ОБАРА САТЕЛИТЕ, АВАКСЕ И РАКЕТЕ: ПВО систем С-500 Прометеј прошао тестове (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

07. 03. 2024. у 07:21

РУСКИ противваздушни систем С-500 Прометеј успешно је завршио низ тестова, потврдивши своју способност да обара хиперсоничне мете.

ОБАРА САТЕЛИТЕ, АВАКСЕ И РАКЕТЕ: ПВО систем С-500 Прометеј прошао тестове (ВИДЕО)

Фото: ЕПА/принсткрин/Илустрација

Ово је постало могуће захваљујући опсежном раду обављеном током тестног периода, током којег је комплекс показао највећу ефикасност против постојећег и будућег хиперсоничног оружја, тврде руски извори.

Руско Министарство одбране саопштило је да ће Прометеј ове године почети да улази у службу, што ће значајно ојачати потенцијал ПВО/Противракетне одбране земље.

Експерт Дмитриј Корнев је високо оценио могућности С-500, истичући да систем може да ради не само против бојевих глава интерконтиненталних балистичких ракета које се крећу хиперсоничном брзином, већ и против вођених бојевих глава, као и против система мањег домета.

-Према својим могућностима, С-500 може да ради против бојевих глава интерконтиненталних балистичких пројектила, а крећу се хиперсоничном брзином и могу да раде против вођених бојевих глава, као и сличних система мањег домета, рекао је Корнев, преноси Известија.

Фото МО Русије

С-500 Прометеј представља најновије достигнуће у области противваздушних ракетних система, који поседује јединствену способност гађања циљева у блиском свемиру.

Овај комплекс је способан да ради на висинама до 200 км и на дометима до 600 км, што омогућава ефикасно сузбијање не само аеродинамичких, већ и свемирских претњи, укључујући сателите у ниским Земљиним орбитама.

Верује се да је С-500 најнапреднији на свету, способан да уништи чак и салве хиперсоничних пројектила. Руски стручњаци тврде да би С-500 могао да гађа стелт авионе пете генерације, поред својих примарних циљева крстарећих и балистичких ракета.

Систем домета ангажовања од 600 км, има троструко даље дејство од својих најближих западних ривала ТХААД и патриот система који не могу да гађају преко 200 км.

Тврди се да има јединствену способност да пресреће маневарске хиперсоничне ракете при брзинама већим од 10 маха, а где се претпоставља да систем средњег домета С-400 може да пресреће циљеве од 8 маха.

Напредне карактеристике због којих је С-500 цењен укључују веома висок степен свести о ситуацији са дометом детекције од 800 км, као и његова способност да се умрежи са старијим системима противваздушне одбране као што је С-400 за још бољу свест о ситуацији.

Тамо где је претходни систем С-400, који је ушао у употребу од 2007. године, дизајниран имајући на уму неутрализацију стелт циљева, посебно стелт ловаца као што су новоуведени Ф-22 и Ф-35 америчког ратног ваздухопловства, вредност С-500 против таквих циљева више пута је довођена у питање.

С-500 је дизајниран да може да неутралише мете величине ловца, а његови веома моћни сензори и прецизни пројектили га чине потенцијално сналажљивим у таквој улози. Ипак, систем није првенствено дизајниран за борбу против ловаца или других тактичких авиона на уму, већ је фокусиран првенствено на неутралисање циљева високе вредности као што су стратешки бомбардери, стратешке балистичке ракете, сателити и свемирски авиони.

Нижи системи, као што је С-400, и његови комплементи краћег домета, као што су БуК-М2 или С-350, у међувремену ће сносити одговорност за борбу против тактичких авиона који допуњују С-500.

Међутим, чак и ако их не ангажује директно, С-500 има потенцијал да допринесе у борби против непријатељских стелт авиона. Снажни системски сензори отпорни на ометање, када су умрежени са С-400 и другим системима мањег домета, обезбедиће им већу свест о ситуацији и омогућити им да сами боље ангажују стелт мете.

С-500 је такође наводно добро оптимизован да неутралише авионе за подршку од виталног значаја за ефикасне операције непријатељских стелт ловаца, као што су авиони раног упозорења (АЕW) који координирају НАТО јуришне јединице.

Систем с-500 / Фото МО РФ

Танкери су још једна значајна мета и кључни су за омогућавање ловцима да прелазе велика подручја без ослањања на спољне резервоаре за гориво који би иначе угрозили њихов радарски пресек смањујући прикривене профиле.

Амерички стелт ловци, укључујући Ф-22, а посебно лакши Ф-35, имају много краћи домет од Ф-15 претходне генерације или од руских ловаца као што су Су-30СМ2 и Су-57, што значи чак и у Европи али посебно у Пацифику, они ће се трудити да раде без допуњавања горива у ваздуху из танкера.

Пошто су такви танкери рањиви на нападе С-500 са удаљености до 600 км, ово је потенцијална промена у тактици употребе америчких стелт ловаца.

Чак и ризик од компромитовања танкера могао би озбиљно да ограничи операције, јер ако танкери буду оборени, то би могло приморати ловце да изврше хитно слетање или у супротном наступа немогућност да се врате у базу.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

ГРЧКА У ШОКУ: Никола Милутинов би могао да напусти Олимпијакос, ево за који би клуб заиграо