УСКОРО ПОЧИЊЕ НАЈВЕЋИ ИЗБОРНИ ПРОЦЕС НА СВЕТУ: Трајаће месецима, а право гласа има готово милијарду људи

Дејана Калинић
Дејана Калинић

16. 03. 2024. у 14:11

ГОТОВО милијарду људи моћи ће гласати на општим изборима у Индији, који ће се одржавати готово седам седмица од 19. априла, а на њима ће премијер Нарендра Моди покушати освојити трећи узастопни мандат.

УСКОРО ПОЧИЊЕ НАЈВЕЋИ ИЗБОРНИ ПРОЦЕС НА СВЕТУ: Трајаће месецима, а право гласа има готово милијарду људи

Фото: Unspalsh

Избори за Лок Сабху, доњи дом парламента с 543 места, трајаће до 1. јуна, а очекује се да ће на њима суделовати кандидати из више од 2400 политичких странака. Ово су неке чињенице о индијским општим изборима, највећем демократском процесу у свету.

Бројке

Готово 970 милиона Индијаца може гласати на више од милион биралишта широм земље. Индијско изборно поверенство ће упослити скоро 15 милиона јавних службеника, од којих су многи наставници и млађи делатници, како би помогли у провођењу избора. Избори ће се одржати у седам фаза. Очекује се да ће 4. јуна бити пребројани гласови и објављени резултати, а цели изборни поступак би требао бити завршен до 6. јуна.

Странке

Очекује се да ће Модијева националистичка странка Бхаратиyа Јаната (БЈП), доминантна политичка група, освојити више од потребних 272 посланичких места потребних за већину. Моди предвиђа да ће БЈП освојити 370 мандата, а његов политички савез Национал Демократик Алајанс преко 400, што би било највише у протекле четири деценија.

Опозициона Конгресна странка, која је Индијом управљала већину времена од независности 1947., основала је савез од 28 странака назван ИНДИА (Индиан Натионал Девелопментал Инклузив Алајан) ради заједничке борбе против БЈП-а. Савез је подељен због несугласица око уступања места заједничким кандидатима.

Процес

Индија користи електронске стројеве за гласање, уведене 1982., а на овим ће се изборима користити 5,5 милиона тих уређаја. Бирачи гласају притиском дугмета поред имена кандидата и симбола странке.

Према смерницама индијског изборног поверенства, биралишта би требала бити унутар два километра од сваког бирача, а чланови изборног већа често морају данима путовати или се пењати по брдима како би дошли до места у удаљеним крајевима. У једном случају, морају путовати кроз џунглу у западној савезној држави Гуџарат не би ли дошли до једног јединог бирача.

(Индекс)

БОНУС ВИДЕО: КРЗНЕНИ ЧЛАН РУСКЕ АРМИЈЕ: Пас Жужик помаже противваздушној јединици руске војске

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"

КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.

11. 02. 2025. у 13:30

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

ПРЕД НАМА ЈЕ СРЕТЕЊЕ: Дан када се срећу прошлост и будућност, зима и пролеће, судбина и слободна воља