БЛИНКЕН ОБЕЛОДАНИО: Обустављамо помоћ!

Дејана Калинић
Дејана Калинић

31. 07. 2024. у 18:27

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе обустављају помоћ за Грузију, пошто акције њене владе нису у складу са тежњама да уђе у НАТО, изјавио је амерички државни секретар Ентони Блинкен.

БЛИНКЕН ОБЕЛОДАНИО: Обустављамо помоћ!

FOTO: AP/Tanjug

- Након антидемократских акција грузијске владе, 23. маја, најавио сам свеобухватну ревизију билатералне сарадње између Сједињених Држава и Грузије. Као резултат, САД обустављају помоћ у вредности од 95 милиона долара, која је директно усмерена на подршку Влади Грузије - рекао је Блинкен, преноси ТАСС.

"РИА Новости" подсећају да је средином маја помоћник америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Џејмс О'Брајен рекао да би Вашингтон могао да уведе персоналне санкције руководству Грузије, уколико усвојени закон о страним агентима не буде у складу са међународним стандардима.

О'Брајен је додао и да Вашингтон, такође, може обуставити и финансијску помоћ Грузији, уколико тамошње власти буду гледале на САД као на противника. 

Подсетимо, ЕУ и САД су критиковале грузијски закон о страним агентима, који је ступио на снагу 3. јуна. Усвајање закона изазвало је протесте, а председница земље је уложила вето, који је касније одбачен. Из ЕУ су поручили да усвајање закона о страним агентима негативно утиче на улазак Грузије у ЕУ. Амбасадор ЕУ у Грузији је тим поводом рекао да је интеграција Грузије у Унију из тог разлога заустављена.

Поменути закон о страним агентима је трн у оку западном свету који га је назвао "руски закон", алудирајући на сличан пропис који је у Русији на снази од 2012. године. Међутим, мало ко од њих помиње да закон готово идентичног имена постоји и у САД, и то још од 1938. године, као и да се усвајање таквог прописа разматра и у Европској унији. 

Закон предвиђа регистровање непрофитних правних лица и медија чији приход долази из иностранства, а нарочито ако је већи од 20 одсто.

Поред тога, све организације које "промовишу интересе страних снага" морају бити регистроване у државном регистру. У овом случају, такве организације ће морати да прикажу примљени приход и да попуне декларацију, иначе их очекује казна од 25.000 ларија.

(РТ Балкан)

БОНУС ВИДЕО: ПРОСЛАВА РАТНЕ МОРНАРИЦЕ: Владимир Путин присуствовао главној паради у Санкт Петербургу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"

КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.

11. 02. 2025. у 13:30

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

ПРЕД НАМА ЈЕ СРЕТЕЊЕ: Дан када се срећу прошлост и будућност, зима и пролеће, судбина и слободна воља