ВЕЛИКА ПРЕТЊА: Прети нови сукоб међу земљама ЕУ

МЕЂУ земљама Европске уније може доћи до сукоба због дефицита воде, наводи се у поверљивом документу Европске комисије, који цитира Политико.

ВЕЛИКА ПРЕТЊА: Прети нови сукоб међу земљама ЕУ

Фото ЕПА

У документу се истиче да тенденција недостатка воде расте, а до краја века честе суше прете да смање економски раст ЕУ за 7 одсто.

У документу се наглашава да дефицит воде ствара ризике у готово свим аспектима животима: храни и пијаћој води, инфраструктури, људском здрављу и главним видовима економске делатности.

„Ови ризици се могу појавити у различитим формама, од којих неки обухватају јачање конкуренције кад су у питању водни ресурси међу секторима и видовима коришћења, укључујући потенцијални ризик од сукоба унутар у између држава чланица због прекограничних водних ресурса“, наводи се у документу.

У документу се такође наводи да су тако честе појаве као што су поплаве и суше већ постале једна од климатских претњи, са којима се суочава Европа.

Према процени Европске комисије, „постоји 36 кључних ризика по Европу, неки од којих су већ на катастрофалном нивоу и имају високи степен хитности“.

У неким земљама ЕУ већ се воде спорови због водоснабдевања.

Каталонија у Шпанији која је настрадала услед суша, покушава да убеди централну владу земље да преусмери воду из реке из суседног Арагона.

У Француској је прошле године дошло до сукоба због планова стварања нових резервоара за воду.

Европска комисија позива чланице да убрзају припрему за борбу против климатских промене, наводећи да веома касне у односу на планове. Услед промене климе, ЕК очекује већи број природних несрећа као што су суше, поплаве, шумски пожари, екстремне врућине, као и епидемије, пропадање усева и оштећење инфраструктуре.

Климатске промене, према конзервативној процени ЕК могу да смање економски раст уније за 7 одсто до 2100. године.

Према подацима ЕК за 2019. годину, више од трећине (38 одсто) становника држава ЕУ суочило се са несташицом воде. Годишње, суша кошта европску економију од 2-9 милијарди евра.

Уопштено, велики део земаља чланица ЕУ има довољно водних ресурса, али суше постају све чешће, пре свега су карактеристичне за југ и запад земље.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

ТРАМП ЈЕ У ПРАВУ, ШВЕРЦОВАЛИ СМО СЕ: Колинда о напетостима између Русије и НАТО-а: Бојим се ескалације!

"ТРАМП ЈЕ У ПРАВУ, ШВЕРЦОВАЛИ СМО СЕ": Колинда о напетостима између Русије и НАТО-а: "Бојим се ескалације!"

ЈОШ један неидентификовани дрон јуче је ушао је у ваздушни простор Литваније - трећи дан заредом. Главни секретар НАТО-а Марк Руте, током посета вежби цивилне одбране у Шведској, поручио је да је Савез спреман да одговори на сваку претњу.

22. 05. 2026. у 08:40

Коментари (0)

Игра је подигнута на виши ниво уз ове бонусе добродошлице без услова