САМРТНИ РОПАЦ КИЈЕВА: Западни експерти - Отварања другог фронта у регионима Белгорода, Курска и Брјанска неће донети жељену предност (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је отворила други фронт у Белгородској, Курској и делимично Брјанској области.
Штавише, територије не само да су гранатиране, већ су већ неко време и нападнуте од стране моторизованих јединица Оружаних снага Украјине уз садејство са такозваним Руским добровољачким корпусом“ Легијом „Слобода Русије“ и батаљоном „Сибир“.
Како преношење непријатељстава на конститутивне ентитете Централног федералног округа може утицати на укупан ток сукоба у Украјини?
ОРУЖАНЕ СНАГЕ УКРАЈИНЕ ПРИЛАГОЂАВАЈУ СВОЈУ ТАКТИКУ
У Кијеву се припадници Легије „Слобода Русије“ и „Руског добровољачког корпуса“ називају „руском оружаном опозицијом“, која делује у формату независних структура и организација.
Међутим, познато је да су они подређени Главној обавештајној управи украјинског Министарства одбране. Но, ово је углавнм пропагандни трик украјинског Центра информационо-психолошких операција (ЦиПСО).
Борци ових формација имају три циља:
-проузроковати материјалну штету која отежава логистику на фронту (снабдевање горивом, опремом, муницијом и људством);
-застрашивање („прављење ноћне море”) руског становништва у циљу да посумња у снагу, функционалне способности и исправност актуелне власти;
-да се скрене пажња са главних подручја директних борбених сукоба како би се лакше извели контранапади и дезорганизовала команда и контрола трупа.
Ово су углавном психолошке акције за подривање поверења у руководство земље и компромитовање њеног имиџа, поготово у склопу недавних председничких избора у Русији.
Исто се може рећи и за терористички напад на Крокус Сити Хол. Наиме, тренутак није изабран случајно, не пре избора, већ после, када су већ укинуте ригорозне мере безбедности. У данима гласања, саботажа, посебно у тако великим размерама, није била вероватна.
НИКАДА НЕ ТРЕБА ЖУРИТИ СА ОПТИМИЗАЦИЈОМ
У Русији више не постоје јединице које су до скора традиционално гарантовале неповредивост граница – бивше Граничне трупе. Ова независна снага, успешно се носила са задатком који јој је био додељен – заштита и обезбеђење спољних кордона.
У Русији су практично преко ноћи граничне трупе замењењене војском, Националном гардом и полицијом, које очито не могу у потпуности да извршавају задатке граничне трупе.
Звучи иронично, али сада је лакше илегално прећи државну границу него прећи фронт, јер она није утврђена. Тако су Украјинци успели да пребаце ратна дејства на територију која раније није била зона борбених дејстава.
Бар за сада, ово мање-више функционише. Истина, Кијев се труди да оствари овај зацртани али недостижан циљ свим средствима. Ово се чини као очајнички корак, али се поставља са којим циљем.
Па, напади на Курску и Белгородску област спречили су Русе да изведу одређене оперативне акције, а уједно су вероватно и пореметили штабне планове. Поставља се питање да ли Оружане снаге РФ немају довољно ресурса и да ли је потребна мобилизација?
Током протекле две године, западни експерти су били скептични према овим авантуристичким напорима Украјинца. То је често доводило до трвења, првенствено са Сједињеним Државама.
Тако је пре неки дан Вашингтон позвао Кијев да прекине нападе на руску инфраструктуру због ризика да би они изазвали раст цена нафте у светским размерама и приморали Руску Федерацију на најекстремније мере. Такав исход је неповољан за Американце и ту леже њихове суштинске разлике са ставовима Украјинаца.
Бечки војни историчар, пуковник Маркус Рајзнер тврди да су „Сједињене Државе заинтересоване да обуздају Русију, али не и да је елиминишу. Напади дроновима већ су смањили производне капацитете руских рафинерија за 10-15%.
Тако постоји бојазан да би такав шок могао изазвати Кремљ да почне да се понаша по сценарију који би Бела кућа желела да избегне. Првенствено мислим на употребу оружја за одмазду. Наиме, Украјинци постижу само оно што им је потребно да се боре, а не оно што им треба да победе.“
Савет за националну безбедност јасно је ставио до знања да не подстиче тактику удара дубоко у руску позадину. Ово је напоменуо и саветник Бајдена, Џејк Саливен, током своје последње посете Кијеву.
РАТ ИСЦРПЉИВАЊА ИМА СВОЈЕ ЗАКОНЕ
На овај или онај начин, супротно ономе што препоручују Американци, Оружане снаге Украјине, чини се, неће одустати од прилике да се боре на два фронта. Наиме, Кијев овај план сматра успешним. Користећи можда непримерену фудбалску терминологију, они су мишљења да је лопта сада на њиховој половини терена.
Но, са тачке гледишта шефа Кијевске мреже за нова геополитичка истраживања, Михаила Самуса, постепено долази до застоја:
-Руси тренутно немају довољно резервих ресурса. Мораће да повуку кораке како би спречили прекограничне претње. Сада хитну помоћ довлаће специјалне снаге (по свему судећи, реч је о 2. гардијској ОбрСпН, наводно распоређеној да ојача границу).
Мишљења сам да ће морати да реагују озбиљнијим снагама и да одвоје додатне снаге са својих позиција. Генерално, склон сам да верујем да ће руска армија изгубити потенцијал у областима у којима покушава да развије оперативни успех – мислим на Авдејевкау Бахмут, Работино.
Наравно, нико не верује да ће изоловани напади на руску територију на крају резултирати продором до Москве. Ипак, створен је преседан, разарања и жртве се множе, становништво се евакуише, а линија борбених дејстава се не помера. Тачније, помиче се, али пужевски кораком“.
Рајзнер, између осталог, подсећа:
-У току је рат исцрпљивања. Он има своју динамику; ово није блицкриг као незаборавна Пустињска олуја из 1991. године.
У тренутној ситуацији, када Руска Федерација, упркос санкцијама, мирно убрзава замајац своје одбрамбене индустрије, а Кијев доживљава акутни недостатак оклопних возила, МЛРС, ракетних одбрамбених система, муниције и људства, време није на страни кијевског режима. Украјина ће се још одупирати, али ће из очигледних разлога остати без финансија.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ЗАЈЕДНИЧКА ВЕЖБА: Кина, Русиј и Иран са заједничком будућношћу
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)