АЛЖИРСКИ ОЛИМПИЈЦИ ИЗ СВОГ ЧАМЦА У РЕКУ БАЦАЛИ ЦРВЕНЕ РУЖЕ: Спортисти одали почаст жртвама демонстрација 1961. године

Јована Шведић

27. 07. 2024. у 09:50

НА СИНОЋНОЈ церемонији отварања Олимпијских игара у Паризу, алжирски спортисти су током дефилеа тимова Сеном, из свог чамца у реку бацили црвене руже, одајући тако почаст жртвама алжирских демонстрација 1961. године у Паризу.

АЛЖИРСКИ ОЛИМПИЈЦИ ИЗ СВОГ ЧАМЦА У РЕКУ БАЦАЛИ ЦРВЕНЕ РУЖЕ: Спортисти одали почаст жртвама демонстрација 1961. године

photo: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA

Поједини чланови алжирског тима скандирали су „Живео Алжир!“ на арапском, након што су бацили цвеће поред моста са којег је Алжирце бацала француска полиција током протеста у знак подршке независности од Француске, тадашњег колонијалног владара Алжира, преноси Франс 24.

Како портал наводи, историчари тврде да је током тих демонтсрација, осим много повређених, између тридесет и 200 демонстраната убијено, а 12.000 ухапшено.

Десетине мирних демонстраната били су жртве полицијске репресије током демонстрација 17. октобра 1961. године, почињене под надлежношћу тадашњег префекта полиције Мориса Папона.

Тог дана, непосредно пред крај Алжирског рата, између 20.000 и 30.000 Алжираца из сиротињских четврти, индустријских предграђа и различитих округа Париза, демонстрирало је у центру Париза против полицијског часа уведеног за њих.

Француска скупштина усвојила је у марту ове године предлог којим се осуђује "масакр" из октобра 1961. године.

Бивши председник Француске Франсоа Оланд је 2012. одао почаст жртвама тих демонстрација, док је његов наследник, садашњи председник Емануел Макрон, 2021. године изјавио да су "злочини почињени 17. октобра 1961. под ауторитетом Мориса Папона неопростиви за Републику".

Алжир је стекао независност 1962. године након 132 године под колонијалном влашћу.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО:

"БОДРИМО НАШЕ СПОРТИСТЕ": Моћна порука на Кули Београд за представнике Србије на ОИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

ЦЕО ТЕНИС У ШОКУ: Чувена тенисерка уградила вештачке груди, а онда је откривено и ово! (ФОТО)