АМЕРИЧКИ ОДГОВОР НА РУСКЕ КИНЖАЛЕ: “Мако” спремна да учини авионе Ф-35, Ф-22 још смртоноснији (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

28. 07. 2024. у 21:01

ДОК Сједињене Државе настоје да одрже корак са Кином и Русијом у хиперсоничној трци, амерички одбрамбени извођач Локид Мартин је открио додатне информације о својој новој хиперсоничној ракети Мако, која је добила име по најбржим ајкулама у океану.

АМЕРИЧКИ ОДГОВОР НА РУСКЕ КИНЖАЛЕ: “Мако” спремна да учини авионе Ф-35, Ф-22 још смртоноснији (ВИДЕО)

Фото: Free Images Pixabay


Локид Мартин је навео да је за стварање хиперсоничних пројектила потребно доста времена, посебно за оне довољно компактне да буду смештене у унутрашњим одељцима стелт авиона за лансирање кратког домета.

-Локид Мартинов више наменски пројектил Мако свакако није изузетак – у развоју је већ седам година. И да, компактан је и иновативан. Такође је подржао први дигитални програм аквизиције ракета америчког ратног ваздухопловства и постигао високе резултате у зрелости, саопштио је произвођач.

Ако буде усвојена за употребу од стране америчког ваздухопловства, хиперсонична ракета Мако лансирана из ваздуха постаће прво хиперсонично оружје на свету које би могло да буде испаљено из унутрашњег одељка за оружје пете генерације стелт борбених авиона: Ф-35 и Ф- 22 Раптор.

Пројектил се први пут појавио у јавности у априлу ове године када га је Локид Мартин, у сарадњи са одбрамбеном компанијом CoAspire, представио на изложби Sea Air Space 2024. У то време, Рик Лој, виши програмски менаџер у одељењу за контролу ракета и ватре компаније Локид Мартин, рекао је новинарима да је опсежна провера спремности спроведена електронски и физички на различитим борбеним авионима и поморским патролним авионима.

Најновији развој догађаја је значајан јер указује на то да се пројектилом озбиљно бави произвођач у тренутку када САД заостају иза Русије и Кине у производњи хиперсоничне ракете. Упркос свим напорима, америчка војска је наишла на бројне неуспехе у својим настојањима да развије и тестира хиперсонично оружје.

Примарни амерички противник, Кина, се вероватно појавила као светски лидер у хиперсоничним способностима. Најмање два хиперсонична оружја су се појавила у последњих годину дана: ДФ-27 и ваздушна варијанта ИЈ-21. У међувремену, Русија је већ користила два своја хиперсонична оружја — Кинжал и Циркон — у борби против украјинских снага.

Насупрот томе, САД тек треба да испоруче хиперсонично оружје. Након што је УСАФ напустио AGM-183 ARRW (оружје за брзо реаговање из ваздуха) након низа неуспеха у тестирању, служба је своју пажњу усмерила на хиперсоничну нападну крстарећу ракету (ХАЦМ) заједно са својим партнером и савезником, Аустралијом. Како је недавно објавио EurAsian Times, ракета ће бити тестирана у Аустралији на борбеном авиону Ф-18 Супер Хорнет.

Америчка војска и морнарица раде на својим хиперсоничним програмима. Међутим, раније ове године, Канцеларија за надзор владе америчког Конгреса открила је да је увођење Хиперсоничног система дугог домета (LRHWS) америчке војске одложено до фискалне 2025.

Покушаји Министарства одбране САД (ДоД) да премости хиперсонични јаз са Кином и Русијом наишли су на велику препреку: временски оквир за распоређивање оружја је више пута одлаган. Поред тога, ГАО је истакао да Министарство одбране тренутно није добро припремљено за имплементацију система брзог реаговања.

Усред целог овог хаоса и све већег хиперсоничног јаза са својим противницима, оружје Локхида може пружити неку наду. Са ARRW-ом, који је Локид Мартин развио, и који је сада изашао из “мрака”, компанија би могла да се поново вратити у игру са својим Мако пројектилом за лансирање из ваздуха.

