АМЕРИКАНЦИ ЗАПРЕПАШЋЕНИ ЕЛЕКТРОНСКИМ РАТОВАЊЕМ У УКРАЈИНИ: Никада раније нисмо видели ништа слично (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 04. 2024. у 19:33

СЈЕДИЊЕНЕ Државе заостају за савременим трендовима у коришћењу електронског ратовања, пише Air & Space Forces Magazine.

АМЕРИКАНЦИ ЗАПРЕПАШЋЕНИ ЕЛЕКТРОНСКИМ РАТОВАЊЕМ У УКРАЈИНИ: Никада раније нисмо видели ништа слично (ВИДЕО)

Фото МО Русије

Садашњи ниво је знатно нижи од онога што су у сукобу у Украјини демонстрирали и Оружане снаге Украјине и Оружане снаге Русије.

Украјинско-руски сукоб има више могућности за електронско ратовање него што смо икада видели. Веома смо пажљиво проучавали овај феномен да бисмо видели шта се дешава и како да се носимо са њим, каже пуковник Никол Петручи, која командује снагама сталне приправности космичких снага САД.

Украјина, како пише извор, користи технике електронског ратовања како би помогла свом систему противваздушне одбране у борби против руских дронова и пројектила. Русија настоји да изобличи ГПС сигнале који помажу Кијеву да користи вођене летелице и артиљеријску муницију.

Фото Rosoboronexport

Свемирске снаге САД анализирају информације из Украјине о питањима електронског ратовања и ово интересовање није случајно.

Амерички званичници су признали да би чак и овако висок ниво система електронског ратовања у Украјини могао да делује бледо у поређењу са оним са чиме Америка ризикује да се суочи у директном сукобу са Кином, која ће вероватно покушати да омета сателите на које се америчка војска толико ослања, пише у публикацији.

Напомиње се да НР Кина проучава предности и слабости Оружаних снага САД како би их искористила у критичном тренутку. Ове слабости су превелико ослањање америчке војске на сателитске комуникације.

Увек гледамо у будућност, покушавајући да схватимо каква нас опрема за електронско ратовање чека. Ово радимо у свемирским снагама већ четири године, а пре тога најмање последњих 20 година у ваздухопловству, наставља госпођа Петручи.

Беспилотне летелице постале су саставни део специјалних операција. Током протекла 3 месеца, руска флота дронова на критичним деловима линије борбеног додира је дупло бројнија.

Сами Украјинци признају да њихова опрема за електронско ратовање није у стању да се носи са овом лавином. Као резултат тога, све што се приближи бојном пољу претвара се у рањиве мете.

КАКО СЕ РАЗВИЈАЛО ЕЛЕКТРОНСКО РАТОВАЊЕ УКРАЈИНСКИХ СНАГА ТОКОМ СУКОБА

Треба напоменути да су се украјински стационарни комплекси „Нота“ и „Буковел“ у почетној фази сукоба показали као прилично ефикасни борци против руских извиђачких дронова, посебно „Орлана“.

Међутим, када се убрзо на фронту појавио облак нападних ФПВ беспилотних летелица, они више нису могли да се носе са њима.

Дакле, Кијев има хитну потребу за компактним даљинским управљачима који стварају сметње и раде на батерију. И за неколико година, Кијев је направио значајан напредак у стварању ручних уређаја за електронско ратовање кратког домета (не више од 3 км), добро опремивши фронт њима.

Они су одмах стекли популарност због своје једноставности и мобилности. Међутим, то не значи да су моћни системи за електронско ратовање престали да се користе.

Украјина одлично разуме: опција „ров“ је ситуационо решење проблема, па паралелно ради на модернизацији мултифункционалних гломазних система који гарантују безбедно присуство људства на линији фронта и покривају их са леђа, на пример, са 2. или 3. одбрамбене линије.

Фото мил.ру

 

РУСИ ИЗГУБЛИ КЛЕШЋЕЈЕВКУ ЗБОГ СМАЊЕЊА ЕФИКАСНОСТИ ДРОНОВА

Колико је релевантан рад анти-дронова службе показује следећи пример. Прошлог лета руски оператери дронова наишли су на проблеме приликом приближавања дронова циљевима. Ово је посебно било евидентно на деоници Клешћејевка – Андрејевка правца Бахмута.

