"ТАМНИ ОРАО" ПОЛЕЋЕ ИЗ ВИЗБАДЕНА: Шолц дозволио размештање пројектила, који за 21 минут досежу Москву, без Бундестага

И. Станојевић

15. 07. 2024. у 15:32

ПРВИ пут после Хладног рата, у Немачкој ће бити стационирани амерички системи наоружања далеког домета, заједнички су саопштиле владе у Берлину и Вашингтону. Упркос томе што је немачки канцелар Олаф Шолц изјавио да је одлука дуго припремана, вест је изненадила и непријатно "одјекнула".

ТАМНИ ОРАО ПОЛЕЋЕ ИЗ ВИЗБАДЕНА: Шолц дозволио размештање пројектила, који за 21 минут досежу Москву, без Бундестага

Фото: Јутјуб/Stars and Stripes

Ради се, како пише Дојче веле, о прецизном, убојитом оружју, ракетама далеког домета и хиперсоничним пројектилима. Медији у Немачкој истичу да о овој теми није било ни парламентарне, нити јавне дискусије и подсећају да је реч о држави која добро памти масовне и дуге протесте пре 40 година против стационирања Першинг ракета. Октобра 1983, око милион Немаца направило је људски ланац у знак протеста, али - узалуд. Тадашњи канцелар Хелмут Шмит, социјалдемократа као и Шолц, прогурао је то у Бундестагу.

У саопштењу Беле куће и немачке владе наводи се да ће "САД у Немачкој привремено стационирати системе оружја далеког домета из своје Вишедоменске оперативне групе, као део плана њиховог будућег сталног стационирања". Владе САД и Немачке су навеле и да ће "конвенционалне јединице, када буду потпуно развијене, укључивати СМ-6, томахавке и хиперсонично оружје које је тренутно у развоју."

Према писању Истраживачке службе америчког Конгреса (ЦРС), "Војска САД је у процесу успостављања и опремања пет такозваних Вишенаменских оперативних група Мулти-Домејн Таск Форсиз (МДТФ) широм света. Један од њихових главних задатака је обезбеђивање артиљеријске ватре (земља-земља) великог домета, у облику ракета и крстарећих пројектила. МДТФ има и могућности противваздушне одбране. Три МДТФ су планирана за регион Пацифика, а један за Европу, а тај ће бити стациониран у Немачкој, у Визбадену.

Још се, наводно, не зна прецизно где ће оружје бити лагеровано, али су из доступних америчких докумената и стручних часописа, процурили неки подаци. Британски таблоид "Сан" је још крајем 2021. објавио симулацију на лансирања америчке суперсоничне ракете "дарк игл" (тамни орао) из Визбадена, која је у стању да за само 21 и по минут стигне до Москве, удаљене 2.000 километара. У тим документима се, такође, наводи да ће ракета бити спремна 2023. године.

Амерички портал Брејкинг дифенс јавио је да је војска САД званично реактивирала у Европи 56. Артиљеријску команду, која је била активна од 1986. до 1991. и дала зелено светло за стационирање модерног прецизног оружја укључујићи и далекометно (ЛРПФ).

Америчка војска је то саопштила 13. априла 2021. а пет месеци касније, 16. септембра 2021, МДТФ је активиран у америчкој бази у Визбадену. Намера је била да се тамо само стационирају штаб и одређене јединице, док је оружје требало да буде постављено у Форт Друму, у држави Њујорк.

Но, по свему судећи, комплетан други МДТФ ће дугорочно бити пресељен у Немачку. Требало да буде оперативан до октобра 2025, осим хиперсоничног оружја које би требало да буде спремно до октобра 2026, пише у документу Истраживачке службе америчког Конгреса.

СМ-6

Крстарећа ракета Стандард Мисил-6 (СМ-6) са три пројектила, комбинује противваздушну, копнену и противракетну одбрану на мору. Пресреће противбродске ракете на великој висини и балистичке ракете неколико секунди пре циља. Лансира се са брода, копна, Боингових авиона типа 18-Е и Ф и лансирне рампе "Тајфон", развија брзину од 1,2 километра у секунди, има домет 500 километара. Од 2013. производи је "Рејтеон" по цени од 4,3 милиона долара. Поред САД и Британије, имају је и Аустралија, Јапан и Јужна Кореја.

Томахавк

Крстарећа ракета "томахавк" први пут је масовније употребљена 1991. на Ирак, потом Авганистан, Сомалију, Либију, Сирију, а сада против Хута у Јемену. Септембра 1995. испаљено је 13 томахавка на положаје Срба код Бањалуке, а на циљеве у Србији, 1999. године, са америчких ратних бродова 218 и још 20 са британске подморнице. Производи га амерички Рејтеон (РТX) за око 1,5 милиона долара по комаду. Домет је 2.500 километара.

Тамни орао

Најмодерније оружје у арсеналу Вишенаменских оперативних група је хиперсонична ракета "тамни орао", а развијају је Локид Мартин и Нортроп Груман. Лансираће се са камиона, као "патриот", а комад ће коштати око 40 милиона долара. САД су у развој кренуле пре 20 година, а требало би да има домет од око 2.700 километара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”