КРАЈЊА ДЕСНИЦА НАЈБЛИЖА ВЛАСТИ: Ванредни парламентарни избори у Француској - Ништа више неће бити исто, ни у овој земљи, ни у Европи

ПОСЛЕ парламентарних избора у Француској, чији ће први круг бити одржан данас, ништа више неће бити исто, ни у овој земљи, ни у Европи. Многе ствари су се већ сада промениле, иако ће први резултати бити познати тек вечерас, а крајњи тек за недељу дана, након другог круга.

КРАЈЊА ДЕСНИЦА НАЈБЛИЖА ВЛАСТИ: Ванредни парламентарни избори у Француској - Ништа више неће бити исто, ни у овој земљи, ни у Европи

Фото: Танјуг/АП пхото

По први пут, крајња десница ће изаћи као победник и, пре свега, као коначно републикански прихватљива странка. Национално окупљање је дефинитивно изгубило етикету "партије за избегавање" код огромног броја грађана.

С друге стране, левица је избила на лош глас, пре свега њено крајње крило, непотчињени Жан-Лика Меланшона, због оштрих критика према Израелу, због чега су на своја политичка плећа навукли гнев француских Јевреја. Десничари их оптужују за "исламогошизам", што је у друштву већ устаљена кованица у којој се апострофира левичарско подржавање исламизма. Њима се предвиђао други скор у изборном рангу.

Фото: Танјуг/АП пхото

Занимљиво је да многи оба екстремна крила, било да долазе са десне или леве стране, стављају у исти кош. То нарочито смета левичарима који казују на наслеђе из прошлости крајње деснице, али која се, истини за вољу, битно променила у односу на претходне деценије. С друге стране добијају одговор, попут онога који је недавно дао бивши десничарски премијер (2002-2005 код Жака Ширака), а који се сада приклонио председничкој већини, Жан Пјер Рафарен, да неће да гласа "за Венецуелу", иако не гласа ни за Национално окупљање.

Тек као трећи у предизборном изјашњавању егзистирале су присталице француског председника Емануела Макрона који је, после лошег скора на изборима за ЕП, распустио парламент и експресно заказао ванредне изборе.

Многи аналитичари се слажу да је тиме учинио медвеђу услугу својој странци. Причало се да га је премијер Габријел Атал, у вечери када је пала одлука, одговарао од тако радикалне одлуке, али је Макрон остао одлучан. Атал је затим преузео на себе вођство предизборне кампање, али није успео да поремети редослед ствари утврђен на европском изјашњавању.

Истовремено, расту и тензије у друштву. Левица и њене присталице позивале су претходних дана људе на улице, да би се јавно противили доласку крајње деснице на власт. Остаје велико питање шта ће бити ако се испостави да ће Национално окупљање формирати владу и хоће ли доћи до уличне побуне због демократске воље грађана. Председник Макрон је неколико пута злослутно поменуо синтагму "грађански рат".

Фото: Танјуг/АП пхото

Макрон ће, по свој прилици, изаћи као велики губитник из ових избора. Не само да његова странка неће задржати власт, већ је "мрка капа" да би са било ким с левог или крајње десног крила могао да уђе у постизборни "дил". То значи да је, вероватно, осуђен на кохабитацију све до краја свог другог председничког мандата 2027. године. Другим речима – мало ће се или нимало питати за унутрашњу политику. А и када је реч о спољној политици, све ће морати да аминују влада и ресорни министри, што ставља озбиљне клипове у његове лидерске точкове.

Ту се долази и до директног утицаја француских избора на кројење европске политике. Емануел Макрон се последњих година етаблирао као вођа западног савезничког крила. Сада, када је значајно ослабила његова моћ у сопственом дворишту, тешко да ће имати кредибилитет да води европски брод у узбурканој светској спољнополитичкој олуји. Тим пре што су његови центристи у оквиру либералне групе у ЕП доживели озбиљан фијаско.

Ако француску владу буде формирао председник Националног окупљања Жордан Бардела (рекао да ће то учинити само ако буде имао апсолутну већину у скупштини, од чега није далеко, уз десничарске савезнике), Европа ће морати да рачуна на битно другачију политику која ће се водити из Париза, суверенистичку, нешто попут Трампове у Америци.

Да невоља по присталице досадашњег функционисања Уније буде већа, календар је хтео да од сутра шестомесечно кружно председавање ЕУ преузима Мађарска, жестоки противник начина на који тренутно функционише либерална бриселска номенклатура.

Мађарски премијер Виктор Орбан је, у оквиру европске турнеје пред преузимање председавања, ових дана био и у Паризу код Емануела Макрона. Оснажен јачањем крајње деснице у Европи, Орбан, чију политику је Европска комисија више пута покушавала да казни, овога пута је наступио с победничком ауром у Јелисејској палати.

БОНУС ВИДЕО:

ЗЛОЧИН КУРТИЈА НАД СРБИМА: Хапсе без икаквог разлога, а албанске провокаторе пуштају да шире мржњу

    

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића