УСВОЈЕНА РЕЗОЛУЦИЈА О ВЕШТАЧКОЈ ИНТЕЛИГЕНЦИЈИ: Одлуку подржале 193 чланице Генералне скупштине УН
ГЕНЕРАЛНА скупштина Уједињених нација (УН) усвојила је резолуцију о вештачкој интелигенцији (АИ) чија је намена да промовише сигурне, безбедне и поуздане АИ системе за одрживи развој, објављено је на налогу УН на друштвеној мрежи Икс.
Танјуг
Три месеца преговора било је потребно да се усвоји ова необавезујућа резолуција предложена од стране УН коју су подржале све 193 државе чанице, преноси Асошијетед прес.
Главни циљ резолуције је да АИ технологија помогне план развоја УН до 2030. године који укључује окончавање светске глади и сиромаштва, унапређење светског здравља и образовања за децу и постизање родне равноправности.
Један од циљева резолуције је и да осигура да државе у развоју имају могућност да искористе предности АИ, као што је помоћ у детектовању болести, предвиђању поплава и обучавању будућих генерација радника.
- Пловимо у узбурканим водама у технологији која се брзо мења, што значи да је важније него икад да се крећемо вођени нашим вредностима - рекао је амерички званичник за Ројтерс.
- Лош или малициозан дизајн, развој и употреба АИ система представља ризике који би могли да поткопају заштиту, промоцију или уживање људских права и основних слобода - пише у резолуцији, преноси Ројтерс.
- Верујемо да резолуција остварује прикладан баланс између наставка развоја и заштите људских права - рекао је амерички званичник.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО: ДР НОВОСТИ - Како бити емоционално интелигентнији?
Препоручујемо
СТАРЕ КАО ВИНО: Ова три хороскопска знака са годинама постају неодољиви
19. 03. 2024. у 17:32
ВЕНЕЦУЕЛА ПОСЛЕ АГРЕСИЈЕ: Мадуро слетео у Њујорк, прети му смртна казна; Протести против Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
У ГЛАВНОМ граду Венецуеле, Каракасу, у суботу ујутро одјекнуле су експлозије, а град су у ниском лету надлетали авиони и хеликоптери, јавили су светски медији. Амерички председик Доналд Трамп објавио је да је председник Венецуеле Николас Мадуро ухваћен заједно са супругом и пребачен из земље у операцији "Operation Absolute Resolve".
03. 01. 2026. у 07:45 >> 00:07
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије
У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.
03. 01. 2026. у 18:47
Коментари (0)