ДАНСКА ПРВА ШАЉЕ КИЈЕВУ БОРБЕНЕ Ф-16: Украјинци чисте небо гађајући дроновима и далекометним ракетама руске радаре и пво системе
ПРВЕ авионе Ф-16 овог лета Украјини ће предати Данска и они ће стизати постепено. Касније ће такве авионе Украјина добити и од Холандије и Белгије.
Данска је обећала Украјини 19 авиона Ф-16, а Холандија чак 42. Али, он ће те авионе давати у складу са тиме како ће Америка испостављати Данској и Холандији нове Ф-35, пошто Данци планирају да 2025. пређу на модерније авионе пете генерације Ф-35. Судећи по изјавама данског министра одбране Полусена, Украјина ће овог лета добити шест авиона Ф-16 и њени пилоти већ лете над ваздушним простором Данске.
Обука је трајала дуго, јер украјински пилоти нису добро знали језик и требало им је времена да науче западну технику летења. У Данској се обучава и око 50 украјинских авио-механичара који ће се бринути за поправке и одржавање тих авиона. Белгија је такође обећала да ће Кијеву до 2028. испоручити 30 ловаца Ф-16. Све три земље су поставиле услов да Украјина може користити те авионе само на својој територији. Кијеву је Ф-16 обећала и Норвешка. У Русији сматрају да тај број авиона које ће Кијев добити не може да направи значајну промену на бојном пољу.
Осим тога, Русија има знатно савременије авионе од Ф-16. Кијев има све мање авиона који су прилагођени да могу да користе крстареће ракете добијене од Запада или оне америчке JASSM којима желе да наставе да гађају стратешке објекте на Криму као и приграничне области Русије. Са Ф-16 би Украјинци могли да још више гађају руске радаре и пуштају навођене авионске бомбе, али би се тада морали приближити руским положајима на 100 километара, што би за њихове пилоте било ризично.
Да се у Кијеву припремају за авионе Ф-16 доказ је да "чисте небо" и гађају дроновима и далекосежним ракетама руске радаре и ракетне ПВО системе. Сада Украјинци користе исту тактику помоћу које су Руси уништили много њихових ПВО система. Захваљујући томе што сада имају дронове са много већим дометом, гађају се не само радари и ПВО системи, већ и аеродроми стратешке авијације. Због тога се сада све више говори у руским медијима да се морају боље заштитити ПВО системи.
Но, Украјинцима велике невоље праве руски авиони СУ-34, способни да носе тешке навођене авионске бомбе, који стварају хаос у редовима украјинске пешадије на одбрамбеним линијама источног фронта. Дроном се може уништити тенк, артиљеријско оружје, или ПВО систем. Али је разарајући ефекат тешке бомбе много већи. У Москви не споре да је Ф-16 супериоран у односу на старе руске авионе, али су руски ловци СУ-30СМ2 и СУ-35Ц далеко бољи и опаснији. Авиони СУ-34 који носе тешке бомбе не улазе на простор Украјине, већ их пусте са руске територије до задатог циља. Украјинци сад имају мало авиона који су у Пољској оспособљени да носе британске и француске ракете "сторм-шедоу" и "скалп". Зато су им потребни западни авиони који могу да носе добијене ракете, пре свега америчке.
Широм света
АМЕРИКАНЦИ производе Ф-16 од 1974. и продали су их у 25 земаља. Према писању портала "Флајт глобал", у употреби је 2.810 авиона Ф-16. Највише их је у САД - 936, затим Турској 243, па Израелу 224, Египту 218, Јужној Кореји 167 и Грчкој 153.
Није случајно то што руске ракетне јединице стално гађају украјинске аеродроме на којима би могли бити лоцирани Ф-16. Командант украјинске авијације Сергеј Голубцов каже да сви авиони које добије Украјина неће одмах бити пребачени у земљу како их не би уништила руска авијација. Један број њих ће бити у резерви на аеродромима у суседним савезничким земљама где ће се и обучавати украјински пилоти. Председник Русије Владимир Путин је већ казао да ако авиони Ф-16 буду полетали на бојеве задатке са аеродрома у суседним земљама, Москва ће имати право да их тамо ракетира и уништи.
У Данској, Великој Британији и САД се обучава још двадесетак украјинских пилота. Одавно се говорило како ће се један број украјинских пилота обучавати у Румунији у бази "Фетести", али су у Букурешту категорички до сада одбијали да са њихових аеродро- ма Ф-16 полећу у нападе на руске положаје. Биће свакако занимљиво кад дође до дуела Ф-16 са руским пресретачима СУ-30М или СУ-35С. Ти руски авиони су у много чему бољи, јер су модернији и имају радаре већег домета од Ф-16.
У страним летелицама пилоти-најамници
ИЗЈАВА француског председника Емануела Макрона да ће Украјини послати авионе "мираж-2000" није изазвала одушевљење украјинских пилота и авио-механичара. Украјинци тим авионима не могу да достигну предност у ваздуху, јер је руски СУ-35 знатно бољи од њих. Ипак, ти авиони ће бити ипак корисни Украјинцима, јер се са њих могу користити авионске ракете "скалп" и "сторм шедеоу". "Миражи" могу да гађају и са навођеним бомбама ААСМ, домета до 70 километара.
- Француски авиони могу да замене украјинске авионе из совјетске епохе СУ-24К, којих је све мање - објашњава познати руски пилот генерал-мајор Владимир Попов и додаје да што је више различити типова авиона много је теже њихово одржавање. Он сматра да ће Француска прво дати пет "миража", а затим још максимално 20. Што се тиче обуке, каже да је искуснијим пилотима довољно три месеца, а неискусним најмање годину дана, па се све чешће говори да би у страним авионаима могли да лете пилоти-најамници.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (4)