ПОЉАЦИ КУКОМ И МОТИКОМ ПРОТИВ БРИСЕЛА: Блокирали границу са Украјином, прекинули саобраћај према Немачкој и Словачкој

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

01. 03. 2024. у 11:42

ЕВРОПСКИ зелени план и бесцарински увоз украјинског жита, недељама изводе пољске пољопривреднике на улице. Али, овонедељним окупљањем у Варшави, демонстранти су надмашили све досадашње протесте. Огорчени аграрном политиком ЕУ и увозом јефтиних пољопривредних производа из Украјине, блокирали су путеве и граничне прелазе на међи са источним суседом. Прекинули су и саобраћај на ауто-путу према Немачкој и граници са Словачком. Док ратари протестују против стратегије Брисела, експерти за кризу не криве Украјину, него - Русију.

ПОЉАЦИ КУКОМ И МОТИКОМ ПРОТИВ БРИСЕЛА: Блокирали границу са Украјином, прекинули саобраћај према Немачкој и Словачкој

Foto: Tanjug

Украјина је јуче изразила спремност да ограничи извоз хране у ЕУ да би ублажила забринутост пољских пољопривредника, изјавио је заменик министра економије Украјине Тарас Качка. Он је истакао да Кијев може да употреби алате који ће стабилизовати нагло повећање извоза у ЕУ, која је, иначе, како подсећа Дојче веле, после руског напада на Украјину, укинула царине на украјинске прехрамбене производе да би им помогла у извозу после блокаде у Црном мору. Пољски сељаци тврде да је приликом транспорта велики део украјинског жита намењеног земљама у Африци и Азији остао у Пољској, па је то утицало на смањење цене.

Протест у Варшави организовао је широк спектар удружења и синдиката, а прикључили су му се и ловци и рудари. Демонстранти су марширали до седишта владе у центру града, због чега је јавни превоз неколико сати био обустављен. "Без нас пољопривредника бићете гладни, голи и трезни", писало је на једном од транспарената.

- Не можемо сељаке да оставимо на цедилу. Поједине одредбе аграрне политике ЕУ тешко је спровести, пре свега мислим на мала и средња сеоска домаћинства. Пољски пољопривредници немају шансе против јефтиног увоза жита из Украјине. Морамо да заштитимо пољско, али и тржиште ЕУ - покушао је да балансира премијер Доналд Туск.

Пољски протести дошли су, међутим, у политички неповољном тренутку. Коалицији левог центра с Туском на челу, која је на власти тек два месеца, потребан је мир да би до краја спровела процес преузимања власти од претходне, национално-конзервативне владе. Пољски министар пољопривреде Чеслав Сјекијерски каже да се у складиштима у Пољској налази још девет милиона тона жита од прошле године, а у целој ЕУ складишти се вишак од укупно 28 милиона тона. Он предлаже да Брисел то жито откупи и, у оквиру хуманитарне помоћи, извезе у Африку и Азију.

Почетком године Европска комисија одобрила је око 230 милиона евра за подршку пољском сектору производње кукуруза због рата у Украјини. Иницијатива је намењена произвођачима којима прети неликвидност због рата на територији Украјине. Државна помоћ не би требало да прелази 280.000 евра за сваког примаоца и требало би да буде исплаћена у грантовима до 30. јуна.

Но, незадовољни обимом помоћи и чињеницом да је ЕК одбила захтев Варшаве за увођење царина на украјинске пољопривредне производе, Пољска је најавила да ће применити контрамере. Варшава намерава да уведе регионалне механизме заштите од негативних последица прилива пољопривредних производа из Украјине на пољско тржиште, најавио је Сјекијерски и нагласио да Пољска води интерне консултације у вези са увођењем дозвола за извоз пољопривредних добара, које је предложила украјинска страна.

Претходна пољска влада Матеуша Моравјецког једнострано је увела ембарго на увоз украјинских житарица у Пољску 15. септембра прошле године пошто је ЕК продужила ову забрану на нивоу ЕУ. Нова влада Доналда Туска одлучила је да још не укида овај ембарго.

Три захтева демонстраната

ЈЕДАН од од организатора протеста, Шчепан Војцик је, као главне циљеве, представио три захтева - укидање "Европског зеленог плана", затварање границе за жито из Украјине и забрану мешања у начин на који Пољаци држе животиње. "Пакет реформи који предвиђа да ЕУ до 2050. године постане климатски неутрална за пољопривреднике значи прелазак на еколошке мере и забрану одређених врста ђубрива и пестицида. Ништа није разјашњено, притерани смо уза зид. Нећемо напустити барикаде. Пољска влада је обећала да ће до 7. марта изнети предлог за решење кризе. Али, сељаци не желе да чекају - поручио је он.

Стрмоглав пад цена на берзи

ЦЕНА пшенице на светској берзи се стрмоглавила. Експерт за аграр Кристина Нажковска каже да је, од почетка рата у Украјини, пала са око 350 на 200 евра, а у Пољској тона кошта око 160 евра. Стручњаци, заобилазећи Украјину, за то оптужују Русију, јер је највећи произвођач пшенице на свету и преплавила је светско тржиште јефтиним житом после две узастопне добре жетве. Пољска пољопривреда ни убудуће неће имати шансе против украјинске, јер просечна величина сеоског имања у Пољској је 11 хектара, у Немачкој 60, а у Украјини чак 1.000 хектара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЗОВ НА КОЛЕНИМА ТРАЖИ ПОМОЋ СТРАНАЦА: Украјински нацистички батаљон пуца по шавовима