НАТО УЗ РУТЕА ЛАКШЕ СА ТРАМПОМ? Северноатланска алијанса се припрема да дочека новог генералног секретара

А.Војиновић

09. 07. 2024. у 15:57

ДОК се НАТО припрема да прослави своју 75. годишњицу на овонедељном самиту у Вашингтону, такође се спрема да дочека свог првог новог лидера у деценији - Марка Рутеа који је недавно именован на позицију генералног секретара Северноатланске алијансе. Бивши холандски премијер који иза себе има искуства у односу са бившим председником САД Доналдом Трампом могао би, како се процењује, да одржи уједињење Алијансе уколико лидер републиканаца освоји други мандат 5. новембра, пише Си-Ен-Ен.

НАТО УЗ РУТЕА ЛАКШЕ СА ТРАМПОМ? Северноатланска алијанса се припрема да дочека новог генералног секретара

Фото: Танјуг/АП

Марк Руте формално је изабран за следећег генералног секретара НАТО-а крајем јуна, док ће на функцију ступити 1. октобра. Он је високу улогу преузео од дугогодишњег шефа НАТО-а Јенса Столтенберга, који је био на челу Алијансе од 2014. године.

Дипломате и званичници који су разговарали са новинарима Си-Ен-Ен-а рекли су да је Руте виђен као непоколебљиви трансатлантиста и градитељ консензуса.

- Он је заиста искусан политички званичник, а то је од суштинског значаја за одржавање кохезије Алијансе - рекао је неименовани европски званичник за америчку ТВ.

Руте се, такође, сматра неким ко може да ради са било ким ко буде изабран за председника САД, оцењују извори, док се поједини надају да би његов ранији однос са Трампом могао да одврати бившег председника од подривања Алијансе ако буде поново изабран.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим (ВИДЕО)

СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.

17. 02. 2026. у 20:01

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

Коментари (0)

АЛО, ПОЧЕТНИЦИ! Црвена звезда на невероватан начин одговорила Партизану пред вечити дерби!