НАЈСМРТОНОСНИЈИ НАПАД У ИСТОРИЈИ ЗЕМЉЕ: Држава осуђена 30 година након масакра у којем је погинуло преко 80 особа (ФОТО)

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

14. 06. 2024. у 21:06

НАЈВИШИ суд за људска права прогласио је данас аргентинску државу одговорном што није спречила, нити правилно истражила напад на јеврејски центар пре 30 година у којем је погинуло 85 људи.

НАЈСМРТОНОСНИЈИ НАПАД У ИСТОРИЈИ ЗЕМЉЕ: Држава осуђена 30 година након масакра у којем је погинуло преко 80 особа (ФОТО)

Фото Танјуг/АП

Такође је окривила државу за напоре да "прикрије и опструира истрагу," одузимајући правду жртвама и њиховим најмилијима.

Камион натоварен експлозивом довезао се у центар јеврејске заједнице аргентинског израелског заједничког удружења (АМИА) и детонирао је 18. јула 1994. године у најсмртоноснијем нападу у историји те јужноамеричке земље. Поред 85 мртвих, више од 300 људи је повређено.

"Злочин против човечанства"

Аргентина има највећу јеврејску заједницу у Латинској Америци, са око 300.000 чланова.

Напад из 1994. године никада није подигнут нити решен, али Аргентина и Израел дуго сумњају да га је либанска шиитска група Хезболах извршила на захтев Ирана.

У априлу је аргентински суд окривио Хезболах за напад који је назвао "злочином против човечности" и назвао Иран "терористичком државом".

Утврђено је да је напад и још један напад на израелску амбасаду 1992. године у којем је убијено 29 људи, вероватно изазвано владом под тадашњим председником Карлосом Менемом, поништивши три уговора склопљена са Ираном о набавци нуклеарне опреме и технологије.

Техеран негирао умешаност

Након те пресуде, Буенос Ајрес је затражио од Интерпола да ухапси иранског министра унутрашњих послова Ахмада Вахидија, којег оптужује да је организовао напад.

У четвртак је Међуамерички суд за људска права у Сан Хозеу у Костарики прогласио Аргентину "одговорном што није усвојила разумне мере" да спречи бомбашки напад.

- Држава је била свесна ситуације стварног и непосредног ризика за локације повезане са јеврејском заједницом и није усвојила разумне мере да ублажи опасност - закључиле су судије.

Овим неуспехом држава је нарушила право жртава на живот и лични интегритет, као и принципе једнакости и недискриминације, оценио је суд.

Након напада, додаје се, држава тада није испунила своју дужност да истражује "са дужном пажњом и у разумном року", чиме је прекршила право жртава на судску заштиту.

"Тотална некажњивост"

Почетна истрага била је промашена и укаљана оптужбама за корупцију, наводи се.

Тужилац који је оптужио тадашњу председницу Кристину Киршнер да је организовала заташкавање у замену за нафту и трговинске бенефиције пронађен је мртав 2015. године под мистериозним околностима док се спремао да изнесе своја открића.

Аргентински правосудни систем одустао је од истраге о опструкцији Кирхнерове, али ју је поново отворио прошле године. Менему је суђено за прикривање у том случају, али је ослобођен оптужби. Умро је 2021. године.

Међуамерички суд је у четвртак наложио Аргентини да уклони све препреке "које одржавају потпуну некажњивост у овом случају".

- Држава треба да учини све што је потребно да идентификује, пресуди и казни одговорне за догађаје у овом случају, њихово заташкавање и, на тај начин, буде у стању да утврди истину о томе шта се догодило, а све у разумном року - наводи се у саопштењу.

(Блиц,Франце24)

БОНУС ВИДЕ: ВУЛКАН ГРИНДАВИК У НОВОЈ ЕРУПЦИЈИ - Погледајте снимак лаве

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

НОВИ РЕД ВОЖЊЕ СРБИЈАВОЗА СТУПИО НА СНАГУ У НЕДЕЉУ, 15. 12. 2024.