БОРБЕНИ ПУТ СЛОВЕНАЧКИХ ТЕНКОВА У УКРАЈИНИ: Након губитака, Т-55С повучени у резервну бригаду (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

17. 03. 2024. у 22:11

ПРВИ разговори о помоћи Украјини вођени су између словеначког министра Роберта Голоба и немачког канцелара Олафа Шолца у Берлину, 12 јула 2022. године.

БОРБЕНИ ПУТ СЛОВЕНАЧКИХ ТЕНКОВА У УКРАЈИНИ: Након губитака, Т-55С повучени у резервну бригаду (ВИДЕО)

Фото принтсктин youtube лампа знања

Коначно, у телефонском разговору од 19. септембра, договрено је да Љубљана Кијеву испоручи 28 тенкова Т-55С (са британским топовима 105 mm Royal Ordnance L7 са топлотноизолационим омотачем).

За узврат, Берлин је Словенији доставио 40 Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH(RMMV) HX44M 8×8 UTF (unprotected transport vehicle) са варијабилним теретним платформама и 5 палетизованих модула са танковима за воду.

Према јавно доступним информацијама словеначки Т-55С су 17. децембра 2022. уступљени 47. посебној механизованој бригади „Магура“ која је обучавана у Немачкој.

Украјинци су упочетку са ентузијазмом прихватили „поклон“ и почели активно да опремају ове машине тзв. „роштиљима“ (решеткастом заштитом), динамичком заштитом и другим атрибутима модерне тенковске надоградње.

47. бригада „Магура“ се током пролећа 2023. интензивно бавила обуком на својим новим возилима, укључујући и словеначке „педесетпетице“. Почетком јуна 2023, у јеку припрема за дуго очекивану контраофанзиву широм јужне и источне Украјине, 47. бригада је ојачана са 90 борбених возила пешадија М2 Брадли и свих 6 разминивача Леопард 2Р (Heavy Mine Breaching Vehicle), добијених из Финске. Но, почетком августа се догодило нешто чудно.

Када је, у недељама пре него што је почела контраофанзива, “Магура“ коначно распоређена у Запорошку област на југу Украјине, у њеном саставу није било тенкова Т-55С. Наиме, они су се изненада, још 16. јула, појавили западно од Кремне у Севернодоњецком рејону Луганске области, у саставу новоформиране 67. посебне механизоване бригаде ДУК (67 ОМБр).

Ова јединица је настала из фамозног Добровољачког Украјинског Копруса „Десни сектор“ (ДУК ПС). Одговор зашто је 47. бригада „педесетпетице“ уступила 67. бригади лежи у чињеници да је украјински Генералштаб закључио да је Т-55С превише рањив за врсту борби коју је 47. бригада водила дуж осовине Токмак у јужној Украјини.

Када су Португал и Немачка у марту 2023. Кијеву доставили 21 тенк Леопард 2А6, Украјинци су их одмах уступили 33. посебној механизованој бригади која се, здружена са 47. бригадом, спремала за „велики марш на Азовско море“.

Но, намера украјинског Генералштаба да лакше и слабије оклопљене Т-55С сачува од сукоба са надмоћнијим руским снагама – брзо се изјаловила. Наиме, Украјинци су „педесетпетицама“ придодали одређени број тенкова Т-72 како би комплетирали оклопни батаљон 67. бригаде.

Иста бригада је требало да дејствује са још једном новоформираном – 21. посебном механизованом бригадом, опремљеном новим шведским борбеним возилима stridsfordon CV-90, Bärgningsbandvagn Bgbv 90, темловима Stridsvagn Strv 122 и самоходним хаубицама 155 mm Artillerisystem 08 Archer.

На њихову несрећу, обе бригаде су се код Кремне судариле са надмоћнијим руским снагама и већ у јулу 2023 забележен је губитак најмање два тенка Т-55С.

Након ових губитака, о словеначким тенковима се ништа није чуло све до 8 марта 2024 године. Тада је објављено да је оно што је преостало од Т-55С укључено у састав 5. посебне тенковске бригаде украјинског Резевног мобилног корпуса. (Оно што је занимљиво спомињу се ови тенкови као део 127. независне оклопне територијалне бигаде Војске Украјине која у свом саставу има леопарде 1 са топом истог калибра)

 

М55С

Занимљиво је да М55С тежи само 38 тона. Чак се и не сматра главним борбеним тенком, иако је произведено више од 100.000 Т-55 тенкова – највише је произведен баш у овој верзији.

Топ на М55С је 105 мм Royal Ordnance L7 са топлотноизолационим омотачем. Као део модернизације 1990-их укључивао је стављање реактивног оклопа на већи део трупа и куполе тенка.

М-55С је добио дигитални балистички компјутер и стабилизацију топа, нишан Фотона СГС-55 са ласерским даљиномером, нишан команданта Фотона-55, побољшани мотор и нове гусенице од гуме, па чак и ласерски ЛИРД-1А детектор повезан са бацачем димних граната ИС-6.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ЗАЈЕДНИЧКА ВЕЖБА: Кина, Русија И Иран са заједничком будућношћу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ШОК ЗА ДЕЛИЈЕ: Евролига одредила судије за меч Звезда - Олимпијакос