КИНЖАЛ ЈЕ ЗАСТАРЕЛА ТЕХНОЛОГИЈА ИЗ ХЛАДНОГ РАТА: Кинески аналитичар анализира руски хиперсонични пројектил (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

21. 01. 2024. у 21:02

РАТ Русија-Украјина видео је прву употребу Х-47М2 Кинжал балистичке ракете велике брзине ваздушног лансирања. Заједно са целим светом, кинески војно-индустријски комплекс помно прати рат за процену технологије.

КИНЖАЛ ЈЕ ЗАСТАРЕЛА ТЕХНОЛОГИЈА ИЗ ХЛАДНОГ РАТА: Кинески аналитичар анализира руски хиперсонични пројектил (ВИДЕО)

Фото: Профимедиа


Кинески аналитичари називају Кинжал, за који је Москва често тврдила да је "непобедив", застарелом технологијом хладноратовског периода и њене перформансе у рату не значе да је "чудо" од оружја.

Легенда, руска хиперсонична ракета дугог домета Х-47 Кинжал, дуго је изазвала страх и дивљење међу противницима земље. Лансиран од стране МИГ-31, Кинжал је могао да достигне брзине веће од Мах 10 и путује 1.500 до 2.000 километара док носио конвенционалну или нуклеарну бојеву главу.

Иако Сједињене Државе и даље раде на развоју његовог хиперсоничног оружја, Кина је већ развила и распоредила на копну, ваздуху и на мору хиперсоничне варијанте.

Сматра се да је Кинжална ракета, са именом НАТО-а "Килџој", која путује тако брзо да притисак ваздуха испред оружја формира облак у плазми док се креће, који апсорбује радио таласе. Због тога је хиперсонично оружје веома тешко ухватити радарским системима.

Такође, Русија је тврдила да Кинжал може да маневрише током лета на предвиђени циљ, за разлику од других хиперсонских пројектила. Због тога тек каса стигну у близину мете земаљски радарски системи могу да их примете. Кинжали се могу лансирати из МиГ-31К борбених авиона, дајући им предност напада из било којег правца.

"Бодежи" су се први пут користили против Украјине у марту 2022. године. Русија је лансирала шест хиперсоничних ракета у једном од највећих ваздушних удара на Украјини да полрене застој у рату.

Стога је, дакле, изненађујуће када је Русија прешла на СУ-34 "(НАТО кодно име "Fullback") да би лансирао Кинжале. Кинески стручњак говорио је о развоју СУ-34 као носача ракете Кинжал и стварних перформанси Кинжала у борби.

Часопис The Diplomat је анализирао чланак у водећем кинеском одбрамбеном часопису под називом: "Платипуси оперишу са Кинжалима: Кратка дискусија о лансирању Кинжала хиперсоничне ракете са Су-34." (“The Dagger Wielding Platypus: A Brief Discussion of the Su-34 Launching the Dagger Hypersonic Missile.”)


ПУТИН ЈЕ 2018. ГОДИНЕ ПРЕДСТАВИО ПРОЈЕКТИЛЕ КИНЖАЛ

Говорећи о предности Русије над постојећим и потенцијалним западним ПВО системима, Путни је рекао, "пројектил лети хиперсоничном брзином, десет пута брже од брзине звука, такође може да маневрише у свим фазама његове путање летења. Такође омогућава да превлада све постојеће и, мислим будуће, противавионске и анти-ракетне одбрамбене системи, користећи нуклеарне и конвенционалне бојеве главе домета од преко 2.000 километара."

Западни стручњаци одбацили су тврдње да су претеране рекавши да то није ништа друго него балистичка ракета која је лансирана из ваздуха.

Фото Танјуг/АП / принтскрин МО Русије


"КИНЖАЛ" ПЕРФОРМАНСЕ - КИНЕСКА ПРОЦЕНА

Кинеска анализа закључује да и руске и украјинске снаге показују знакове умора, а економске санкције Запада су почеле да дају резултате.

Дуг рат је утицао на употребу Кинжала у борби пошто их је произведено у малом броју. Економски напрезање, како рат улази у своју трећу годину, значи да ће их на попису преостати врло мало.

Анализа не види хиперсоничну ракету као “чудо од оружја” које може променити ток рата. Такође је тешко да се са СУ-34 "лансира [довољно] Кинжала да постигне ефекат."

Чланак у часопису кинеске одбране такође указује на неколико проблема са оружјем, што га категорише као "застарело из 1980-их као хладнратовску технологију која није хиперсонична у природи". Због карактеристика дизајна Кинжала, "његова способност да се једри на даљину у атмосфери је скраћена." Његова могућност маневрисања је такође упитина.

Кинески аналитичар Yin Jie, истовремено указујући на недостатак у својој балистичкој путањи, тврди да би Кинжал могао да буде пресретнут тренутним напредним анти-ракетни системима који су тренутно у служби. Пресретнут је 4. маја 2023. године, када је Патриот ПВО систем оборио руску ракету Кинжал испаљену из МиГ-31К преко Кијева.

"Хиперсонична ракета,"супер оружје" којим се Путин хвалио дуги низ година. Показао је цртане филмове целом свету и рекао да "можемо превазићи било који систем ваздушне одбране", али не.

-Испоставило се да су Патриоти могли да сруше Кинжале. Збогом, непобедиво оружје, рекао бих то, казао је украјински војни експерт, Олег Жданов, за директан сукоб између система Патриот ПВО и Кинжал ракете. Кинески стручњак је упознао да се наводи САД и Украјинаца истинити.

Упоредо са својим недостацима, Кинжал ракете такође се суочавају са бројевима који не иду у прилиг руском оружју. Високи трошкови и исцрпљене залихе значи да руске снаге могу да се поставе само стратешки, дајући још једну предност Украјини.


ПРЕЛАЗАК НА "ФУЛБЕКА" ЗА ЛАНСИРАЊЕ КИНЖАЛА

Кинеска анализа показује да Русија користи Су-34 за лансирање Кинжала из ваздуха, јер руски борбени млазњак може отпустити пројектил изван домета украјинске ПВО. Међутим, предност је ограничена јер је Су-34 спорији од МиГ-31, а тежина хиперсоничних пројектила такође смањује перформансе ловца-бомбардера.

Кинжал који се лансира из ваздуха омогућава већи домет, размештање и флексибилност. Русија је развила ракете да се супротстави америчкој ракетној одбрани, попут ТХААД (Terminal High Altitude Area Defense).

Кинески стручњаци су истакли да хиперсонични пројектили који се лансирају из ваздуха у великој мери ослањају на сателитски навигацијским систем да воде ракете у реалном времену. То би могло ставити Русију у неповољан положају јер је њен ГЛОНАСС сателитски навигациони систем у "стању лимба", а недовољан број сателита у орбити смањује "навигацијску тачност".

За разлику од овога, Запад има врхунску информациону технологију да би се упозорило о предстојећим нападима "Фулбека" и пресрести их. То је назначено огромним бројем Су-34С које је Русија изгубила у рату.

(eurasiantimes.com/Ritu Sharma)

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (6)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”