НАЈСМРТОНОСНИЈИ НАПАД У ИСТОРИЈИ ЗЕМЉЕ: Држава осуђена 30 година након масакра у којем је погинуло преко 80 особа (ФОТО)
НАЈВИШИ суд за људска права прогласио је данас аргентинску државу одговорном што није спречила, нити правилно истражила напад на јеврејски центар пре 30 година у којем је погинуло 85 људи.
Такође је окривила државу за напоре да "прикрије и опструира истрагу," одузимајући правду жртвама и њиховим најмилијима.
Камион натоварен експлозивом довезао се у центар јеврејске заједнице аргентинског израелског заједничког удружења (АМИА) и детонирао је 18. јула 1994. године у најсмртоноснијем нападу у историји те јужноамеричке земље. Поред 85 мртвих, више од 300 људи је повређено.
"Злочин против човечанства"
Аргентина има највећу јеврејску заједницу у Латинској Америци, са око 300.000 чланова.
Напад из 1994. године никада није подигнут нити решен, али Аргентина и Израел дуго сумњају да га је либанска шиитска група Хезболах извршила на захтев Ирана.
У априлу је аргентински суд окривио Хезболах за напад који је назвао "злочином против човечности" и назвао Иран "терористичком државом".
Утврђено је да је напад и још један напад на израелску амбасаду 1992. године у којем је убијено 29 људи, вероватно изазвано владом под тадашњим председником Карлосом Менемом, поништивши три уговора склопљена са Ираном о набавци нуклеарне опреме и технологије.
Техеран негирао умешаност
Након те пресуде, Буенос Ајрес је затражио од Интерпола да ухапси иранског министра унутрашњих послова Ахмада Вахидија, којег оптужује да је организовао напад.
У четвртак је Међуамерички суд за људска права у Сан Хозеу у Костарики прогласио Аргентину "одговорном што није усвојила разумне мере" да спречи бомбашки напад.
- Држава је била свесна ситуације стварног и непосредног ризика за локације повезане са јеврејском заједницом и није усвојила разумне мере да ублажи опасност - закључиле су судије.
Овим неуспехом држава је нарушила право жртава на живот и лични интегритет, као и принципе једнакости и недискриминације, оценио је суд.
Након напада, додаје се, држава тада није испунила своју дужност да истражује "са дужном пажњом и у разумном року", чиме је прекршила право жртава на судску заштиту.
"Тотална некажњивост"
Почетна истрага била је промашена и укаљана оптужбама за корупцију, наводи се.
Тужилац који је оптужио тадашњу председницу Кристину Киршнер да је организовала заташкавање у замену за нафту и трговинске бенефиције пронађен је мртав 2015. године под мистериозним околностима док се спремао да изнесе своја открића.
Аргентински правосудни систем одустао је од истраге о опструкцији Кирхнерове, али ју је поново отворио прошле године. Менему је суђено за прикривање у том случају, али је ослобођен оптужби. Умро је 2021. године.
Међуамерички суд је у четвртак наложио Аргентини да уклони све препреке "које одржавају потпуну некажњивост у овом случају".
- Држава треба да учини све што је потребно да идентификује, пресуди и казни одговорне за догађаје у овом случају, њихово заташкавање и, на тај начин, буде у стању да утврди истину о томе шта се догодило, а све у разумном року - наводи се у саопштењу.
(Блиц,Франце24)
БОНУС ВИДЕ: ВУЛКАН ГРИНДАВИК У НОВОЈ ЕРУПЦИЈИ - Погледајте снимак лаве
Препоручујемо
ИЗРАЕЛ У НИКАД ВЕЋЕМ ПРОБЛЕМУ: Да ли је "Гвоздена купола" пред колапсом? (ВИДЕО)
14. 06. 2024. у 18:24
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)