ракете, као и противбродске ракете, пише Скај њуз.

Њихови лидери кажу да је циљ да прекину комерцијалну пловидбу на глобално важном пловном путу како би Израел прекинуо војну акцију у Гази и укинуо блокаду појаса Газе.

Откако је 7. октобра избио рат између Израела и Хамаса, Хути су извели низ напада у Црвеном мору, тврдећи да су гађали бродове повезане са Израелом у знак солидарности са Палестинцима.

Убрзо након што су америчке и британске снаге напале њихове кључне војне локације, Хути су обећали да то неће остати без одговора. Напад западних савезника уследио је након узастопних упозорења да ће бити последица ако се напади на комерцијални брод наставе, при чему су америчке и британске снаге погодиле 60 циљева на 16 локација рано у петак у, како су рекли, покушају да спрече даље ометање виталног пловног пута.

Поменути имиџ Хута, иначе припадника зајдија, шиитске секте, више не одражава оно што је група у међувремену постала, нити одражава тренутне војне капацитете након снажнијег повезивања са Техераном последњих година, са којим нису тесно идеолошки повезане као друге групе које чине тзв. Осовину отпора.

 

КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ

Хути, поред стандардне војне опреме, наоружања и система наоружања, континуирано развијају своје војне способности од 2014. године, када су заузели јеменску престоницу Сану. Последњих 10 година суочавали су се са нападима коалиције предвођене Саудијском Арабијом и не само да су преживели, већ су и ојачали. Њихов арсенал наоружања, како истичу војни стручњаци, чине иранска опрема, компоненте и системи наоружања, преноси агенција АФП.

То укључује балистичке ракете које Хути називају Тајфун, ребрендирана верзија иранске ракете Кадр са дометом од 1.600 до 1.900 километара, према Фабијану Хинцу са Међународног института за стратешке студије.

- Врло је непрецизна, барем у верзији коју смо видели, али би требало да може да стигне до Израела - рекао је Хинц за АФП, а преноси индијски телевизијски канал НДТВ.

Иран је 2016. године извршио тестирање својих пројектила Кадр, погодивши циљеве удаљене око 1.400 километара. Мохамед Албаша, виши аналитичар за Блиски исток у америчкој компанији за примењену аналитику Наванти Гроуп, каже да су Хути представили Тајфуне само неколико недеља пре напада палестинске милитантне групе Хамас 7. октобра на Израел, чиме је започео тренутни рат између Израела и Хамаса.

Фото Танјуг/АП

Шиитски побуњеници, који контролишу већи део северног Јемена, такође имају иранске крстареће ракете Кудс, наводи Хинз. Постоје различите верзије Кудса, од којих неке имају домет од око 1.650 километара, што је довољно да погоди Израел, каже он.

Хути су 2022. године тврдили да су крстарећим ракетама Кудс 2 гађали нафтна постројења у Абу Дабију, главном граду Уједињених Арапских Емирата (УАЕ). Навођене ракете су затим путовале више од 1.126 километара од северног Јемена до циља. Такође су користили пројектил Кудс 2 2020. за напад на циљеве у Саудијској Арабији.

ДРОНОВИ И ПРОТИВБРОДСКЕ РАКЕТЕ

Саудијска Арабија и Сједињене Државе су више пута оптуживале Иран да снабдева Хуте беспилотним летелицама, ракетама и другим оружјем, што Техеран упорно пориче. Хути, с друге стране, тврде да своје дронове производе у земљи, иако аналитичари истичу да садрже шверцоване иранске компоненте.

Shahed - 136 Фото МО Ирана

Њихов арсенал тако укључује иранске дронове Шахед-136, које Русија користи у рату у Украјини, наводи Хинц. Имају домет од око 2.000 километара, а доступан је и други модел дрона, Самад-3. Хинц наводи да се не зна тачан домет овог дрона, али да је требало да буде око 1.600 километара. Дронове Самад-3 користили су јеменски милитанти у нападима на УАЕ и Саудијску Арабију. Летелица може да носи 18 килограма експлозива, наводе извори и аналитичари медија под контролом побуњеника.

Беспилотне летелице које користе Хути користе ГПС навођење и "аутономно лете дуж унапред програмираних путних тачака" ка својим циљевима, рекли су стручњаци Центра за стратешке и међународне студије у извештају за 2020.

(Курир.рс/Јутарњи лист/)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

СУПЕРШУТ ОТВАРА ВРАТА ХУМАНОСТИ – „ПОГЛЕД СРЦЕМ“ СТИГАО И ДО „АНЂЕЛА“ ИЗ УЖИЦА