РУСИ КРАСУХОМ ОБОРИЛИ АМЕРИЧКИ ШПИЈУНСКИ ДРОН? Војска САД изгубила контакт са MQ-9 Reaper беспилотном летелицом изнад Калињинграда
У ПОНЕДЕЉАК увече 19. марта светски медији објавили су информацију да је у Пољској саопштили су да је недалеко од места Мирославаца изгубљен контакт са америчком беспилотном летелицом MQ-9 Reaper.
Док су једни тврдили да је летелица пала, званични извори говоре да је MQ- 9 Reaper принудно приземљена.
Беспилотна летелица MQ-9 Reaper америчке војске у извиђачкој верзији како се наводи налазила се на оперативном задатку извиђања лансера ракетних батерија Искандер М као и других јединица руских оружаних снага у екскалви Калињинград око градова Гусева и Черњахова.
О једној терорији се увелико прича последњих неколико дана, а то је да на Балтику тренутно у широј зони око Калињинграда изводе се велике мере електорнског ометања, а мета је био авион са британски министром одбране Грантом Шапсом.
Та теорија тврди да је Русија у ометању и приземљењу америчког дрона употребила електорнски систем за ометање типа Красуха.
Конкретних доказа још увек нема о овом случају, али нагађања и сумње постоје.
КРАСУХА
Красуха је мобилни систем за електронско ометање и бробу. Познат је под ознаком 1RL269 које је намењено за летлеица за рано радарско откривање, тактички и стратешких беспилотних летелица и летелица за електронско ратовање.
Главни задатак овог система је заштита ракетних батерија или дивизиона ПВО од напада противничке авијације и беспилотних летелица.
Систем Красуха делује тако што ометањем ствара лажне мете и онемогућује противничке летелице да лансирају високо презине ракете на праву мету, већ на лажну. Такође Красуха-2 има могућност ометања лансираних противрадарских или ИЦ и телевизијских вођених ракета, тако што снажним електорнским ометањем помера сигнал у глави за самонавођење што доводи до промашаја праве мете.
Красуха је природни наставак совјетских система за електорнско ометање. Верзија Красуха-2 користи исто возило као и ракетни систем дугог долета С-400. Красуха 2 је позната по великој сателитској антени.
Красуха има могућност да од места где се налази омета летелице за електронско ратовање на даљинама до 250 км.
Посаду чине у зависности од мисије 2-3 члана плус возач. Време преласка из маршевског у борбени положај је 2 минута.
Красуха има и своју модернизовану верзију познату и као Красуха -4. Овај систем за електронско ратовање развијен је у концерну радио-електронских технологија „КРЕТ“, који је у серијској производњи од 2011. године.
Систем чине два возила вишенаменска станица за ометање и возила са антеном. Систем је исто као и Красуха намењен за електронско ометање летелица за рано радарско одматрање, летелица за електронско ратовање, стратешких и тактичких беспилотних летелица, па чак и сателита у нижој орбити. Систем против летелица делује на даљинама од 250-300 км.
RQ-9 „REAPER”
Ова беспилотна летелица настала је као производ компаније „General Atomics Aeronautical Systems као савремена борбена беспилотна летелица која је настала из извиђачке беспилотне летелице MQ-1 „Predator.
Конструисана је као борбена летелица за дејства по покретним и непокретним циљевима са великих висина и у сложеним метео ситуацијама.
Иако је примарна намена борбено деловање ова беспилотна летелица може да се користи и у секнударним мисијама, пре свега извиђачким задацима прикупљању обавештајних података и надзору територије.
Од опреме ова бесиплотна летелица поседује: вишенаменски нишански систем MTS-B (Multi Spectral Targeting System-B), у коме је интегрисан инфрацрвени ИЦ сензор, дневна монохроматска колор ТВ камера, као и телевизијска камера са појачивачем сигнала, обележивачем циљева и ласерским даљиномером. Ова беспилотна летелица поседује радар AN/APY-8 Lynx II радар са два основна мода рада – SAR (Synthetic Aperture Radar) i GMTI/ DMTI (Ground/Dismount Moving Target Indicator).
Ову беспилотну летелицу покреће турбопропелерски мотор ТРЕ331-10. Борбени радијус ове беспилотне летелице је 2.200 км, а максимална висина лета 15.200 м. Летелицом се управља из командног центра и врше је два члана посаде, пилот и оператер сензора и склопова.
Беспилотна летелица МQ-9 до сад има неколико модификација познатих као Блок 1-5. Последња верзија Блок-5 има нови оптоелектронски склоп дигитални електронски контролни систем за управљањем мотора беспилотне летелице, додатни заштићени линк за комуникацију и пренос података, као и нове носаче наоружања и палету убојних средстава.
ТАКТИЧКО-ТЕХНИЧКИ ПОДАЦИ
Димензије: дужина 11 м, висина 3,7м; распон крила 20,1 м.
Маса: празна: 2.223 кг, пуна 4.760 кг
Погон: Турбо-пропелерски мотор ТРЕ331-10- војна ознака Т-76 јачине 900 коњских снага.
Брзина: максимална 480 км/х, крстарећа брзина 313 км/х,
Летелица у ваздуху може да остане 27 часова ако је у питању извиђачка платфрома, односно 14 часова ако је наоружана.
(ТВ Фронт)
БОНУС ВИДЕО - ЗАЈЕДНИЧКА ВЕЖБА: Кина, Русија И Иран са заједничком будућношћу
Препоручујемо
БРИТАНСКИ ОБАВЕШТАЈЦИ О ТЕНКУ АРМАТА: Да ли је заиста био на фронту у Украјини! (ВИДЕО)
08. 03. 2024. у 07:21
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)