ДРАМА У ДАВОСУ: Отказан лет Блинкена, морао да изађе из авиона - "летелица небезбедна за коришћење"

Марко Колашинац
Марко Колашинац

18. 01. 2024. у 09:26

АВИОН Ентонија Блинкена покварио се у Швајцарској, након чега је амерички државни секретар био приморан да се у Вашингтон врати мањом летелицом.

ДРАМА У ДАВОСУ: Отказан лет Блинкена, морао да изађе из авиона - летелица небезбедна за коришћење

FOTO: AP/Tanjug

Инцидент се догодио у среду, када се највиши амерички дипломата спремао за повратак кући, након што је говорио на Светском економском форуму у Давосу.

Блинкену и осталим путницима речено је да је летелица небезбедна за коришћење и да морају да изађу из авиона "боинг 737" у који су се укрцали након што су хеликоптером стигли до аеродрома у Цириху.

Из Брисела је затим стигла помоћ – и то у виду мањег авиона који је америчког секретара пребацио до Вашингтона. Срећу да тако брзо стигну до куће нису, међутим, имали неки од људи који су путовали с њим – помоћници и новинари, који су морали да користе комерцијалне летове.

Блинкеново путовање је прекинуто мање од две недеље након што је америчка Федерална управа за ваздухопловство (ФАА) наредила приземљење свих авиона "боинг 737 МАКС 9", ради безбедносних провера након експлозије у ваздуху на лету "Аљаска ерлајнса".

Авион је био принуђен да принудно слети у Портланд у Орегону, када је експлодирао чеп на вратима на висини од 16.000 стопа, повређујући неколико од укупно 171 путника у авиону.

Млазњак који користи Блинкен је, међутим, старија верзија ове летелице.

Регулатори ваздухопловства широм света су, иначе, у марту 2019. године забранили "737 МАКС", најпродаванији "Боингов" авион, након што је у несрећама у Етиопији и Индонезији у њима погинуло укупно 346 људи. 

Њихово враћање у употребу дозвољено је две године касније, након поправке њихових система контроле лета.

Нови проблеми безбедности појавили су се прошлог месеца, када је "Боинг" саветовао оператере "737 МАКС" да прегледају своје авионе због могућег лабавог завртња у систему управљања кормилом. 

Од инцидента са "Аљаска ерлајнсом", цена акција "Боинга" је пала за око 19 одсто, што је избрисало његову тржишну вредност за износ од готово 30 милијарди долара.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИЈЕ НИ КУПИЛА КАРТУ, НА ПЛАЖИ ЈОЈ ПОНУДИЛИ БЕСПЛАТНУ ВОЖЊУ: Нови детаљи трагичне смрти Новосађанке у Будви

НИЈЕ НИ КУПИЛА КАРТУ, НА ПЛАЖИ ЈОЈ ПОНУДИЛИ БЕСПЛАТНУ ВОЖЊУ: Нови детаљи трагичне смрти Новосађанке у Будви

ТИНЕЈЏЕРКА је, како каже њен близак пријатељ, била девојка пуна живота, имала је много планова за будућност, а тек је имала 19 година, и цео живот је био пред њом, а сада је читава њена породица завијена у црно.

30. 05. 2025. у 14:42

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је током ноћи извела један од највећих напада дроновима од почетка рата, гађајући више циљева на територији Русије. Због напада су московски аеродроми били приморани да привремено обуставе рад, што је изазвало хаос у ваздушном саобраћају.

28. 05. 2025. у 09:45

Коментари (0)

РИВИЕРА MONTENEGRO SWISSÔTEL У БУДВИ БУДИ НАЈВЕЋИ ИНТЕРЕС КУПАЦА НЕКРЕТНИНА ЗБОГ ПОСЕБНОГ ПРОГРАМА РЕНТИРАЊА