ШОК ЗБОГ ПОКУШАЈА АТЕНТАТА НА СЛОВАЧКОГ ПРЕМИЈЕРА НАКРАТКО УЈЕДИНИО ЗЕМЉУ: Словачке странке сада опет воде само политику
ПОСЛЕ атентата, који је буквално за длаку преживео словачки премијер Роберт Фицо, почеле су већ прва разилажења на политичком паркету Словачке, праћена жестоким оптужбама. Земља се, најпре ујединила у шоку, али не задуго, јер сада Фицови страначки другови приписују опозицији и медијима да су интелектуални налогодавци злочина, пише Дојче веле.
Лист наводи да од убиства Зорана Ђинђића, пуне две деценије, није било атентата на шефа владе неке европске државе и оцењује да "је атентат на Фица тужан врхунац све већег насиља над политичарима у многим европским земљама".
У Словачкој, земљи од пет милиона људи, која је политички дубоко подељена, превладава изузетно груб и насилан тон између супротстављених страна. После ужаснутости и огорчења, које су листом изражавали готово сви Фицови политички противници, сада се расположење убрзано мења. Главна опозициона странка, отказала је, додуше, протесте против планиране реформе јавног сервиса, коју је предложила Фицова влада.
Председница Жужана Чапутова, која је и сама мета бројних кампања сатанизације, те због тога одустаје од политичке каријере, позвала је политичку елиту и јавност да се одрекну климе мржње и вербалног насиља. Али, већ је време да се, после првобитно шока, поново води политика.
Мотиви починиоца још нису сасвим разјашњени. Очигледно се радило о усамљеном починиоцу, наводи Дојче веле. Јурај Ц. (71) из градића Левице на југозападу Словачке бавио се књижевношћу, раније је био радник обезбеђења, али и објављивао садржаје против миграната и Рома на друштвеним мрежама. У исто време, чини се да је био и противник десно-националистичке владине коалиције под Фицовим вођством. Посматрачи овог човека карактеришу као очигледно фрустрираног и политички конфузног.
Немачки медиј констатује да је напад део дугогодишње историје насиља у Словачкој и подсећа да се, после мирног распада Чехословачке и стицања независности 1993, Братислава, под вођством премијера Владимира Мечијара, годинама налазила на раскрсници између аутократског режима с блиским везама с организованим криминалом и правне државе.
То је раздобље било обележено привредним и приватизационим криминалом, бруталним мафијашким убиствима и бројним озбиљним нападима на критичаре Мечијаровог система. Најтамније раздобље, била је борба за власт 1995. између Мечијара и тадашњег председника Михала Ковача.
Фицо је, јесенас, после превремених избора, добио свој трећи премијерски мандат и од тада често критикује ЕУ, либерализам, "ЛГБТ идеологију" и непријатеље традиционалних вредности. Фицо заступа проруске и антиукрајинске позиције. Велики је противник признања такозване државе Косово и њеног пријема у међународне институције.
Осим тога, како пише Глобал рисрч, Фицо је био изразит противник светског одговора на пандемију корона вируса, који се огледао у масовној вакцинацији.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)