КАКВЕ СУ "ЛЕОПАРДЕ" НЕМЦИ ПОСЛАЛИ КИЈЕВУ: Неисправна електроника, уређаји за комуникацију и нишани (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

30. 04. 2024. у 17:00

ЈОШ у првој половини 2023. године, поједине европске државе саопштиле су да ће Украјини испоручити немачке тенкове "леопард 1а5", а након одређеног времена број обећаних оклопњака порастао је на више од 200.

КАКВЕ СУ ЛЕОПАРДЕ НЕМЦИ ПОСЛАЛИ КИЈЕВУ: Неисправна електроника, уређаји за комуникацију и нишани (ВИДЕО)

Фото: Профимедиа/Илустрација

Будући да се ради о модернизованим варијантама возила конструисаног шездесетих година, које су у међувремену повучене из оперативне употребе, очекивало се да ће "леопарди" проћи кроз процес поправке и замене неисправних делова пре испоруке.

Међутим, на основу докумената украјинске војске које је објавила хакерска група "Берегини" изгледа да то није био случај.

Наиме, како се може видети у извештају објављеном 20. новембра 2023. године, јединица украјинске војске са ознаком А4723 је у периоду од 13. до 19. новембра у Пољској извршила инспекцију 19 тада испоручених "леопарда 1а5" из Немачке, током које су утврђени бројни недостаци код 16 тенкова.

Како се наводи у извештају, на основу анализе и прегледа украјинских стручњака, већина испоручених возила имала је проблема са неисправном електроником и опремом за комуникацију, а код неких су поједини уређаји потпуно одстрањени.

Поред тога, код дела оклопњака из Немачке откривени су кварови на нишанским справама, моторима, топовима и ласерским даљиномерима. Оно што читав случај чини још бизарнијим, јесте што је упркос описаним резултатима украјинска војска одлучила да чак 12 од укупно 19 испоручених тенкова уведе у употребу, упркос томе што су свега три "леопарда" у потпуности исправна, тиме свесно доводећи своје тенкисте у још већу опасност.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ЛОВАЦ: Погледајте снимак борбеног задатка ловца Су-34

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БАЈАТОВИЋ ОТКРИО ПОТЕНЦИЈАЛНЕ КУПЦЕ НИС-А: Руски капитал мора да буде анулиран

БАЈАТОВИЋ ОТКРИО ПОТЕНЦИЈАЛНЕ КУПЦЕ НИС-А: "Руски капитал мора да буде анулиран"

ДИРЕКТОР Србијагаса Душан Бајатовић изјавио је вечерас да продају НИС-а Русима 2008. не види као лош пословни потез, али да руски капитал у тој компанији мора да буде анулиран, јер НИС мора да настави да ради, а као потенцијалне купце НИС-а види субјекте из арапских земаља, али не искључује ни европске, или америчке компаније.

18. 11. 2025. у 22:27

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.

13. 11. 2025. у 10:54

Коментари (0)

ЛУКА МОДРИЋ НЕ МОЖЕ ДА ВЕРУЈЕ ШТА СЕ ДЕСИЛО У ЦРНОЈ ГОРИ: Навијачи запањили репрезентативца Хрватске