ЛОША ВЕСТ ЗА ИЗРАЕЛ: Иран “ухватио Ф-35”, упарује Су-35 са С-400 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

25. 04. 2024. у 21:34

ИЗВЕШТАЈИ руских и иранских инсајдера сугеришу да је Иран повећао интересовање за куповину руских борбених авиона Су-35 Фланкер-Е у поређењу са почетним очекивањима.

ЛОША ВЕСТ ЗА ИЗРАЕЛ: Иран “ухватио Ф-35”, упарује Су-35 са С-400 (ВИДЕО)

Фото Rosoboronexport www.roe.ru



Предложени број је порастао на 42, што је знатно више од раније претпостављених 24 јединице. Чини се да Иран планира да интегрише Су-35 које набавља са својим системом противваздушне одбране С-400. Овај стратешки потез би потенцијално могао да појача рањивост Израела.

Гласине о потенцијалној куповини Су-35 од Ирана почеле су да круже у марту 2023. С обзиром на тренутне геополитичке околности, није изненађујуће што Техеран настоји да ојача своје одбрамбене капацитете. Ово је додатно подстакнуто недавним инцидентом у којем је израелски борбени авион Ф-35И гађао иранску амбасаду у Сирији ракетом.

Овај неочекивани чин агресије, који се догодио у понедељак, 1. априла 2024, довео је до трагичне смрти тројице високих генерала Кудс снага стационираних у близини. Ирански амбасадор у Сирији, Хосеин Акбари, имао је близак сусрет са смрћу док је био у амбасади током напада. Догађај је значајно повећао тензије, што су демонстрирали два значајна контра-напада на Тел Авив у две недеље након напада.



ИРАН ЋЕ ПРЕГОВАРАТИ О ПОРУЏБИНИ ЗА С-400

Одлука Ирана да набави Су-35 није само показна, већ је првенствено изазвана хитном потребом за модернизацијом. Како је известио Defense Security Asia у суботу, 20. априла 2024, Иран се суочава са хитном потребом да замени своју флоту застарелих авиона.

Постоје бројни авиони, укључујући МиГ-29, Ф-4, Ф-5 и Ф-14, сви купљени пре 1979. године, који се брзо приближавају времену за пензионисање и захтевају хитну замену.

Истовремено, чини се да како се испорука Су-35 из Русије учврсти, Иран планира да започне преговоре о систему ПВО С-400, још једном цењеном производу Русије. Овај развој догађаја уследио је након што је Техеран на захтев Москве послао седамнаесточлану делегацију у Јекатеринбург. Иранским делегатима је понуђена ексклузивна прилика да обиђу скоро завршени производни погон С-400.

Ова блискоисточна држава, блиско повезана са Источним блоком, значајно би унапредила свој арсенал противваздушне одбране интеграцијом система С-400. Ово јачање одбране у складу је са импресивним перформансама њиховог система С-300, који је успешно осујетио ракетне ударе Тел Авива усмерене на Исфахан.

Са овим снажним одбрамбеним системом на положају, Иран се осећа још спремнијим да одврати Израел док истовремено покреће контранапад. Ова аквизиција служи као сведочанство дугогодишњег пријатељства између највеће шиитске популације на свету и држава Гвоздене завесе.

Вреди напоменути да су Су-35 које су наручили првобитно били намењени Египту, али је договор пропао. С обзиром на све веће поверење Ирана у моћ Су-35, посебно у тандему са системом С-400, логично је да би они били заинтересовани за набавку више ових авиона.


ВИШЕСЛОЈНА ОДБРАНА

Часни борбени авион Су-35 и најсавременији ПВО систем С-400, када делују у тандему, стварају снажан и слојевит одбрамбени штит. Су-35, познат по својој агилности и флексибилности, је свестран вишенаменски ловац, способан да се избори и са ваздушним и са копненим претњама.

С друге стране, С-400 се налази међу најбољим глобалним платформама противваздушне одбране, и може се похвалити неупоредивом способношћу праћења и пресретања широког спектра ваздушних објеката. Чак је и вешт у неутралисању стелт авиона и може да делује на великим удаљеностима.

