САВЕЗНИЦИ НА МУКАМА УПРКОС СНАЗИ: Консензус око оцене да ће највећи ризик и трошак донети победа Русије у Украјини

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

11. 07. 2024. у 07:00

НАТО је јачи него икад, поручио је са самита у Вашингтону, домаћин скупа амерички председник Џозеф Бајден, рекавши да је то нарочито важно у контексту рата у Украјини. Користећи телепромптер, шеф Беле куће рекао је светским лидерима да је НАТО најмоћнији у својој историји, дугој 75 година, а похвалио се ширењем Алијансе током његовог мандата.

САВЕЗНИЦИ НА МУКАМА УПРКОС СНАЗИ:  Консензус око оцене да ће највећи ризик и трошак донети победа Русије у Украјини

Танјуг

- Задовољство је угостити вас у овој преломној години, с поносом се осврнути на све што смо постигли и гледати напред у заједничку будућност са снагом и одлучношћу - навео је Бајден.- Овај тренутак захтева решеност савезника да помогну Украјини у одбрани од руске инвазије.

По његовим речима, руски председник Владимир Путин не жели ништа мање од "потпуног потчињавања Украјине и њеног брисања са мапе. "Украјина може и хоће да заустави Путина", додао је он и најавио да ће САД, Немачка, Холандија, Румунија и Италија обезбедити Украјини на десетине додатних тактичких система ПВО у року од неколико месеци.

Током Бајденовог говора дугог 13 минута, током ког није поменуо домаћу драму око његове кампање, све очи биле су упрте у њега. И током самита, он је, наиме, присиљен да, из сата у сат, доказује своју виталност, будући да се суочава са позивима да се повуче из трке за реизбор због својих година и здравственог стања.

Јенс Столтенберг, одлазећи генерални секретар НАТО, поручио је да

очекује да САД остану "снажан и посвећен савезник Алијансе без обзира на исход предстојећих председничких избора у САД".

- Највећи ризик и трошак донеће победа Русије у Украјини - оценио је и додао да то не сме да се дозволи.

Он је од Бајдена, на свечаности поводом обележавања 75. годишњице НАТО добио Председничку медаљу слободе, највише цивилно одликовање САД.

Изазови са којим се НАТО суочава су велики, рат у Украјини, све агресивнија Кина, рат Израела и Хамаса у Гази, а неке чланице доводе у питање своју посвећеност Алијанси. Истовремено, Украјина од самита очекује додатну испоруку оружја, посебно ПВО система, али и финансијску подршку.

- У Украјини ће се одлучивати о будућности европске безбедности - сматра високи представник ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Жозеп Борељ који је, на догађају "Ноћ одбране ЕУ" позвао на удруживање снага са обе стране Атлантика у борби против, како је рекао, "изазова које представља Русија".

Он је оптужио руског председника Владимира Путина да жели да Русија поново доминира у свом суседству и нагласио да су Европљани почели да обнављају своје одбрамбене капацитете.

- Ако дозволимо Путиновој Русији да претвори Украјину у другу Белорусију, и постави марионетску владу у Кијеву, платићемо много већу цену. Услов наше безбедности је да Украјина превлада - рекао је Борељ и додао да Европа жели мир, али "само онај који поштује суверенитет Украјине" и нагласио да "буђење Европе" не сме да значи опуштање САД кад се ради о подршци Украјини.

Оно што Кијев може да очекује од својих савезница јесте унапређење центра за подршку у Немачкој, као и 40 милијарди помоћи за годину дана и конкретну помоћ када је реч о противваздушној одбрани. Кијев сматра да му припада бржи и јаснији пут ка уласку у НАТО него што му Алијанса нуди, али ни овај самит неће бити преломни моменат за чланство.

Забринуте због приближавања НАТО могућем рату са Русијом, неке чланице, међу којима САД и Немачка, прекинуле су сваки разговор о давању јасног позива Украјини. Друге, попут Пољске, желе да се будући статус Украјине у НАТО јасно објави. Упитан какву поруку Будимпешта доноси на самит, шеф Мађарске дипломатије Петер Сијарто, подсетио је да Мађарска и земље ЕУ живе у ратном окружењу већ две и по године, суочене са последицама рата.

- Примили смо више од 1,3 милиона избеглица и плаћамо веома велику цену рата у Украјини због поскупљења енергената, инфлације, санкција - рекао је Сијарто. - Јасно је и да овај рат носи и веома озбиљан ризик ескалације. Ако погледате шта се дешава на бојном пољу, очигледно је да постаје сурово, да постаје горе и да постаје све бруталније. Повећава се количина оружја, па самим тим расте и број жртава.

Он је констатовао да "нажалост у НАТО влада расположење за рат и да се зато реч мир једва чује, јер ако неко изговори реч мир одмах буде стигматизован као руска марионета или Путинов шпијун".

Мере безбедности

ОД почетка недеље мере безбедности у Вашингтону, подигнуте су на највиши ниво. Око Беле куће и на Капитол хилу, подигнуте су веома високе ограде, док су у близини "Вашингтон конвеншен центра", где се самит одржава, метро станице и улице затворене за саобраћај. Почетак разговора обележила су два руска напада, у којима су погинуле најмање 42 особе, међу којима и деца. Претходни самит НАТО у Вашингтону одржан је на 50. годишњицу Алијансе, током бомбардовања Србије, подсећају медији.

Сијарто: Испоруке оружја продужавају рат

МАђАРСКИ шеф дипломатије Петер Сијарто, изразио је бојазан да би самит НАТО у Вашингтону могао да повећа ризик ескалације сукоба и указао да треба размотрити све мировне иницијативе за Украјину које су тренутно у оптицају. По његовим речима "чудна је перспектива да на мировном самиту учествује само једна од две зараћене стране". Он је изразио очекивање да ће следећа мировна конференција бити организована у формату који ће обухватити обе зараћене земље". Сијарто је додао да се испорукама оружја само продужава рат, а истовремено, "европској економији пуца се у колена, па и у срце".

Маневри на граници са Пољском

ДОК самит траје Белорусија са кинеским трупама учествује у заједничкој војној вежби у близини своје границе са чланицом НАТО, Пољском, што је прва таква вежба која одражава растуће одбрамбене везе између две земље. Маневри "Јуриш орла", трајаће 11 дана. Белорусија се прошле недеље придружила Шангајској организацији за сарадњу, коју предводе Кина и Русија. Министарство одбране у Минску, саопштило је да ће се увежбавати ваздушни напад, прелазак реке и борбу у стамбеним зонама. Медији подсећају да су Путин и белоруски председник Александар Лукашенко, лане објавили да Русија премешта део свог тактичког нуклеарног оружја у Белорусију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

НАДАЛ ОТКРИО ШОКАНТНУ ВЕСТ: Шпанац болује од неизлечиве болести, а његове речи расплакаће вас