АМЕРИЧКИ ОБАВЕШТАЈЦИ - РУСИЈА ОСТАЈЕ СТАБИЛАН ПРОТИВНИК: Невероватном брзином прилагођава и обнавља своју војску за сукоб са НАТО (ВИДЕО)
ДВЕ године након ескалације сукоба у Украјини, Кремљ проширује оружане снаге земље за сукоб са НАТО-ом у наредних 10 година, изјавили су у среду (14. марта) шефови спољних и војних обавештајних служби Естоније.
-У Русији се поново све одвија мање-више по плану, рекао је за Foreign Policy Каупо Росин, генерални директор естонске Спољне обавештајне службе.
Он је напоменуо да је руски војни врх извукао потребне закључке из грешака првих етапа рата и да се прилагођава невероватном брзином.
-Изгледа да се Руси у суштини претварају у војну организацију која учи (на грешкама), рекао је Росин, додајући да су руски планери успели да реше многе проблеме са којима су се суочили на бојном пољу пре неколико месеци.
ДА ЛИ ЗАПАД ТРЕБА ДА ИГРА ПО ПРАВИЛИМА МОСКВЕ?
Шеф естонске спољне обавештајне службе Каупо Росин је такође рекао да су Руси своје проблеме увек решавали у свом стилу.
Естонски главнокомандујући обавештајац је додао да ће реформе руских оружаних снага највероватније довести до стварања “нискотехнолошке војске совјетског стила” са „великим бројем ватреног оружја и артиљерије“.
Да ставимо процене стручњака из Естоније по страну, јасно је да западна одбрамбена индустрија мора да повећа производњу основних елемената попут барута или артиљеријских пројектила како би се сукобила или наоружала Украјинце да наставе да покушавају да заврше посао уместо њих против Руса.
ЕУ механизми су спори, међутим, Комисија је одобрила прве пројекте кроз АСАП механизам за подршку производњи наоружања. Неке ЕУ земље одавно имају фабрике барута.
ГДЕ ЈЕ ЗАПАДНА ОДБРАМБЕНА ИНДУСТРИЈА?
Но, западни стручњаци наглашавају да, ЕУ и САД никако не смеју да “упадну у замку такмичења 1 на 1 са Руском Федерацијом и морају да искористе сопствене снаге”. Подсетимо, НАТО пакт броји 32 земље.
Модерна средства за ударе (ракете, беспилотне летелице, артиљеријске гранате) морају се “оплеменити” – посебно повећањем отпорности на ометање/електронски рат – да би се створила стварна предност на бојном пољу, признају западни стручњаци.
Војна потрошња Русије ће 2024. године достићи 7,1% БДП-а (али, у стварности, сасвим је могуће да ће бити већа). За то време, просек 32 НАТО државе је око 2% БДП-а, наводе западни стручњаци као “отежавајућу околност”.
РУСИЈА БЛИСКА МОДЕЛУ РАТНЕ ЕКОНОМИЈЕ
Крајем 2022. године, руски министар одбране Сергеј Шојгу најавио је планове за ревизију структуре оружаних снага земље и повећање њиховог особља за 30 одсто на 1,5 милиона до 2026. године.
Реформе у руској војсци су такође праћене значајним повећањем војног буџета: ове године ће око 35% све државне потрошње ићи на одбрану, а произвођачи оружја су позвани да раде даноноћно.
Претње европских званичника се чине изузетно јасним. Тон је прошле године можда међу првима подигао шеф војног комитета НАТО-а адмирал Роб Бауер, који је рекао да “цивилно становништво на Западу треба да се припреми за сваки сценарио, укључујући и војни, против Русије”.
Немачки министар одбране Борис Писторијус рекао је да се Европа поново суочава са “војном претњом” и упозорио на могућност “руског напада за пет до осам година”.
Билд је, позивајући се на сопствене изворе у обавештајним службама једне од европских земаља, известио “да би Русија можда чак покушала да војно тестира Европу крајем 2024. или почетком 2025. године, када ће Сједињене Државе бити „без лидера“ и када ће моћи да притекну у помоћ европским државама тек после извесног одлагања”.
У међувремену, извештај америчке обавештајне заједнице од 5. фебруара 2024. указује да Русија за сада не жели директан војни сукоб са САД и НАТО-ом, већ да ће спроводити „асиметричне активности“ које, према њеним проценама, неће достићи ниво војног сукоба на глобалном нивоу.
Русија остаје стабилан и способан противник у широком спектру сфера и настоји да унапреди и заштити своје интересе на глобалном нивоу и подрива хегемонске позиције САД и Запада.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ДР НОВОСТИ: Како бити емоционално интелигентнији?
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)