МОЋНА ПОРУКА ЗАПАДУ: Шта стоји иза руских тактичких нуклеарних вежби (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

07. 05. 2024. у 19:00

РУСКИ председник Владимир Путин наредио је у понедељак брзу вежбу употребе тактичког нуклеарног оружја у Јужном војном округу, који се граничи са Украјином.

МОЋНА ПОРУКА ЗАПАДУ: Шта стоји иза руских тактичких нуклеарних вежби (ВИДЕО)

Фото принтскрин Youtube tvzvezda.ru


Вежба је замишљена као упозорење САД и њиховим савезницима да више не ескалирају украјински сукоб, истакли су у јавним изјавама и министарства спољних послова и одбране у Москви.

Док је Запад у више наврата оптужио Русију за нуклеарне претње, московска нуклеарна доктрина је изречена у јулу 2020. и остаје непромењена, Кремљ је више пута понављао.


БЛИЦ ВЕЖБЕ

Сврха вежби је да се испеглају „практични аспекти припреме и размештања нестратешког нуклеарног наоружања“, као и да се ојача спремност и опреме и особља, „како би се обезбедио интегритет и суверенитет Русије “, саопштило је у понедељак Министарство одбране Русије.

Вежбе ће се одвијати у Јужном војном округу, који се директно граничи са Украјином. Са седиштем у Ростову на Дону, то је најмањи од руских војних округа и обухвата Крим, Кавказ, регионе Ростов, Волгоград и Краснодар, као и недавно примљену Доњецку Народну Републику (ДНР), Луганску Народну Републику ( ЛНР), Херсонске и Запорошке области.


РУСКИ ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРНИ АРСЕНАЛ

Бојеве главе чија се снага мерена у килотонама ТНТ-а – као што је оружје које су САД користиле против јапанских градова Хирошиме и Нагасакија у августу 1945. – сада се сматрају тактичким нуклеарним оружјем. Намењени су за употребу против циљева на бојном пољу, било да су формације на терену или ојачани борбени положаји.

Тактичке нуклеарне бојеве главе са снагом од 5-50 килотона могу се монтирати на балистичке ракете 9М723-1 или крстареће ракете 9М728, обе испаљене из комплекса Искандер-М. Сличне бојеве главе могу да носе Кх-47М2 Кинжал и крстареће ракете Кх-32 које носе руски бомбардери.

Бројни артиљеријски системи такође могу да испоруче тактичке нуклеарне бојеве главе у опсегу од 2-2,5 килотона, уграђене у гранате од 152 мм и минобацачке гранате од 240 мм.

Процењује се да Русија има скоро 6.000 нуклеарних бојевих глава различитог капацитета. Неодређени број тактичких нуклеарних бојевих глава стациониран је у Белорусији прошле године, као одговор на то да су чланице НАТО-а испоручиле Украјини муницију са осиромашеним уранијумом.

САД имају око 180 тактичких нуклеарних бомби распоређених у шест база у Европи – две у Италији и по једну у Белгији, Немачкој, Холандији и Турској. Влада у Варшави је изразила спремност да угости и оружје, на шта је Москва одговорила да ће сматрати Пољску приоритетном метом.

Новости


ПОРУКА ЗАПАДУ

Тактичке нуклеарне вежбе одвијају се „у контексту недавних ратоборних изјава западних званичника и оштро дестабилизујућих акција које предузимају бројне земље НАТО“ у вези са сукобом у Украјини, саопштило је у понедељак руско Министарство спољних послова.

Политика блока предвођеног САД да нанесе „стратешки пораз“ Русији води је ка „даљој ескалацији украјинске кризе ка отвореном војном сукобу“ између НАТО-а и Москве, додало је министарство.

Као пример, министарство је навело пољске изјаве о могућем стационирању америчког нуклеарног оружја у Пољској, али и недавне француске нуклеарне држање и опаске председника Емануела Макрона о могућности слања француских и других војника НАТО-а у Украјину.


РУСКА НУКЛЕАРНА ДОКТРИНА

Према указу који је потписао председник Владимир Путин у јулу 2020. године, московски нуклеарни арсенал има за циљ да одврати спољну агресију против Русије.

Доктрина је „одбрамбене природе, усмерена на одржавање потенцијала нуклеарних снага на нивоу довољном да обезбеди нуклеарно одвраћање, и гарантује заштиту суверенитета и територијалног интегритета државе, одвраћајући потенцијалног непријатеља од агресије на Руску Федерацију и (или) својим савезницима и – у случају војног сукоба – спречавању ескалације непријатељстава и њиховог прекида под условима прихватљивим за Руску Федерацију и (или) њене савезнике.

Русија посматра нуклеарно оружје „искључиво као средство одвраћања“ и сматра његову употребу „екстремном и принудном мером“, наводи се у декрету.

Доктрина наводи услове под којима би руски председник био оправдан да одобри употребу атомског оружја. Од посебног значаја је одељак 17, који каже да Русија „задржава право да употреби нуклеарно оружје као одговор на употребу нуклеарног оружја и других врста оружја за масовно уништење против ње и/или њених савезника, као и у случају агресије на Руску Федерацију употребом конвенционалног наоружања, када је у опасности постојање саме државе.


ТВРДЊЕ И ПРОТИВТВРДЊЕ

Изнова и изнова од ескалације украјинског сукоба у фебруару 2022, САД су оптуживале Русију да звецка нуклеарним сабљама и чак разматра употребу тактичког нуклеарног оружја против владе у Кијеву. Москва је више пута одбацивала такве тврдње као неосноване спекулације.

На пример, извештач ЦНН-а је у марту тврдио да је Вашингтон почео „ригорозно да се припрема“ за могућност да Русија употреби нуклеарно оружје у Украјини крајем 2022. године, док су кијевске снаге напредовале у Харкову и Херсону. Међутим, руски председник Владимир Путин је у интервјуу рекао да му „никада није пало на памет да употреби тактичко нуклеарно оружје“ упркос „различитим ситуацијама“ које су се појавиле на бојном пољу.

У говору руским посланицима крајем фебруара, Путин је оптужио Запад да кокетира са нуклеарном катастрофом. „Све што они сада смишљају, чиме плаше свет, све то заиста представља претњу сукоба који укључује нуклеарно оружје, а самим тим и уништење цивилизације. Зар они ово не разумеју?" рекао је тада руски председник.

Раније ове године, док је Конгрес расправљао о закону о војној помоћи Кијеву вредном 61 милијарду долара, САД су изнеле непрецизне оптужбе о тајним руским нуклеарним капацитетима у свемиру. Кремљ је демантовао такве гласине као погрдне.

(rt.com)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

СНИМАК СУКОБА! Туча у Арени - Нанели и Лазаревић у клинчу, ево како се све десило (ВИДЕО)