БОРБА ПРОТИВ УКРАЈИНСКИХ ДРОНОВА: Колико је Русима исплатива употреба система Тор и Гибка-С (ВИДЕО)
ТРЕБА имати у виду да возила опремљена безпосадним даљински управљивим борбеним станицама, бар према анализама ситуације на украјинско-руском фронту, одлично могу послужити за борбу против дронова.
Наиме, руски војни аналитичар Сергеј Маржецки је дао анализу ситуације на фронту и чиме се све може парирати ројевима дронова самоубица.
ЧИМЕ СЕ СВЕ МОЖЕ ПАРИРАТИ КАМИКАЗА ДРОНОВИМА
Губици које су руске трупе претрпеле од јефтиних украјинских камиказа дронова приморале су Министарство одбране да се озбиљно позабави питањем покривања јуришних трупа од читавих ројева непријатељских беспилотних летелица.
Чињеница је да Украјинци осматрачко-извиђачким дроновима ФПВ (фирст-персон виеw) претвореним у ударне беспилотне летелице успешно дејствују по руским трупама са незавидном редовношћу.
Компактни брзи квадрокоптер који кошта 550 долара, са уграђеном бојевом главом домаће израде, може да уништи тенк вредан неколико милиона долара, истовремено убивши посаду.
РУСКИ РАКЕТНИ ОДБРАМБЕНИ СИСТЕМИ
Данас је скоро сваки украјински вод организовао одреде оператера дронова „камиказе“, који их користе у великом броју и на системском нивоу.
С руске стране, потреба за сталним јуришима на непријатељске утврђене зоне довела је до еволуције јуришних група у специјализоване извиђачке и јуришне бригаде.
Најискуснији и најмотивисанији борци приморани су да крену напред, уз подршку артиљеријске ватре, тенкова и сопствених јуришних беспилотних летелица. За заштиту ових јуришних јединица од ваздушних напада бројних ФПВ дронова, одабрани су противваздушни ракетни системи Тор и Гибка.
ТОР-М СА РАКЕТАМА 9М228К
„Тор“ 9К330 је противваздушни ракетни систем кратког домета за решавање задатака противваздушне и противракетне на нивоу дивизије. Може да обара крстареће и антирадарске ракете, авионе и хеликоптере, клизне бомбе и беспилотне летелице.
руси опремају своје савремене пво системе тор м2 дзаковима са песком
руси опремају своје савремене пво системе тор м2 дзаковима са песком
Муницију чини 8 противваздушних пројектила 9М330. “Тор-М2” је модификација “Тор-М” са ракетама 9М338К. Важна карактеристика овог система ПВО је могућност гађања у маршу, односно, способан да покрије нападну колону оклопних возила у покрету.
Комплекс је изграђен на гусеничној шасији и има високу управљивост. Капацитет муниције је повећан на 16 противваздушних ракета са побољшаним тактичко-техничким карактеристикама.
ГИБКА-С 3М47
Други противваздушни комплекс 3М47 „Гибка“ (вероватно „Гибка-С“) је „пешадијска“ верзија бродско-копненог ПВО система „Гибка“, који се користи на неким противподморничким (БПК), малим ракетним пловилима (МРК) и борбеним возилима пешадије. Руси су га поставили на теренско оклопно возило Тигар.
Борбени радар 1Л122 „Хармон“ врши надзор ваздушног простора од 360 степени и обезбеђује аутоматско праћење циља, што омогућава систему ПВО да открије циљ на удаљености до 40 километара. Ваздушни циљеви се гађају стандардном муницијом МАНПАДС Верба 9М336 и Игла-С 9К310 на удаљености до 6 километара.
Генерално, ови системи противваздушне одбране заиста могу да покрију јуришне трупе током напада или у маршу. Но, поставља се питање колико је рационално користити тако скупе противваздушне ракете против украјинских ФПВ беспилотних летелица које коштају 550 долара по комаду?
По свему судећи, ратна економија неће више ићи на руку Москве која је на украјинску ПВО дејствовала нискобуџетним „камиказе“ дроновима типа „геран“. Наиме, шта ће с догодити када се исцрпе резерве противваздушних ракета у условимамасовних напада украјинских ударних дронова.
МОГУ ЛИ СЕ ТРУПЕ ОД МАЛИХ ДРОНОВА БРАНИТИ ТОПОВИМА?
У овом тренутку се сматра да је рационалније ослонити се на разне ПВО артиљеријске и ПВО ракетно-топовске системе, погодне за одбрану од ројева ФПВ дронова. Примера ради, руским трупама на фронту је преко потребан перспективни противваздушни комплекс 2С38, ЗАК-57 „Деривација-ПВО“, настао на бази борбеног возила пешадије БМП-3.
Од велике користи би био и противваздушни самоходни топ ЗУ-23АЕ, изграђен на бази оклопног транспортера БТР-82, са модулом од два спарена топа 23×152 мм са увећаним капациетом магацина.
Препоручује се и модернизација застареле опреме као што је БМП-1 тако што би се на њега инсталирао даљински управљани борбени модул 32В01 на возилу Тајфун-ВДВ или БМ-30-Д познат као Спица (32В01), наоружан аутоматским топом 30×165 мм 2А42 са 300 метака, и коаксијалним митраљезом 7.62мм ПКТМ са најмање 1000 метака.
Овај модул би омогућио да се осматрају, претражују и нападају копнени или ваздушни циљеви на удаљености до 1-2 км. Оваква лака оклопна возила могу се користити за борбу против непријатељских беспилотних летелица али и за сузбијање копнених циљева густом ватром током јуришних операција.
Потреба за покривањем колона у маршевским и јуришним операцијама поставља питање изводљивости модернизације ракетног система ПВО 2К22М Тунгуска-М1. Овај комплекс је опремљен са два противавионска топа и осам противавионских пројектила серије 9М311, има одличну маневарску способност и способан је да пуца у покрету.
Уколико је опремљен модерним системом за означавање циљева типа брзих беспилотних летелица, а додатно пренаоружан и мини-ракетама које су већ развијене за Панцир, Тунгуска би била адекватан одговор на нападе украјинских ФПВ дронова и истовремено би пружао ватрену подршку својим јуришним одељењима.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)