Локид Мартин је понудио Мако за програм америчког војног ваздухопловства (SiAW). Иако је одлучио да не настави са Фазом 2, каже се да Мако има користи од иновација и напора за сазревање уложених у њега као прву потпуно дигиталну аквизициону ракету Ваздухопловства.


ШТА ЗНАМО О МАКО?

Детаљи које је Локид открио 22. јула наводе: „Назван по најбржој ајкули у морима, Мако је намењен за уништавање мета осетљивих на време када је свака секунда важна.

У зависности од захтева мисије, може да гађа циљеве високе вредности при хиперсоничним брзинама или испод њих, да се креће у хиперсоничном режиму на великим висинама и да пробије софистициране системе противваздушне одбране.

Фото принтскрин YouTube/Lockheed Martin

Према произвођачу, Мако је отворена, вишенаменска хиперсонична ракета која се може користити за противваздушну одбрану, поморске ударе и друге сврхе. Може да се лансира на оперативно значајним дометима који обезбеђују сигурне удаљености између авиона и користиће је и ловаци пете генерације за нападе из заседе.

Мако, тежак 1.300 фунти, успева да уклопи своју способност за више мисија у оквир авиона пречника 13 инча и дужине 13 стопа. Може се интегрисати у низ авиона, укључујући Ф-35, Ф-22, Ф-15, Ф-16, Ф/А-18, П-8 и било који авион опремљен са 30-инчним ушицама, као нпр. са широко распрострањен БРУ-32 сталак за избацивање за тешке услове рада.

Када је први пут представљен на штанду CoAspire у априлу ове године, макета ракете Мако је приказана заједно са графиком која илуструје њену интеграцију са Ф-35 Лајтинг 2.

У то време, званичник компаније је сугерисао да би Мако потенцијално могао бити лансиран са површине, земље или чак испод површине, што указује на његову свестраност изван авиона као потенцијалне платформе за лансирање.

Мако је једна од прве генерације пројектила компаније Локид Мартин која је у потпуности креирана унутар екосистема дигиталног инжењеринга. Животни циклус оружја је побољшан кохезивним предузећем заснованим на моделима које има користи од најбољих пракси у инжењерингу система заснованог на моделима.

Због своје отворене архитектуре и дигиталног дизајна, Мако омогућава брзо додавање компоненти специфичних за мисију као што су бојеве главе и трагачи. Ово омогућава корисницима да ажурирају Мако без да буду везани власничким заплетима, што им омогућава да буду у току са новим опасностима.

Раније је експерт за одбрану Стефано Д’Урсо истакао: „Нова хиперсонична ракета се јавно приказује први пут од почетка развоја. Ф-35 може да носи четири ракете Мако споља и две унутрашње, по једну за сваки одељак за оружје, што га чини првим хиперсоничним оружјем компатибилним са авионом 5. генерације.

Важна карактеристика Маковог дизајна коју је Д'Урсо истакао је да ниједно од хиперсоничног оружја које се тренутно развија није довољно мало да стане у одељке за оружје Ф-35. Даље, треба напоменути да је Локид Мартин Hypersonic Air-breathing Weapon Concept једина алтернатива која се може носити споља.

eurasiantimes.com/Саксхи Тивари

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - Невиђена провокација (ВИДЕО)

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - "Невиђена провокација" (ВИДЕО)

РУСИЈА и Кина по први су пут извеле лет стратешких бомбардера у заједничкој патроли у близини Аљаске, што упозорава на све шири оквир способности војног партнерства, које изазива све већу забринутост у САД-у и међу њиховим савезницима.

26. 07. 2024. у 07:28

Коментари (0)

ОН ЈЕ ЗАПАЊИО СРПСКЕ ОЛИМПИЈЦЕ! У пуној ратној опреми стајао на обали Сене и поздрављао Србе - ево и зашто (ВИДЕО)