НАГОРНО КАРАБАХ ОДЈЕКНУО ЧАК И ДО ОСТРВА У ПАЦИФИКУ: Како су се актуелни хибридни ратови сусрели у Новој Каледонији
Оптуживање Азербејџана од стране званичног Париза, да се меша у унутрашње ствари Француске, током актуелне жестоке побуне у Новој Каледонији, добар је пример који показује колико су данас међународни односи у свету, напети, компликовани и замршени.

Foto: Profimedia
Борба малобројних Канака за еманципацију од Француза уплела је наједном у своје клупко односе Француске с Јерменијом, руске везе с Азербејџаном, ширење Кине на Пацифик и глобални сукоб Запада с Русијом!
Иако званично није утврђена директна умешаност Бакуа у побуни која је букнула у Нумеи, француски министар унутрашњих послова Жералд Дарманен је поручио да мешање Азербејџана у унутрашње ствари његове земље "није фантазирање, већ реалност". Додао је и да је Француска "суверена код своје куће".
- Жао ми је што је један део лидера с Нове Каледоније који заговарају независност направио дил с Азербејџаном. То је неспорно – казао је Дарманен.
Реч је о меморандуму о сарадњи који су потписали Конгрес Нове Каледоније и скупштина Азербејџана средином априла. Ова сарадња се пре свега односи на област културе, образовања, али и политике.
Зашто би Азербејџан подржавао Канаке у Новој Каледонији, далекој преко 14 хиљада километара од њихове домовине? Зато што Француска има историјски присне односе с Јерменијом с којима је Баку на ратној нози због Нагорно Карабаха, логиком: пријатељи мојих непријатеља су и моји непријатељи. Поменути споразум постигнут је без знања француских власти. Дарманен је тада рекао да је "шокиран" због потписивања меморандума, док су се с друге стране представници Канака захвалили азијским пријатељима због подршке њиховој борби.
Приближавање између Бакуа и Нумее започело је 2019, годину после првог од три неуспела референдума за независност. Председник Азербејџана Илхам Алијев тада је поручио да "колонизовани народи имају право да управљају својом судбином". Средином прошле године основана је Група за иницијативу из Бакуа (ГИБ) која окупља присталице независности и антиколонијалисте из прекоморских територија.
Због подршке Јерменији и "политике против територијалног интегритета Азербејџана", Одбор за спољне послове азербејџанске скупштине препоручио је почетком ове године да се прекину економски односи с Француском и да се избаце француске фирме из ове земље, укључујући и нафтни концерн "Тотал".
Пре неколико месеци, званични Париз оптужио је Баку да води кампању "манипулисања информацијама" која има за циљ да угрози репутацију Француске и њене организационе капацитете за Олимпијске игре које ће овог лета бити одржане у главном граду Француске.
Томе треба додати и присне односе Азербејџана и Русије, у чему у Француској виде додатне узроке за покушај дестабилизације споља, у ситуацији украјинског рата који се у хибридним облицима прелива на Запад.
Ту замешатељству није крај. Иако је недавно кинески председник Си Ђинпинг угошћен с највећим почастима у Паризу, Француска се противи ширењу кинеског утицаја у пацифичком региону, где постоје значајни француски интереси. У Паризу наглашавају да Кина шири свој утицај тако што отвара дипломатска представништва, одобрава кредите и пружа другу врсту помоћи. Онда не треба да чуди што је једна од првих мера приликом увођења ванредног стања у Новој Каледонији ових дана било блокирање кинеске друштвене мреже "тикток".

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)