ВАТИКАН „У ЦРВЕНОМ“, ПА ПРОДАЈЕ ЗГРАДЕ: Света Столица све теже балансира финансије – смањен број верника и донација
СВЕ дубља економска криза, инфлација и смањен број како верника тако и донација, не дају мира за ватиканске финансије. Све је теже да се балансира каса, биланс фонда Оболо Светог Петра показује да прилози верника и локалних цркви нису довољни да покрију потребе у плаћању ватиканских дикастерија и скоро су се преполовили од 2009.
Расходи постали дупло већи од прихода, због чега Ватикан ради на комерцијалном вредновању и продаји богатог наслеђа некретнина.
Такво стање произилази из најновијег финансијског извештаја Петровог пенса (где се сливају прилози локалних цркава и верника) а као неопходног инструмента за економски опстанак Ватикана и мисије цркве на глобалном нивоу. Стога кардинал Пјетро Паролин, државни секретар Ватикана, опомиње на донације верника које су у великом опадању те стога треба повратити кредибилитет Цркве и поверење верника.
Папа Фрања у више од деценије понтификата и финансијских реформи у Ватикану савладава отпоре и унутрашње борбе ради транспарентности и законитости трошења, али на плану финансија и поред донација намењених задовољавању потреба васељенске Цркве и подршци бројним иницијативама то ни изблиза није довољно у ватиканској каси. Донације до Пенса стижу из три правца: прикупљају се у црквама широм света поводом свечаности Светог Петра и Павла, директним понудама и наследним заоставштинама додељеним Пенсу.
Постоје две основне ставке расхода Пенса, најзначајнија се односи на подршку активностима ватиканксих дикастерија, друга, много мања, посвећена је пројектима директне помоћи „за оне којима је била најпотребнија“. Укупно је подржано 236 пројеката у 76 земаља, највише у Африци, потом у Европи, Америци и Азији.
У 2023. години према подацима које је Ватикан објавио крајем јуна приходи су износили 52 милиона, а расходи 109,4 милиона евра, дефицит је дакле 57,4 милиона евра. Када је реч о трошковима највећи део се односи за дикастерије који подржавају папину мисију, то значи и на помоћ у одржавању дипломатских канцеларија Свете столице широм света, трошкови за 68 оделења, тела и организација који служе универзалној мисији Светог оца а који су износили 370,4 милиона евра у 2023, од чега је отприлике 90 милиона покрио Пенс, док је само 13 милиона отишло на пројекте директне помоћи за сиромашне.
Подаци показују да је у периоду између 2021. и 2023. потрошња ватиканских дикастерија и тела порасла за 132,7 милиона евра и то је ставка која је доживела највећи пораст а који се односи на „подршку локалним црквама у тешкоћама и специфичним контекстима еванђелизације“ што је доказ да су финансијске потребе универзалне цркве хитне и расту а истовремено се повећавају потребе нунцијатура и ватиканских тела посвећених комуникацији.
У коштац се почело хватати са ватиканским резервама, у 2022. да би се одговорило на финансијске потребе „остварена је значајна капитална добит захваљујући продаји из Петровог пенс фонда“. Да би затворио расходе за 2023. годину дошло се до тога да се богатство некретнина Ватикана учини профитабилним или да се отуђи један део без претходног реновирања као једини одрживи пут за обнављање све компликованије финансијске ситуације.
Препоручујемо
ЗЕЛЕНСКИ ПОХВАЛИО ВАТИКАН: Допринос мировним напорима и особађању ратних заробљеника
24. 07. 2024. у 00:10
БЛУМБЕРГ: Енергетска криза и антируске санкције нанеле су Немачкој непоправљиву штету
12. 07. 2024. у 21:21
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)