НА ПОМОЛУ РАТ ЕГИПТА И ИЗРАЕЛА? Ни једни ни други не могу попустити
КАКО преноси Џерузалем пост, израелски премијер Бењамин Нетањаху објавио је 7. фебруара да је дао инструкције израелској војсци (ИДФ) да покрене операције у граду Рафи и у два избегличка кампа на југу појаса Газе.
При томе, ИДФ треба да помогне цивилима да се крећу ка сигурним подручјима кроз хуманитарни коридор. Једини проблем је што су Рафа и југ појаса Газе једине безбедне области.
Рафа и поменута два избегличка кампа последња су упоришта Хамаса у Појасу Газе. Према неким проценама, тамо се налази на десетине хиљада припадника Хамаса, са цивилима и оружјем у подземним тунелима, с обзиром да су процене израелских обавештајних служби с краја јануара биле да је до сада елиминисано само 20 до 30 одсто Хамаса.
Пре почетка израелског напада на појас Газе, Хамас је имао нешто више од 30 хиљада бораца, што значи да је активно још најмање 20 хиљада. А велика већина њих се налази на југу појаса Газе. Поврх тога, упркос тешком бомбардовању и тешким борбама, често буквално прса у прса, ове исте израелске обавештајне службе процењују да је ИДФ до сада успео да трајно уништи или онеспособи само 20 одсто Хамасових тунела.
Додатни проблем за ИДФ представља поновно појављивање Хамаса у областима које су израелске снаге тешком муком очистиле од њих. Ово се, пре свега, односи на град Газу, где Хамас поново успоставља контролу и администрацију. Што значи да израелске снаге морају поново да уђу у то подручје и воде тешке уличне битке.
Рафа је погранични град на чијој територији се налази једини гранични прелаз који води из појаса Газе у Египат. Скоро сва хуманитарна помоћ улази у Газу преко ње. Управљање дистрибуцијом помоћи тада преузима Хамас. Још већи проблем су тунели који воде од Египта до појаса Газе. Јерусалим тврди да Египћани готово ништа нису урадили да их онеспособе и да преко њих у појас Газе и даље улази оружје и муниција.
Једини начин да ИДФ у потпуности порази Хамас је да заузме Рафу
С обзиром на све наведено, једини начин да ИДФ у потпуности порази Хамас је да заузме Рафз. Али то није тако једноставно. У ствари, то ће бити најсложенија израелска операција у појасу Газе, на неколико нивоа.
Један од проблема, којег се сам Нтанијаху дотакао, јесте куда отићи са више од милион палестинских цивила. Рафа је пре рата имао око 250.000 становника, а сада се процењује да их има око 1,3 милиона. Ако почну жестоке борбе, ови цивили могу или у Средоземно море или у Египат.
Целу ситуацију додатно компликују предлози два најважнија коалициона партнера Нетанијахуа, који се истрајно залажу за решење палестинског питања њиховим избацивањем.
Безалел Смотрич и Итамар Бен Гвир свој предлог називају „добровољним пресељењем“. Смотрич није само министар финансија већ и председник Национално-религијске партије – Религиозни ционизам. Итамар Бен Гвир је тренутно министар за националну безбедност и шеф ултрадесничарске странке Јеврејске снаге, која има шест представника у Кнесету. Попут седам посланика Национално-верске партије, они одржавају у животу десничарску коалицију премијера Нетанијахуа. Из тог разлога, сценарио насилног отварања границе према Египту како би се омогућило протеривање Палестинаца из појаса Газе није само теоретска могућност, већ и врло реална опција.
Шта ако сви ти Палестинци, од којих ће многи бити наоружани, крену у Каиро?
Ако се Каиро ичега плаши, онда је то улазак милион, можда и два милиона Палестинаца, јер би то, за почетак, изазвало хуманитарну кризу библијских размера. Истовремено, најмањи проблем би био како их прехранити, јер систем снабдевања преко агенције УНРВА и даље ради. Много већи проблем би био снабдевање водом у Синајској пустињи. Наравно, једини могући смештај био би у шаторима. Није да је клима на Синају толико хладна да се не може преживети у шаторима, али далеко је од доброг решења.
За Каиро не би био толики проблем да Палестинци остану на Синају и да се у неком тренутку врате у појас Газе. Али шта ако сви ови Палестинци, од којих ће многи бити наоружани, крену према Каиру? Како зауставити гомилу од милион или чак двоје људи? Поврх тога, Палестинци имају не баш добру репутацију да изазивају побуне и грађанске ратове. Палестинци су изазвали грађански рат у Јордану 1970 . Палестинци су пореметили раније стабилне односе у Либану и изазвали грађански рат који је трајао од 1975. до 1990. године.
Далеко највећа грешка Палестинаца је била када су подржали ирачку окупацију Кувајта 1990. године. Тадашњи ирачки диктатор Садам Хусеин обећао је да ће од Кувајта направити нову палестинску државу, што су они са одушевљењем прихватили. Резултат је био протеривање милиона Палестинаца из арапских држава назад у појас Газе или Западну обалу.
Због свега овога не чуди што ће политички и војни врх Египта по сваку цену покушати да спречи улазак милиона Палестинаца. Чак и по цену отвореног рата са Израелом.
Када је Нетанијаху 30. децембра прошле године најавио да ће ИДФ покренути операцију за враћање контроле над Филаделфијским коридором, Каиро је одмах одговорио да ће то сматрати објавом рата. Дуг само 14 километара, Филаделфијски коридор је назив за границу између појаса Газе и Египта. ИДФ је имао контролу над Филаделфијским коридором до 2005. године, када се повукао из Појаса Газе. Након тога, египатска војска је преузела одговорност за надзор.
Ни Израел ни Египат не могу попустити
На Нетанијахову изјаву да ће ИДФ вратити контролу над Филаделфијским коридором, Каиро је одговорио да ће то сматрати чином којим би се окончао египатско-израелски мировни споразум из 1979. године. Нетанијаху је добио поруку и ИДФ се тада није померио. Међутим, напад на Рафу, који је погранични град, имао би много гори ефекат.
Што је најгоре, ни Израел ни Египат не могу да попусте, а камоли да одустану од својих планова. Ако ИДФ не очисти цео појас Газе од Хамаса, цела ова операција са свим жртвама неће имати смисла. Ако Каиро дозволи Израелу да нападне Рафу, ризикује кризу са несагледивим последицама по стабилност Египта. Улог обе стране је највећи национални интерес.
(Индекс.хр)
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)