Када су Су-35 и С-400 синергијски усклађени, они формирају робусну одбрамбену мрежу, способну да десеткује непријатељске авионе на различитим удаљеностима и висинама. Су-35 може да се упусти у борбене борбе са непријатељским авионима или да пресреће удаљене ракете, док С-400 пружа заштиту из ширег радијуса. Ова стратешка комбинација система значајно ограничава могућност противника да продре у брањени ваздушни простор.


Ф-35 АДИР МОЖЕ ПРЕКИНУТИ УПАРИВАЊЕ

“Навигација” кроз комплексност израелског Ф-35И, названог Адир, познатог и као стелт чаробњак, није шетња парком. Ово стелт чудо пете генерације дизајнирано је да лети испод радара, буквално. Међутим, тврди се да С-400 систем има одређен степен детекције прикривених (стелт) летелица. О поузданости ове карактеристике, посебно у стварном сценарију, стручњаци воде жестоке расправе.

Поред тога, Ф-35И се може похвалити напредним могућностима електронског ратовања које би потенцијално могле да ометају беспрекоран рад система С-400. Упарите стелт и електронску експертизу Ф-35И са најсавременијим сензорима и могућностима умрежавања и имате главног кандидата за напад на софистициране системе противваздушне одбране као што је С-400.

Комбинација Су-35 и С-400 заиста представља значајну препреку за сваког противника. Међутим, одређивање исхода сусрета са напредним стелт ловцем као што је Ф-35И зависи од мноштва фактора, укључујући коришћену тактику, ниво обуке и специфичне околности обрачуна.


ИРАН КАЖЕ ДА ЈЕ „ЗАРОБИО“ Ф-35

Запажања изнесена у овом чланку потичу од широког спектра војних стручњака – од стратега до посматрача и специјалиста за тактику. Као што смо били сведоци у украјинском сукобу, ратовање се протеже даље од пуке документације. Сваки систем наоружања, без обзира на његове огромне изгледе на папиру, има рањивости и може подлећи повременим кваровима. Узмите, на пример, ракете Сторм шедоу – док су успешне у погађању својих циљева, могу бити пресретне. Млазњак Су-35 може оборити ракету Патриот, међутим, није имун на погодак истог Патриота.

Иранска војна моћ и даље је углавном теоретска и непроверена на бојном пољу, упркос упорним изјавама Техерана. Запањујуће, Техеран тврди да су открили и наводно „ухватили“ израелски авион Ф-35И Адир. Ова вест се први пут појавила у октобру, коју је известило неколико медијских извора фокусираних на Иран, понављајући изјаве бригадног генерала Резе Хајеха, заменика команданта операција противваздушне одбране иранске војске.

Како генерал Хајех истиче, њихови системи противваздушне одбране будно прате све ваздушне активности у региону. Овај стални надзор регионалног ваздушног простора је олакшан оним што он назива „системима за прислушкивање“. Он тврди да ови системи обезбеђују да ниједан авион који улази у њихов домет детекције избегне њихово радарско праћење.

Фото: Профимедиа/Shutterstock/Илустрација



МОГУЋИ "НЕРЕД"

Колико год Израел могао да има замршене планове за напад на ирански нуклеарни програм, присуство два десетина ловаца Су-35 у иранским ваздухопловним снагама могло би учинити такве намере ништавним. Како израелски медиј Џерузалем Пост сугерише, комбинација Су-35 и ракетног одбрамбеног система С-400 могла би постати значајна препрека израелским плановима.

Док се анализира ова ситуација, постоји тачка у којој се прозор за напад (на Иран) смањује, а Су-35 чини више од јурњаве израелских ловаца који се враћају. Они би потенцијално могли да поремете допуну горива у ваздуху, фазу у којој је ловац изузетно рањив. Ако радар С-400 ухвати Ф-35 [стварна могућност], Су-35 ће бити у позицији да потенцијално удари израелски авион ракетом ваздух-ваздух изван визуелног домета.

Иако не можемо да потврдимо да ли би израелски авион заиста био погођен, ова ситуација би могла снажно одвратити израелске тежње да наставе са својим планом. Значајно је да Су-35 може да се опреми са Х-37М, ракетом ваздух-ваздух која има највећи домет. И за Ф-16 и за Ф-35, ова ракета, са дометом од 400 км и брзином лета од 6 маха, могла би не само да запрети прекидом њихове мисије, већ и да носи реални ризик од губитка војне опреме.

(bulgarianmilitary.com/ Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати