АМЕРИЧКА ФЛОТА ВИШЕ НИЈЕ ВЛАДАР МОРА: Главни адути били би потопљени у судару са једном моћном силом (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 07. 2024. у 20:20

ЈАЧАЊЕ кинеских система за забрану приступа, боље познатих по акрониму А2/АД (anti-access/area denial) доводи до све већих претњи са којима се могу суочити амерички носачи авиона попут напредних противбродских и хиперсоничних ракета, преноси "Нешенел интерест".

АМЕРИЧКА ФЛОТА ВИШЕ НИЈЕ ВЛАДАР МОРА: Главни адути били би потопљени у судару са једном моћном силом (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП

Под поменутом скраћеницом подразумева се читава одбрамбена мрежа система састављена од противбродских, крстарећих и балистичких ракета, борбених авиона, система за електронско ратовање, мина, обалске артиљерије, приобалних бродова и подморница.

Како се наводи, током Другог светског рата појава носача авиона посматрана је као револуција за тадашњи концепт ратовања, а након тога америчка морнарица је препознала офанзивну стратешку вредност ових пловила и учинила их, уместо тешких крстарица и бојних бродова, ослонцем своје поморске силе.

У периоду од 80 година, предности у технологији носача авиона Ратне морнарице САД - и стратешке предности које су ови системи давали америчкој морнарици - учинили су је хегемоном отвореног мора.

Међутим, 80 година је дуг период да се зависи од једног система - чак тако комплексног и масивног као што су носачи авиона, пише амерички лист, јер ће се на крају појавити "изазивач" са циљем да порази стратегију САД и уништи нека од њених најмоћнијих наоружања.

Према мишљењу аутора, Кина је та која тренутно води у производњи софистицираних, релативно јефтиних (барем у поређењу са ценом америчких носача) противбродских и хиперсоничних ракета, које поништавају многе, ако не и све предности које су носачи авиона некада пружали.

КИНЕСКА СТРАТЕГИЈА У БОРБИ СА НОСАЧИМА АВИОНА

У протеклој деценији, оружане снаге држава попут Кине и Русије, су свој фокус са развоја офанзивних средстава за пројекцију моћи, у великој мери преусмериле на стварање домаћих одбрамбених метода како би спречиле активности САД у њиховим интересним сферама.

Фото: Принтсцреен/Јутјуб/CGTN

Стога би главни циљ кинеске војске, у случају сукоба са САД, био да намаме америчку морнарицу да уплови у област где постоје А2/АД "џепови" - успостављени са намером да се Американцима онемогући приступ овим регионима, а где би кључне америчке војне платформе, попут скупих носача авиона, биле угрожене пише амерички лист.

Наравно, амерички носачи авиона имају низ самоодбрамбених способности дизајнираних да спрече њихово потапање противбродским ракетама или оштећење палубе, а уз то увек имају пратњу борбене групе састављене од подморница, разарача и других бродова који такође могу допринети одбрани носача.

Фото Танјуг/АП

Ипак, Кина је годинама постављала темеље за изградњу сопствених одбрамбених система, посебно усмерених на уништавање америчких носача авиона. Због тога је Кина у предности у односу на САД (док је Русија у предности у односу на обе државе) када је у питању хиперсонично наоружање.

Какву год одбрану да поседују амерички носачи авиона и бродови њихових борбених група, америчка војска није способна да се одбрани од напада хиперсоничним ракетама.

Да ствар буде гора по Американце, како наводи "Нешенел интерест", позивајући се на књигу Била Герца "Непријатељи: Како су амерички непријатељи украли наше кључне тајне и како смо то дозволили", деведесетих година кинески обавештајци су од америчке морнарице украли поверљиве планове о томе како морнарица обучава своје морнаре да одрже брод на површини чак и након непријатељског поготка.

Стога се сматра да су кинески војни стратези имали готово три деценије да развију наоружање и тактику за дејство по америчким бродовима, на такав начин да њихове посаде не буду у стању да их сачувају.

-Пекинг је спреман да десеткује америчку флоту носача, док носачи америчке морнарице немају могућност да се одбране од система које су Кина (и њени савезници) произвели како би умањили моћ америчких носача авиона, пише амерички лист.

АМЕРИЧКИ НОСАЧИ АВИОНА МОРАЈУ ДА СЕ ДРЖЕ ДАЉЕ ОД СИСТЕМА А2/АД

За сада, америчке носаче авиона треба држати подаље од тих "џепова". Пошто је толико новца потрошено на изградњу и одржавање ових ратних левијатана, они би и даље требало да се користе, али не и за сукоб са великим ривалима, посебно Кином, са опасним арсеналом А2/АД система који је у стању да уништи носаче авиона.

Због тога, амерички лист сматра да је неопходно модификовати флоту носача авиона, како би им се дала реална шанса да преживе налет кинеских балистичких противбродских и хиперсоничних ракета.

То подразумева уградњу наоружања већег домета и постављање беспилотних летелица, не само на носаче, већ и на све бродове унутар борбене групе који имају довољно велику равну палубу, што би омогућило пројекцију моћи у ризичним областима и истовремено умањило претњу носачима.

Док се ове модификације не изврше, носачи авиона Ратне морнарице САД би у случају потенцијалног сукоба са Кином, нпр. око Тајвана, више били бреме (читај слабост) него предност, закључује "Нешенел интерест".

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)