КРИЗА УБРЗАЛА ОДЛИВ МОЗГОВА : Раст инфлације и пад стандарда услед рата у Украјини подигли емиграциони талас у Немачкој
БЕРЛИН се, кад је тржиште рада у питању, нашао између две ватре.
С једне стране мучи га мањак кадрова, нарочито (високо)квалификованих, а с друге, интензивиран је одлазак управо школованих радника у иностранство, трбухом за каријером. Тренутно, петина студената у Немачкој, своју будућност види ван државних граница, међу њима предњаче људи са мигрантском позадином. Они којима је Немачка отаџбина, додуше, двапут размисле, али све већи број њих, предност даје бољим условима за бављење струком, него што имају код куће.
Један од разлога за скептицизам према локалним послодавцима је економска ситуација, па је тако, више од трећине испитаника оценило садашње прилике лошим, док будућност привреде виде у још црњем издању. Отакако су се Немачкој измакли јефтини енергенти које је, до рата у Украјини увозила из Русије, инфлација расте, стандард опада и земља која непрекидно балансира на рубу рецесије, с времена на време у њу упада. То је натерало младе да сутрашњицу креирају махом преко Атлантика, јер ситуацију у Америци виде као неупоредиво бољу, него у Немачкој и Европи генерално.
Како пише немачки "Привредни недељник", компаније, удружења и синдикати слажу се у оцени да се недостатак квалификованих радника не може се решити без имиграције. Фирме, зато, запошљавају широм Европе, а понекад чак и диљем света. Наручују агенцијама да им пронађу особље у удаљеним крајевима Земљине кугле. Политичари путују у Колумбију и Азију и промовишу Немачку као место за рад. Крајем јануара и сам савезни председник Франк-Валтер Штајнмајер, у ту сврху, потегао је у Тајланд и Вијетнам.
Као да овај проблем није довољно велики, немачко тржиште рада, суочава се и са интензивном емиграцијом, што целу причу додатно компликује. Сваки пети студент у Немачкој види боље могућности за сопствене каријере у иностранству, показала је нова репрезентативна анкета портала Џобвели("Пословна долина") и Универзитета у Мастрихту. Иста сондажа јавног мњења, дала је податак да 13 одсто високошколоване омладине, има чврст циљ да заувек напусти Немачку.
Мушкарци блажи
У СЕРИЈИ студија "Образовани радници 2030." покренутој 2012. године, Џобвели и Универзитет у Мастрихту анкетирали су, до данас, више од 420.000 учесника. Тренутни резултати су засновани на одговорима више од 12.300 студената из целе Немачке, прикупљеним прошле јесени. Они показују значајне разлике између жена и мушкараца. Док 42 процента мушких испитаника претпоставља добру економску будућност, скоро исто толико студенткиња, оценило је изгледе за сутрашњицу у Немачкој као прилично лоше.
Од профила који нарочито очекују боље изгледе у иностранству, издвајају се лекари и здравствени радници са чак 27 одсто и млади са дипломама факултета природних наука са 23 процента. Највећу намеру да живот почну негде другде, изразили су економисти, њих 18 процената је изјвило да се спрема да оде и сруши све мостове за собом. Сличан проценат оцењује домаће прилике као прилично добре.
Шеф Џобвелија Клеменс Вајц, веома је узнемирен резултатима истраживања. Истиче да је Немачка угрожена као пословна локација и додаје да постоји много дискусија о томе како да се квалификовани стручњаци доведу из иностранства. "То је важно и исправно, али у исто време треба да задржимо сопствене квалификоване раднике у земљи и створимо боље изгледе за њихове каријере", сматра Вајц.
У Немачкој, међутим, перспективу не виде, а нарочито, како су сами изјавили у анкети, "она измиче студентима са миграционим пореклом", без обзира на то да ли су се школовали у Немачкој, или у њу дошли са већ неком стручном спремом. Што се тиче немачких ђака чији су их родитељи довели у ову земљу бежећи од рата и сиромаштва, 17,5 одсто је оних који имају немачку матуру, а желе да из своје друге домовине оду пошто заврше студије. Међу онима који су средњошколско образовање стекли у другим државама и дошли овамо да студирају, о трајном одласку размишља чак петина.
- Немачка ризикује да изгуби сваког петог до шестог ученика мигрантског порекла, иако су у овој земљи топло примљени, уклопили се у друштво и завршили школе и универзитетске студије - упозорава Вајц.
Крива је и политичка клима, оцењују тамошњи медији, јер "ксенофобични, десничарски, екстремистички слогани и фантазије о депортацији немачких грађана са миграционим пореклом нису само морално одбојни, већ и конкретно угрожавају економију и просперитет Немачке".
Студенти мигрантског порекла су, такође, скептичнији у погледу економских услова, па 45 одсто оних који имају немачку матуру, каже да Немачка има прилично лошу ситуацију, док више од половине песимистички претпоставља да се привреда слабо развија.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)