МАКРОН ЗАПОЧЕО ПОСЕТУ НЕМАЧКОЈ: Прва посета председника Француске после 24 година

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

26. 05. 2024. у 21:07

ПРЕДСЕДНИК Француске Емануел Макрон започео је данас прву државну посету једног француског шефа државе Немачкој после 24 године.

МАКРОН ЗАПОЧЕО ПОСЕТУ НЕМАЧКОЈ: Прва посета председника Француске после 24 година

Фото Танјуг/АП

Посета је првобитно требало да буде организована прошлог јула, али је одложена у последњем тренутку због нереда у Француској након што је полиција убила 17-годишњег тинејџера јер је одбио да заустави свој ауто, пренео је АП.

Ово је прва помпезна државна посета једног француског председника од посете бившег председника Жака Ширака 2000. године.

Макрона и његову супругу Брижит угосто је председник Немачке Франк-Валтер Штајнмајер.

То је "доказ дубине пријатељства између Француске и Немачке" коју Макрон посећује док Берлин слави 75. годишњицу свог устава донетог после Другог светског рата и пре него што ће новембру обележити 35. годишњицу пада Берлинског зида, рекао је Штајнмајер.

Штајнмајер ће вечерас приредити свечану вечеру за Макрона у својој палати Белви у Берлину.

Фото Танјуг/АП

Двојица председника ће сутра отпутовати у источни град Дрезден, где ће Макрон одржати говор, а у уторак у Минстер на западу Немачке.

После посете Минстеру уследиће састанак између Макрона, немачког канцелара Олафа Шолца и министара две земље у резиденцији немачке владе, недалеко од Берлина.

Макрон је данас изјавио да се током деценија често говорило о проблемима у француско-немачким односима, али да су "Француска и Немачка заједно постигле изванредне ствари - оне су у срцу ове Европе".

Фото Танјуг/АП

Он је поновио упозорење да би Европа могла да "умре" ако не успе да изгради сопствену снажну одбрану док траје руски рат у Украјини или ако не предузме велике трговинске и економске реформе како би могла да се "такмичи" са Кином и САД.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСКА АРТИЉЕРИЈА НА ДЕЛУ: Јединица гађала положаје украјинске војске на фронту у Херсону

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПЉЕСКАЛА РУКАМА И СЛАВИЛА УБИСТВО Лавров: Сви се сећамо како је смрт Гадафија одушевила Хилари Клинтон

"ПЉЕСКАЛА РУКАМА И СЛАВИЛА УБИСТВО" Лавров: Сви се сећамо како је смрт Гадафија одушевила Хилари Клинтон

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да памти како је бивша америчка државна секретарка Хилари Клинтон пљескала рукама и славила убиство либијског лидера Моамера Гадафија 2011. године и алудирао да бивши сиријски председник Башар ел Асад тренутно живи у Москви, јер су њему и његовој породици прећени сличним физичким уништењем у Сирији.

14. 10. 2025. у 13:06

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У НЕВЕРИЦИ! Ево шта је хиљаде људи радило у центру Барселоне (ВИДЕО)