ДАНАС ПАДА ОДЛУКА: Хоће ли Фон дер Лајен добити други мандат?
ЕВРОПСКИ парламент (ЕП) гласаће данас о избору актуелне председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен за други петогодишњи мандат на тој функцији.

Фото: AP Photo/Ebrahim Noroozi
Након расправе, посланици ЕП требало би да у 13 часова гласају о њеној кандидатури за нови мандат на челу Комисије. Гласање ће бити тајно, а да би била изабрана, Фон дер Лајен мора да добије подршку апсолутне већине чланова парламента, односно најмање 361 од 720 посланика.
До гласања у ЕП долази након што су лидери ЕУ крајем јуна подржали кандидатуру Фон дер Лајен за други мандат на функцији председника Европске комисије.
Фон дер Лајен је била водећи кандидат за председника Комисије Европске народне партије, која је освојила највише гласова на изборима за ЕП, одржаним од 6. до 9. јуна ове године. Лидери ЕУ именовали су је за нови мандат након што су се три групације у ЕП Европска народна партија, социјалдемократе и либерали договорили о пакету водећих функција у ЕУ.
Европски парламент мора да потврди њену кандидатуру како би била изабрана. Уколико за њу не буде гласало довољно посланика ЕП, лидери ЕУ морају да у року од месец дана предложе новог кандидата за председника Комисије, преноси Танјуг.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)