БЕРЛИН ШАЉЕ ХАУБИЦЕ КИЈЕВУ: Две земље потписале споразум по ком је Немачка постала држава-гарант

И. Станојевић

21. 02. 2024. у 06:00

ВЛАДА немачког канцелара Олафа Шолца обећала је Кијеву нови контингент оружја, уз поруку да "нема више оклевања у наоружавању Украјине".

БЕРЛИН ШАЉЕ ХАУБИЦЕ КИЈЕВУ: Две земље потписале споразум по ком је Немачка постала држава-гарант

Фото Војска Србије

У посебно истакнутом, шестом поглављу споразума које су потписале две земље, прецизира се да ће, у случају оружаног напада Русије на Украјину, за који се процени да је значајан за будућност, Берлин и Кијев, у року од 24 сата, заједнички договорити даље кораке. Остаје нејасно који критеријуми чине агресију кључном по сутрашњицу, коментаришу медији.

Две земље су потписале споразум по ком, први пут у послератној историји, Немачка постаје држава-гарант. По речима њеног министра одбране Бориса Писторијуса, то је "јасан знак да испуњавамо своје повећане одговорности за безбедносну политику у Европи". Војна помоћ Берлина Украјини увећаће се за додатних 10,5 милијрди евра, пише немачки портал "Меркур".

Немачки аналитичари, међутим, упозоравају да је, само за испуњавање захтева НАТО да се за одбрану даје два процента БДП, уз садашњи војни буџет неопходно још 30 милијарди евра годишње, те да је Шолцовој влади далеко јача страна реторика, него њена реализација. Уз то, не зна се ни да ли ће Шолц уопште бити канцелар 2027. године.

Како било, канцелар је обећао да ће се, поред претходних 14 самоходних "хаубица 2000", у новом пакету, наћи додатних 18 из индустријских залиха и 18 хаубица на точковима РЦХ155. Украјинском лидеру Владимиру Зеленском ово наоружање пристизаће од краја 2025. до 2027. године. Уз то ће, први пут, бити испоручена артиљеријска муниција калибра 122 милиметра за хаубице из старих, руских залиха, од чега 120.000 граната током ове године.

Фидес подржава Стокхолм

МАЂАРСКА владајућа странка Фидес је предложила да парламент у Будимпешти гласа о ратификацији кандидатуре Шведске за улазак у НАТО и најавила да ће подржати шведски пут у Алијансу. Стокхолм је поднео захтев за придруживање НАТО у мају 2022. године, после почетка специјалне руске операције у Украјини.После позитивног гласања Турске, Мађарска остаје једина земља чланица НАТО која није ратификовала захтев Шведске.

Први "СкиНек" систем предат је у јануару, а други је најављен за догодине. Још стотину вођених пројектила биће, такође током године, стављено на располагање за ПВО систем "Ирис-Т". Украјини ће Немачка ове године испоручити и још стотину пројектила "Ирис-Т СЛС".

Тек се распирују страсти око обавеза преузетих према Украјини, а специјална комисија Бундестага објавила је извештај о мисији Бундесвера у Авганистану, која је трајала скоро две деценије, чији су закључци толико поражавајући да ће подићи нови талас незадовољства савезном владом. Процењује се, наиме, да је скоро дводеценијски немачки ангажман - потпуни дебакл.

- То је највећи и најскупљи ратни ангажман, с највећим бројем жртава, пре свега западне заједнице држава, а окончан је стратешком пропашћу - стоји у документу посвећеном војној мисији у Авганистану у који је увид имао немачки јавни сервис НДР.

И Шведска наоружава

ШВЕДСКО министарство одбране донираће Украјини војну помоћ у вредности од око седам милијарди шведских круна (682 милиона долара), укључујући пренос опреме и трасфер новца за набавке оружја. У саопштењу се наводи да је најновији пакет, 15. транша шведске помоћи Украјини, највећа појединачна помоћ до сада. Шведска је укупно послала око 30 милијарди круна. "Наставићемо да подржавамо Кијев. Пакет укључује артиљерију и артиљеријску муницију, јуришне бродове и другу опрему", каже шведски министар одбране Пал Јонсон.

Извештај на 330 страница, није финални биланс мисије у Авганистану, који се, заједно са конкретним предлозима за будућност, очекује на пролеће, али доноси јасне оцене и наводи конкретне пропусте. "Није било довољно континуиране и самокритичне инвентуре мисије, с обзиром на веома високо постављене циљеве", оптужује комисија. Критикује се и чињеница да надлежна министарства, спољних и унутрашњих послова, одбране и развоја, нису добро координирала свој рад око мисије, него су испољили "ресорни егоизам". Како каже председник комисије, социјалдемократа Михаел Милер, "немачки умрежени концепт није функционисао".

У извештају се наводи и да су прецењени капацитети авганистанских партнера, а потцењен растући утицај талибана. Сувише касно и недовољно доследно, тражило се политичко решење за конфликт, а данас су у Авганистану на власти исти они талибани за које се 2001. веровало да су доживели пораз. Немачка је, "заједно са својим међународним партнерима, стратешки пропала" - горак је закључак комисије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ОВО ЈЕ НИКОЛИН СВЕТ, ВИ САМО ЖИВИТЕ У ЊЕМУ: Јокић асистенцијом оставио све без даха (ВИДЕО)