УСТАВНИ СУД ГРУЗИЈЕ ПРИХВАТИО ТУЖБУ ПРЕДСЕДНИЦЕ: Тужен парламент због закона о страним агентима

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

19. 07. 2024. у 00:41

УСТАВНИ суд Грузије прихватио је тужбу председнице Саломе Зурабишвили против закона о страним агентима, саопштила је прес-служба Уставног суда.

УСТАВНИ СУД ГРУЗИЈЕ ПРИХВАТИО ТУЖБУ ПРЕДСЕДНИЦЕ: Тужен парламент због закона о страним агентима

Фото: Профимедиа

Регистрација тужбе је неопходан услов да се предмет упути на седницу пленума Уставног суда.

Зурабишвили је 15. јула поднела тужбу тражећи поништење закона, преноси News Georgia.

По њеном мишљењу, то је у супротности са чланом 78 грузијског устава, према којем све гране власти, у оквиру својих надлежности, морају учинити све да се земља интегрише у ЕУ и НАТО.

У овом случају оптужен је грузијски парламент.

Како наводи грузијски портал, случај је без преседана зато што се председник Грузије никада није жалио Уставном суду и до сада није примљена ниједна жалба на члан о европским интеграцијама.

Ова одредба унета је у највиши правни акт земље тек 2017. године.

Медији су раније пренели да уколико суд прихвати тужбени захтев, подносилац може захтевати активирање механизма за суспендовање закона до доношења коначне одлуке.

После Зурабишвили, више од 120 грузијских невладиних организација такође је поднело тужбу Уставном суду тражећи укидање закона, али суд још није саопштио да је узео у разматрање ове захтеве.

Упркос позивима међународних партнера, грузијски парламент је 28. маја надјачао вето председнице.

Законом, који је званично назван "О транспарентности страног утицаја", предвиђено је формирање посебног регистра за невладине и медијске организације које добијају страна средства, а које су означене као "носиоци интереса страног утицаја".

ЕУ је више пута упозоравала да предлог закона не испуњава препоруке за даљи напредак у ЕУ.

Догађаји који су уследили након његовог покретања довели су до тога да је Брисел најавио суспензију интеграције Грузије у ЕУ.

Истовремено, САД су најавиле комплетну ревизију односа са Грузијом.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза

ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће САД прекинути да снабдевају оружјем Украјину уколико европски савезници одбију да се придруже "коалицији вољних" за деблокаду Ормуског мореуза, јавља данас Фајненшел тајмс, позивајући се на изворе.

01. 04. 2026. у 22:03

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (0)

ИТАЛИЈА ИПАК ИДЕ НА МУНДИЈАЛ? ФИФА је на потезу, очекује ли нас преседан?