НЕ ЖАЛЕ НОВАЦ ЗА ВОЈСКУ: Издвајања за борбена дејства широм света порасла лане за готово седам одсто

А.Војиновић

25. 04. 2024. у 12:44

МЕЂУНАРОДНИ издаци за војску порасли су лане за скоро седам одсто, чиме је постигнут нови рекорд, објавио је Стокхолмски институт за истраживање мира (СИПРИ). Највећи раст забележен је у Европи, Азији и на Блиском истоку. Такође, први пут од 2009. године издвајања за војску у Африци, Блиском и Средњем истоку, Европи, Азији, Океанији, у Северној и Јужној Америци се повећавају. Само у Демократској Републици Конго, где дуго трају сукоби између владе и наоружаних група, дошло је до повећања од чак 105 одсто.

НЕ ЖАЛЕ НОВАЦ ЗА ВОЈСКУ: Издвајања за борбена дејства широм света порасла лане за готово седам одсто

Фото: Профимедиа

У Европи је највећи раст забележила Пољска, за чак 75 одсто, односно укупно 31,6 милијарди долара. Иран је по војним издацима на Блиском истоку са 10,3 милијарде долара заузео четврто место, док је Израел увећао издвајања из буџета за 24 одсто, односно, 27,5 милијарди долара.

Према подацима шведског института, у 2023. години војна потрошња Русије у односу на њен БДП достигла је највиши ниво од распада СССР-а, односно, за 5,9 одсто, док је у Украјини износила 37 одсто. Према истраживачу СИПРИ-ја, рат изазива много већи притисак на Украјину, него на Русију.

- Све чланице НАТО, осим њих три, повећале су потрошњу. Осим тога, њих 11 од укупно 31, достигло је, или чак премашило, циљ да се за одбрану издваја два одсто БДП, што је највише од краја Хладног рата. Процењујемо да ће, чак и са уласком Финске и Шведске у НАТО, још више земаља постићи тај циљ и да ће укупна потрошња земаља НАТО наставити да расте - тврди представник СИПРИ-јевог тима за војне трошкове и производњу наоружања Сјао Лијанг за Дојче веле.

Он примећује и да У Мексику и Салвадору владе користе војску за решавање унутрашњих проблема, како би се бориле против организованог криминала и банди. Слични трендови присутни су и у Еквадору и Бразилу.

Кина континуирано троши

КИНА је у односу на претходну годину повећала војне издатке за шест одсто и износи 296 милијарди долара, што је половина укупних издатака за војску у регији Азије и Океаније. "Потрошња Кине континуирано расте већ 29 година, што је најдужи низ било које земље. То се догађа углавном паралелно с економским растом те земље, без обзира на геополитичке тензије или глобалне кризе. Уједно, војна модернизација Кине доводи до тога да и Јапан и Индија повећавају потрошњу", наводи СИПРИ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

БРЕД ПИТ ДАНАС ПУНИ 61. ГОДИНУ: Каријеру започео у Југославији, излазио у СКЦ и навијао за Звезду