АМЕРИЧИ И НЕМАЧКИ "УДАРАЦ У ПЛЕКСУС" КИЈЕВУ: Амерички "Форин полиси" о пријему Украјине у НАТО

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

01. 02. 2024. у 00:45

САД и Немачка се опиру захтевима НАТО савезника да се Украјини упути позив у Алијансу на предстојећем самиту, страхујући да би тај потез могао да изазове сукоб пуних размера са Русијом, известио је "Форин полиси".

АМЕРИЧИ И НЕМАЧКИ УДАРАЦ У ПЛЕКСУС КИЈЕВУ: Амерички Форин полиси о пријему Украјине у НАТО

Фото: АП

Позивајући се на десетак садашњих и бивших званичника, амерички часопис наводи да Кијев и неки од његових најватренијих присталица, укључујући Пољску и балтичке државе, захтевају пријем Украјине у Алијансу на кључном самиту у Вашингтону у јулу.

Заговорници брзог учлањивања Украјине у НАТО тврде да би само пуноправно чланство Кијева могло да натера Русију да оконча сукоб, док сматрају и да би тај потез био јефтинији на дуге стазе од слања оружја унедоглед.

Међутим, САД и Немачка, два најбитнија савезника Кијева у погледу војне помоћи, не слажу се са тим оценама, наводи "Форин полиси".

Званичници у овим земљама наводно мисле да сада није прави тренутак за приступање Кијева, те да би Запад, пре свега, требало да се фокусира на снабдевање Украјине оружјем.

"Форин полиси" додаје да би пријем Украјине у Алијансу могао да изазове окршај пуних размера између НАТО-а и Русије, због члана 5 који предвиђа да се напад на једну чланицу сматра нападом на све.

Америчка публикација наводи да стање додатно компликује неколико чланица ЕУ, укључујући Мађарску и Словачку, које се противе наоружавању Кијева.

Мађарски премијер Виктор Орбан упозорио је да би чланство Кијева у блоку могло да увуче НАТО у сукоб. Његов словачки колега Роберт Фицо рекао је да би тај потез могао да изазове трећи светски рат.

САД су наводно позвале чланице ЕУ да не покрећу питање украјинског чланства на самиту, тврдећи да би то могло да разоткрије поделе иза кулиса.

​Москва је у више наврата позивала Запад да не пружа војну помоћ Украјини, наводећи да ће то само продужити сукоб. Руски председник Владимир Путин је такође рекао да је настојање Кијева да се придружи НАТО-у, које је уписано у Устав као стратешки циљ Украјине 2019. године, један од кључних разлога за садашњи сукоб.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар орешника и сармата може да уништи читав НАТО у Европи

РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар "орешника" и "сармата" може да уништи читав НАТО у Европи

КОМБИНОВАНО лансирање ракетних система „сармат“ и „орешник“ способно је да неутралише целу војну инфраструктуру Северноатлантске алијансе у Европи, рекао је за руске медије Александар Степанов, војни стручњак Института за право и националну безбедност Руске председничке академије за националну економију и јавну управу (РАНХЕГА).

13. 05. 2026. у 12:29

НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ! Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији

"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији

ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.

11. 05. 2026. у 19:09

Коментари (0)

ЗАШТО МУШКАРЦИ НАПУШТАЈУ ИЗУЗЕТНЕ ЖЕНЕ? Фројд је сматрао да су ове три ствари кључне