СОЦИЈАЛИСТИ ПОБЕДИЛИ У КАТАЛОНИЈИ: Пуђдемонови сепаратисти други, траже странке за коалицију

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

13. 05. 2024. у 00:35

СОЦИЈАЛИСТИЧКА партија Каталоније (ПСЦ) убедљиво је победила на регионалним изборима у Каталонији који су одржани у недељу и освојила 42 посланичка места у парламенту у Барселони, на основу више од 98 одсто пребројаних гласова.

СОЦИЈАЛИСТИ ПОБЕДИЛИ У КАТАЛОНИЈИ: Пуђдемонови сепаратисти други, траже странке за коалицију

Фото Танјуг/АП

Каталонска сепаратистичка партија Заједно за Каталонију (Јунтс) освојила је 35 места у регионалном парламенту, а Републиканска левица Каталоније (ЕРЦ) 20 места.

Фото Танјуг/АП

Пере Арагонес ЕРЦ

Народна партија освојила је 15 места у парламенту Каталоније, пренео је Ел Паис.

За већину је потребно 68 места, што значи да је социјалистима потребан савез са другим странкама да би могли да формирају владу.

Више од 5,7 милиона бирача имало је право гласа на изборима за посланике регионалног парламента са седиштем у Барселони.

Фото Танјуг/АП

Карлес Пуђдемон

Бивши каталонски председник Карлес Пуђдемон из Заједно за Каталонију позвао је ЕРЦ да формирају владу и изразио очекивање да он буде изабран за председника парламента.

Против Пуђдемона и његових сарадника, Мадрид је у новембру 2018. године издао европски налог за хапшење након што су игнорисали позиве да се појаве пред шпанским судијом по оптужбама у вези са покушајем проглашења Каталоније за независну државу.

Његова влада је 27. октобра 2017. године прогласила независност Каталоније, коју је Шпанија суспендовала.

Пуђдемон је 30. октобра исте године побегао у Белгију са својим сарадницима да би избегао суђење за побуну и противуставне активности.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: Са тиме би могли заузети средње велику европску државу

РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: "Са тиме би могли заузети средње велику европску државу"

РУСИЈА не показује знакове повлачења у рату против Украјине. Напротив, Москва је појачала далекометне ударе на украјинске градове и нападе дуж целе линије фронта. Војни стручњаци истичу да је руска страна усвојила нове тактике, ослањајући се на масовну употребу дронова и малих диверзантских јединица, пише The New York Times.

10. 08. 2025. у 20:18

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ТРИ особе су убијене, а неколико је рањено у пуцњави која се догодила данас у Гњилану, док је осумњичени нападач у бекству, пренела је Коха. Болница у Гњилану саопштила је да је на лицу места констатована једна смрт, а да су две особе пребачене у Ургентни центар без знакова живота.

10. 08. 2025. у 18:11

Коментари (0)

БАЛКАН ВРИ: Ево шта су делије урадиле поводом злочиначке акције Олуја, а шта због дешавања у Црној Гори (ФОТО)