"ПОКЕР С ДВОЈКОМ ТРЕФ": Неизвесност у Француској после одлуке председника Макрона да распусти скупштину

ФРАНЦУСКА је ушла у експресну предизборну кампању за парламентарне изборе која ће потрајати само двадесетак дана.

ПОКЕР С ДВОЈКОМ ТРЕФ: Неизвесност у Француској после одлуке председника Макрона да распусти скупштину

Фото: Горан Чворовић

То је последица распуштања скупштине од стране председника Емануела Макрона и заказивања ванредних избора већ за 30. јуни и 7. јули, након катастрофалних резултата које је на гласању за Европски парламент доживела кандидаткиња владајуће странке Валери Еје (14,60 одсто) и фантастичног узлета Националног окупљања Жордана Барделе и Марин Ле Пен (31,36 одсто), али и других, екстремнијих, крајњедесничарских формација, као што је Поновно Освајање Ерика Земура и Марион Марешал (5,47) посто.

Макрон се на овај потез одлучио имајући у виду огромну разлику у броју гласова, али и због тога што је с релативном већином у скупштини свако изгласавање закона представљало тешко натезање мишића уз често посезање за посебном и веома непопуларном уставном клаузулом која омогућује избегавање изјашњава посланика. Одлучио је да ствари истера на чистац.   

Профимедиа

Ово је шесто распуштање скупштине у оквиру актуелне Пете Француске републике. Некада је то било успшено, као када је то 1968. године урадио генерал де Гол, али некада и не, као 1997, када је то урадио Жак Ширак, који је имао комотну већину у скупштини, па је после морао да годинама влада у кохабитацији са социјалистима Лионела Жоспена.

На основу онога што је могло да се чује у овдашњим медијима аналитичари се углавном слажу да је Макронов потез ризичан и да "диже пот у партији покера с двојком треф", како је то "поетски" објаснио један од коментатора на веома слушаном радију Франс Енфо. Све левичарске странке у збиру нису освојиле толико гласова на европским изборима колико само Национално окупљање. Макрон, с друге стране, истиче да има поверења у бираче за наставак његове политике.

- Моја једина амбиција је да будем користан својој земљи коју толико волим – одговорио је Макрон.

ПАД НА БЕРЗИ, БЕЗ УТИЦАЈА НА ОЛИМИЈАДУ

Колики је потрес изазвала читава ситуација, показује и податак да је париска Берза јуче с отварањем одмах изгубила 2,37 одсто. Брзина којом су утврђени рокови за превремене изборе образлаже се и чињеницом да Француску врло брзо, већ 26. јула, очекују Олимпијске игре. Градоначелница Париза Ан Идалго је истакла да је распуштање скупштине непосредно пред ОИ "изузетно узнемирујуће". У Паризу преносе и речи председника МОК Томаса Баха који је поручио да нове околности неће пореметити Игре.

Шеф десничарских републиканаца Ерик Сјоти већ је поручио да никакве аранжмане неће склапати са странакама из председничке већине, а по својим оштрим ставовима неки га виде ближег крајње десничарском блоку. Тврђе крило републиканаца је у визиру победничке групације на управо одржаним изборима, јер ће им недостајати још гласова да би после предстојећег гласања евентуално формирали власт.

Левичари и Макронова Обнова већ су се заузели за формирање "народног фронта", сматрајући резултате недељног гласања и могући долазак Националног окупљања на власт "најопаснијом ситуацијом у Петој републици". Марин Ле Пен и Жордан Бардела воде формацију која још није у потпуности добила епитет класичне странке, иако све више људи гласа за њих. У чак 90 одсто општина избили су на прво место. Занимљив је податак да је од тренутка саопштавања резултата у следећих 12 сати нове чланске карте узело чак 3.500 људи. Коментари углавном иду у правцу реченице да, ако се не проба, нико неће знати како би то могло да излгеда с крајњим десничарима.

Фото: AP Photo/Francois Mori

Између осталог, Марин Ле Пен је још раније обећала да ће, ако Национално окупљање до|е на власт, бити драстично смањене акцизе на бензин, да ће се у пензију ићи са 60 година, да ће бити укинут ПДВ за основне производе. Све то звучи крајње примамљиво. Уз то, противи се даљем затезању односа с Русијом у виду слања трупа или дозволе да се испорученим оружјем га|ају циљеви на руској територији, залажући се за хитне преговоре и покушаје тражења мира у Украјини. У Паризу преносе и поруку из Москве да "пажљиво прати ситуацију у Европи и Француској".

Већ за јуче поподне Бардела и Ле Пенова су заказали састанак са Марион Марешал у циљу формирања коалиције. Руководство Националног окупљања већ је поручило да је спремно да преузме власт, уколико буду добили поверење на превременим изборима. У том случају, кандидат за примијера био би 28-годишњи Бардела, док се Марин Ле Пен према свим индицијама припрема за нову председничку кандидатуру, 2027. године. Неки, чак, размишљају и о томе да затраже Макронову оставку, уколико предстојеће изјашњавање покаже исту тенденцију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПОРУЧИЛА НОВО НАОРУЖАЊЕ: У Русију стигли артиљеријски системи

СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПОРУЧИЛА НОВО НАОРУЖАЊЕ: У Русију стигли артиљеријски системи

СЕВЕРНА Кореја је недавно испоручила додатне артиљеријске системе Русији за употребу у Украјини, а неколико хиљада севернокорејских војника распоређених у Русији почело је да учествује у борбама, саопштила је данас јужнокорејска обавештајна агенција (НИС).

20. 11. 2024. у 09:50

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

СА ЊИМ НАЈБОЉИ, БЕЗ ЊЕГА НАЈГОРИ: Појавио се податак који доказује колико Никола Јокић значи Денверу (ФОТО)