КАЗНЕ ФРАНЦУЗИМА, У ДУГОВИМА "ДО ГУШЕ": Европска извршна власт препоручила покретање дисциплинске процедуре против најзадуженијих чланица
Европска комисија је препоручила да се покрене процедура кажњавања неколико земаља чланица због прекомерног дефицита.

Фото: Горан Чворовић
Међу овим државама је и Француска, један од "мотора" ЕУ и седма у рангу најразвијенијих земља на свету.
На листи су земље које су прекорачиле правила о максималних 3 одсто дефицита у односу на БДП који предвиђа Пакт стабилности, где још као лимит постоји и 60 одсто јавног дуга. Те мере уведене су 1999. године на основу страхова које је исказала Немачка.
Највећи буџетски дефицит има Италија, 7,4 одсто БДП, а следе Мађарска са 6,7, Румунија (6,6), Француска (5,5) и Пољска (5,1). Такође, процедуром ће бити обухваћене и Словачка и Малта са 4,9 одсто и Белгија са 4,4.
Још три државе налазе се у "сивој зони", Чешка и Шпанија које су прекорачиле 3 одсто, али имају план да се врате "испод црте" ове године. Ту је и Естонија, али имајући у виду да јој јавни дуг износи само 20 одсто у односу на 60, колико је дозвољено, ова земља не представља забрињавајући случај.
Европска извршна власт је предложила земљама чланицама да се покрене дисциплински поступак предвиђен буџетским правилима. Овај поступак би могао да буде покренут током следећег састанка министара финансија средином јула у Бриселу.
Правила предвиђају да свака земља која има дефицит мора да спроведе мере за његово смањивање од 0,5 одсто годишње. Иначе, казна износи 0,1 одсто БДП, што у Француском случају, на пример, износи 2,5 милијарде евра.
Иако ове политичке претње звуче реално, у Паризу истичу да оне заправо никада до сада нису спроведене до краја. Француска је, практично, још од 1974. године у буџетском дефициту, а ниједна процедура до сада није била извршна. Њен спољни дуг се процењује на 3.100 милијарди евра. То је чак 110,6 одсто БДП.
До нове процедуре долази усред ванредних парламентарних избора у овој земљи, када странке обећавају низ нових предизборних мера које би још повећале задужење, у тренутку када крајња десница прети да дође на власт.
До прекомерног задужења унутар земаља чланица нагло је дошло с пандемијом ковида, због финансирања различитих мера. Због короне и рата у Украјини, буџетска правила унутар ЕУ су била стављена по страни, до ове године.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)