"ГРЧКА ТО НЕЋЕ ПРИХВАТИТИ!" Мицотакис очекује од Мицкоског да поштује име државе Северна Македонија

Танјуг

02. 06. 2024. у 14:05

ГРЧКИ премијер Киријакос Мицотакис изјавио је данас да очекује од кандидата за премијера Северне Македоније Христијана Мицкоског да се јавно, на јасан и категоричан начин, изјасни да поштује Преспански споразум, да се његова земља зове Северна Македонија "ерга омнес" и у унутрашњој и у спољној употреби.

ГРЧКА ТО НЕЋЕ ПРИХВАТИТИ! Мицотакис очекује од Мицкоског да поштује име државе Северна Македонија

Фото: Танјуг

Мицотакис је на конференцији за новинаре одржаној на острву Крит, уочи европских избора 9. јуна, рекао да у овом тренутку Грчка констатује да је "намера ВМРО-а у пракси да оспори једно и једино име за све" и нагласио да "Грчка то неће прихватити", пренео је македонски портал а1он.

Упитан да ли ће то конкретно питање бити покренуто на Самиту НАТО у Вашингтону у првој половини јула, Мицотакис је одговорио позитивно и истакао да ће "то бити прва прилика да буде на истом форуму са новим премијером Северне Македоније".

- Наравно, покренућу то питање на Самиту НАТО за 75. годишњицу формирања Алијансе. И заиста бих охрабрио руководство Скопља да не угрожава европски курс, који је наша земља подржала, а што мислим да желе и сами грађани - истако је Мицотакис.

Он је рекао да популизам у спољној политици може бити привлачан за привлачење гласова, али не подржава вођење озбиљне спољне политике када се званично преузме дужност.

- Верујем да ће на крају преовладати логика и доћи до препознавања онога што се подразумева у Споразуму, који за нас има негативне ствари, али једна од битних димензија је управо један и једини сложени назив за све и то не може нико оспорити у пракси - казао је Мицотакис.

Он је још једном поновио да ће тражити апсолутно усклађивање по овом питању.

- Да нагласим да нисмо сами. Европска комисија говори потпуно исту ствар, САД говоре исту ствар. Дакле, Грчка није изолована, Скопље је изоловано, следећи ову политику и зато мислим да ће на крају логика преовладати, а Северна Македонија ће се вратити на тежак пут усклађивања са европским критеријумима, а ако то уради, Грчка ће бити прва која ће подржати овај напор - истакао је Мицотакис.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.

07. 11. 2025. у 14:04

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.

09. 11. 2025. у 13:28

Коментари (0)

СКАНДАЛ У БЕОГРАДУ: Дете прегажено у стампеду због туче српских навијача (ВИДЕО)