АГРАР КАО ЈАБУКА РАЗДОРА: Неслагање француског премијера Габријела Атала и немачког канцелара Олафа Шолца на првом сусрету

Први сусрет, главна тема, па - раскорак. Тако би у најкраћем могао да изгледа резиме берлинског састанка између домаћина немачког канцелара Олафа Шолца и новог француског премијера Габријела Атала.

АГРАР КАО ЈАБУКА РАЗДОРА: Неслагање француског премијера Габријела Атала и немачког канцелара Олафа Шолца на првом сусрету

Foto: Tanjug/AP

- Сложили смо се да се нисмо сложили - није крио Атал размимиолажење са важним саговорником.

Јабука раздора је споразум у припреми о слободној трговини између ЕУ и земаља Јужне Америке, односно асоцијације "Меркосур". А управо је суспендовање тих преговора био један од главних захтева француских пољопривредника услед страха од нелојалне конкуренције.

"Меркосур" је организација за слободно кретање робе, компонената и услуга основана 1991. године и покрива преко 82 одсто БДП Јужне Америке. Њене сталне чланице су Аргентина, Бразил, Парагвај и Уругвај, Боливија је у процесу прикључивања, док су придружени чланови Чиле, Колумбија, Перу, Еквадор, Гвајана, Перу и Суринам. Венецуела је суспендована.

Преговоре о слободној трговини са овим огромним тржиштем Брисел је започео још 2000. године. Заустављен је 2004, да би поново активиран 2013. Принципијелни договор је постигнут 2019, али коначних текст није срочен, изгласан и потписан.

Једно од чврстих обећања француских власти током недавних жестоких протеста пољопривредника било је да се тај споразум неће потписати. Обећање су дали и премијер Атал и председник Емануел Макрон који је рекао да правила у Јужној Амеерици нису хомогена с онима у Европи. Земљорадници су забринути да би јефтиније месо, воће и поврће из Јужне Америке преплавили Европу, а да се притом не поштују исте производне и еколошке норме. 

С друге стране, Немачка здушно подржава овај пројекат, јер Берлин традиционално види прилику за трговински суфицит. Нарочито им је стало због могућности развијања новог тржишта за сопствену аутомобилску индустрију. 

- Немачка је земља која је веома привржена слободној трговини - потврдио је Шолц после разговора с Аталом, истичући да овакви споразуми имају "велики геостратешки значај".

Додао је да преговори с Меркосуром трају већ двадесет година и да је време да се приведу крају, пожурујући да се све то коначно заврши. У свему види перспективу напретка за читаву Европу.

Атал је пред својим саговорником потврдио став Француске која се томе противи и поручио да није време за парафирање.

- Европа је континент трговине, потребне су нам трговинске везе с другим земљама и континентима ван Европе, али, има споразума за које се, из угла Француске, нису створили услови - ставио је тачку Атал. 

Истовремено је скренуо пажњу на опасност да овакве поделе, "и најмање пукотине", могу да искористе популисти и екстреми. Избори за нови састав Европског парламента ће бити одржани већ у јуну.

И поред неспоразума око слободне трговине, оба саговорника су истакла важност француско-немачких пријатељских веза. Шолц је рекао да ће ова година бити специјална у односима две земље, имајући у виду и предстојећу посету Макрона Немачкој крајем маја.

- Снагу Европе меримо чврстином француско-немачког пријатељства - казао је Атал и навео да када ова два народа заједно иду напред тада се и Европа убрзава, развија и поново добија моц́, док би, да се деле, цела Европа оклевала.

- Француско-немачко пријатељство је једна од великих прилика у нашој историји - узвратио је домаћин Шолц.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ШОКАНТНА, НИСАМ ТО ОЧЕКИВАО: Чувени тенисер забринут због Јаника Синера