НАТО ОЈАЧАВА ИСТОЧНО КРИЛО : Уочи скупа, САД одобриле Пољској зајам од две милијарде долара

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

09. 07. 2024. у 16:08

ВАШИНГТОН је, уочи јучерашњег почетка тродневног самита НАТО коме је домаћин, одобрио Пољској други зајам од две милијарде долара као страно војно финансирање за јачање источног крила НАТО алијансе. Варшава спроводи велики програм војне модернизације, укључујући куповину америчке одбрамбене опреме као што су авиони Ф-35, ракетни системи Патриот и борбени тенкови Абрамс, саопштио је Стејт Департмент.

НАТО ОЈАЧАВА ИСТОЧНО КРИЛО : Уочи скупа, САД одобриле Пољској зајам од две милијарде долара

Foto Arhiva


Пољска тренутно држи рекорд међу чланицама НАТО, трошећи четири одсто БДП на одбрану. Тренд новијег датума је да и други савезници почињу да троше више за одбрану. После година резова, чланице НАТО су се обавезале да повећају националне буџете за одбрану. Циљ је био два одсто БДП за десет година, а пре годину дана, сложили су се да два одсто буду доњи део потрошње, а не плафон.Очекује се да ће близу циља потрошње ове године бити рекордне 23 земље, у односу на само три, колико их је било пре деценију.

Већ је јучерашњи, први дан самита НАТО потврдио да ће се савезници фокусирати на изналажење начина да увере Украјину у њихову трајну и непоколебљиву подршку. Истовремено, званичници поручују да Алијанса остаје посвећена очувању мира у Европи и Северној Америци и да то значи да неће бити увучена у шири рат са нуклеарно наоружаном Русијом.

САД и савезници, најавили су нове кораке на јачању украјинске противваздушне одбране. Западни медији истичу, међутим, да НАТО не наоружава Кијев, него да то чине чланице саме или организоване у групе. Савез, са своје стране, "пружа несмртоносну помоћ у виду горива, оброка, медицинског материјала и панцира, те опреме за сузбијање дронова и мина".

Савезници разговарају и о јачању одвраћања и одбране, повећању војне производње и индустријске базе, унапређењу партнерстава Алијансе и улагању у сопствену и колективну одбрану чланица.

НАТО, који је чинило 12 земаља кад је основан 1949. године, док сада броји 32 чланице, помаже оружаним снагама Украјине да пређу са војне доктрине из совјетског доба на модерно размишљање, пише АП и додаје да Алијанса ради на јачању одбрамбених и безбедносних институција Украјине. Очекује се, тако, да лидери НАТО подрже нови план за координацију испоруке опреме Украјини и обуку њених оружаних снага. Лидери ће, такође, потврдити став да ће се Украјина придружити Алијанси, али не док је у рату.

НАТО се често сматра збиром свих односа САД са европским партнерима, од увођења санкција и других трошкова Русији до слања оружја и муниције, поручују из врха савеза и додају да је задатак организације ограничен на одбрану војним средствима 32 земље чланице и посвећеност да се помогне у очувању мира.

Док су неки савезници оставили отворену могућност слања војног особља у Украјину, врхушка НАТО то не планира. Савез има 500.000 војника у високој спремности да се супротстави сваком нападу на копну, мору, ваздуху, или сајбер простору. Удвостручен је број борбених група дуж источног крила, на граници са Русијом и Украјином. Савезници готово непрекидно изводе војне вежбе. Један од њих ове године, Стедфаст Дефендер, укључивао је око 90.000 војника који су деловали широм Европе.

Ердоган: Газа у дневни ред!

ТУРСКИ председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да ће на дневни ред ставити и "масакре против палестинског народа у Гази". Ердоган је пре одласка у Вашингтон подсетио да су у Дохи били веома озбиљни преговори о прекиду ватре у Гази. "Ти кораци нису завршени. Наравно, ми стрпљиво пратимо процес. За кратко време ћемо добити резултат који очекујемо", рекао је Ергдоган.

Период транзиције

Саветник у Америчком институту за мир Доналд Јенсен наводи да су пред чланицма велика безбедносна питања. "Ми смо у периоду транзиције, ривалства великих сила и у периоду кад се развија ново, веома моћно оружје са нарушеном безбедносном архитектуром. НАТО мора да разматра сва ова питања" оцењује он.

Украјина и гости

ЧЛАНИЦАМА Алијансе, придружиће се Украјина на састанку Савет НАТО-Украјина, као и лидери Аустралије, Јапана, Новог Зеланда и Јужне Кореје, који долазе на Самит ради продубљивања сарадње. У саопштењу се наводи да ће се, на маргинама самита, амерички председник Џозеф Бајден састати са украјинским лидером Владимиром Зеленским и другим савезницима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИСАМ БИО СПРЕМАН ЗА ОВО ПИТАЊЕ! Александер Зверев о теми чије разрешење и Србија чека