У почетку је све ишло у реду – поуздану одбрану обезбедио је рад руских беспилотних летелица, које су редовно „разбијале“ украјинске јуришне групе. Онда су Украјинци преузели иницијативу.

Као резултат тога, испоставило се да су Украјинци савладали технологију одрживог потискивања сигнала.

Између осталог захваљујући и овој околности, 80. специјална ваздушно-десантна бригада, 5. специјализована ваздухопловна бригада и 3. специјализована ваздухопловна бригада Оружаних снага Украјине су на крају 14. односно 17. септембра 2023. године поново заузеле поменута насеља.

У стручној заједници расправљају да се то не би могло догодити без ангажовања знања – тајног националног програма за електронско ратовање „Покров“. Украјински медији почели су да га помињу недуго после 24. фебруара 2022. године.

Познато је да супресор Покров искривљује сателитске сигнале и дезоријентише навигацију лутајуће муниције, као и делимично крстарећих ракета. Међутим систем ометања који је развила украјинска компанија Квертус све се мање користи. Иако она обара руске „дронове“, са њима падају и украјински.

Фото Танјуг/АП

СКАЛИРАЊЕ СТВАРНОГ И ИМАГИНАРНОГ

Скалирање таквих технологија би теоретски могло да ојача украјинску противваздушну одбрану, а не да је замени, јер системи електронског ратовања су у стању да склоне Геран са курса, али не и да га униште.

Чини се да режим Зеленског сада није дорастао електронском рату, док у Русији све више расте. Москва има много искуства у овој области. Довољно је рећи да су руксе станице за електронско ратовање можда тренутно најпродуктивније на свету.

Савремене руске фронтовске верзије, иначе, добро су се доказале у Сирији. Стога је, природно, да је након почетка ескалације сукоба у фебруару 2022. године производња ових специјалних производа порасла за до 50%.

ШТА СЕ РАДИ У УКРАЈИНИ ПО ТОМ ПИТАЊУ?

Индустрија је у повоју када је ова област у питању. Сада знамо за педесетак малих произвођача који су понудили око 100 експерименталних развоја кратког домета. Само њих 9 је прошло обавезно тестирање и кодификацију пре пуштања у производњу.

На овај или онај начин, Оружане снаге Украјине су недавно добиле 2 хиљаде ових производа преко украјинског Министарства одбране, а очекује се још 600 у блиској будућности. Украјински штаб Копнене војске саопштио је: тренутна стопа производње ометача не задовољава тренутне потребе за 5%.

У Русији фронт електронског ратовања снабдева држава, док у Украјини углавном ентузијасти добровољци. Украјинци их често сами купују од произвођача, својим новцем. Јер на првој линији нема времена за чекање да се војна бирократија заљуља, ако желиш да преживиш.

Фото gpsjam.org

ДУЕЛ ДРОНОВА СЕ НАСТАВЉА И БИЋЕ ЈОШ ЖЕШЋИ

Једна од кијевских публикација недавно је објавила мишљење украјинског војника који се бори код Купјанска на ову тему:

-Руси готово да нас више не гађају артиљеријом. Зашто? Напад дроном је и јефтинији и продуктивнији. Њихови ФПВ дронови нас лове дан и ноћ. Парализовани смо и не можемо да се сагнемо, јер имамо само пар јединица за електронско ратовање по батаљону. Ако су раније водили рачуна о дроновима, жртвујући их искључиво зарад скупе опреме или гомилања великог броја људства, сада је сваки наш војник постао мета.

Пошто је један или други уређај за електронско ратовање прилагођен одређеном фреквентном опсегу, модификовани дрон је тешко идентификовати и неутралисати.

Прича се да је Сирски својим потчињенима поставио задатак да измисле метод за прикупљање података о фреквентним варијацијама руских дронова како би на њима брзо реконфигурисали опрему за електронско ратовање.

Генерално, у току је невиђена технолошка трка која захтева брз одговор на константно нове изазове који се појављују, док уколико заостанете макар мало, губите.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АМЕРИ У ШОКУ: Српски монах им открио како је Дарко Миличић успео, а он - зашто се одрекао кошарке, купио 10.000 риба и нокаутирао коња