КАЗНЕ ФРАНЦУЗИМА, У ДУГОВИМА "ДО ГУШЕ": Европска извршна власт препоручила покретање дисциплинске процедуре против најзадуженијих чланица

Goran Čvorović

21. 06. 2024. у 14:10

Европска комисија је препоручила да се покрене процедура кажњавања неколико земаља чланица због прекомерног дефицита.

КАЗНЕ ФРАНЦУЗИМА, У ДУГОВИМА ДО ГУШЕ: Европска извршна власт препоручила покретање дисциплинске процедуре против најзадуженијих чланица

Фото: Горан Чворовић

Међу овим државама је и Француска, један од "мотора" ЕУ и седма у рангу најразвијенијих земља на свету.

На листи су земље које су прекорачиле правила о максималних 3 одсто дефицита у односу на БДП који предвиђа Пакт стабилности, где још као лимит постоји и 60 одсто јавног дуга. Те мере уведене су 1999. године на основу страхова које је исказала Немачка.

Највећи буџетски дефицит има Италија, 7,4 одсто БДП, а следе Мађарска са 6,7, Румунија (6,6), Француска (5,5) и Пољска (5,1). Такође, процедуром ће бити обухваћене и Словачка и Малта са 4,9 одсто и Белгија са 4,4.

Још три државе налазе се у "сивој зони", Чешка и Шпанија које су прекорачиле 3 одсто, али имају план да се врате "испод црте" ове године. Ту је и Естонија, али имајући у виду да јој јавни дуг износи само 20 одсто у односу на 60, колико је дозвољено, ова земља не представља забрињавајући случај.

Европска извршна власт је предложила земљама чланицама да се покрене дисциплински поступак предвиђен буџетским правилима. Овај поступак би могао да буде покренут током следећег састанка министара финансија средином јула у Бриселу.

Правила предвиђају да свака земља која има дефицит мора да спроведе мере за његово смањивање од 0,5 одсто годишње. Иначе, казна износи 0,1 одсто БДП, што у Француском случају, на пример, износи 2,5 милијарде евра.

Иако ове политичке претње звуче реално, у Паризу истичу да оне заправо никада до сада нису спроведене до краја. Француска је, практично, још од 1974. године у буџетском дефициту, а ниједна процедура до сада није била извршна. Њен спољни дуг се процењује на 3.100 милијарди евра. То је чак 110,6 одсто БДП.

До нове процедуре долази усред ванредних парламентарних избора у овој земљи, када странке обећавају низ нових предизборних мера које би још повећале задужење, у тренутку када крајња десница прети да дође на власт.

До прекомерног задужења унутар земаља чланица нагло је дошло с пандемијом ковида, због финансирања различитих мера. Због короне и рата у Украјини, буџетска правила унутар ЕУ су била стављена по страни, до ове године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота