"БЛУМБЕРГ" ТВРДИ: Русија постаје срце међународне трговине
ДВА транспортна коридора – кроз мора Северног леденог океана и кроз Иран – могу помоћи Русији да ослаби утицај западних санкција, пише "Блумберг".
Фото принтскрин јутјуг/АнсарАлах
Поред тога, могли би да ојачају окретање Москве од Европе ка азијским силама – Кини и Индији, наводи се у чланку.
Иако немири на Блиском истоку ремете глобалну трговину, Русија наставља да гради два нова транспортна коридора која повезују Азију и Европу, како би ублажила санкције које су јој наметнуте, оцењује "Блумберг".
Бродски пут кроз мора Арктичког океана и железнички пут кроз Иран могли би да ојачају окретање Москве од Европе ка азијским силама – Кине и Индије. Ови коридори имају потенцијал да учине Русију "срцем већег дела међународне трговине", чак и док Сједињене Државе и њихови савезници покушавају да је изолују због Специјалне војне операције у Украјини.
Ове руте могу да скрате време транзита за 30 до 50 одсто, у поређењу са оним кроз Суецки канал, те би се избегли безбедносни проблеми у Црвеном мору.
Док САД и њени западни савезници, упркос свим предностима, избегавају руте које подржава Русија, највеће економије Азије и Персијског залива показују интересовање за њих.
Међутим, како напомиње издање, руска иницијатива се и даље суочава са значајним препрекама.
Застарела иранска инфраструктура кочи развој међународног транспортног коридора север–југ, који повезује Индију са европским делом Русије. Што се тиче Северног морског пута, чак и са убрзаним климатским променама и активним топљењем арктичког леда, што коридор чини све одрживијом опцијом, и даље постоје огромни логистички изазови дуж удаљене руске обале.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка
Препоручујемо
АМЕРИЧКИ ОБАВЕШТАЈАЦ: Мораћемо да вратимо Русији сав конфискован новац и то са каматом
14. 04. 2024. у 20:10
ПУТИН О ИСПОРУЦИ "ТОМАХАВКА": Ако Украјина нападне оружјем дугог домета, одговор ће бити запањујући
АКО Украјина покрене нападе оружјем дугог домета на Русију, одговор ће бити запањујући, изјавио је данас руски председник Владимир Путин.
23. 10. 2025. у 17:59
СТИЖЕ ЗИМА КАКВА СЕ ВИЂА ЈЕДНОМ У СТО ГОДИНА? Метеоролози одговорили на спекулације о "зими века"
НЕМАЧКИ портали су преплављени информацијама о екстремној зими, улицама прекривеним снегом и екстремним временским условима који прете земљи.
23. 10. 2025. у 17:38
СПАВА ПОРЕД ВЦ ШОЉЕ БЕЗ ПОКЛОПЦА Хаос у затвору где је Саркози, вичу му: "Осветићемо Гадафија!" Посебан третман за бившег председника
"СВИ затвореници праве буку, вичу, лупају по зидовима..."
22. 10. 2025. у 15:32
Коментари (0)