НОВИ ПРЕГОВОРИ ЗА РЕШАВАЊЕ ДЕЦЕНИЈАМА СТАРОГ КИПАРСКОГ ПРОБЛЕМА: Христодулидис прихватио позив генералног секретара УН
ПРЕДСЕДНИК Кипра Никос Христодулидис прихватио је позив генералног секретара Уједињених нација Антонија Гутереша да присуствује тројном састанку са лидером кипарских Турака Ерсином Татаром.

Foto: Tanjug
Састанак 13. августа у Њујорку биће одржан са циљем поновног покретања преговора за решавање деценијама старог кипарског проблема, рекао је Христодулидис у говору касно у суботу, према транскрипту послатом у недељу из његове канцеларије.
Христодулидис је додао да се нада да ће одржавање састанка „довести до позитивних резултата који не могу бити други осим наставка преговора“.
Нејасно је да ли је Татар пристао да присуствује састанку.
Христодулидис је рекао да се нада да ће реакција кипарских Турака бити позитивна.
Члан Европске уније Кипар – мање од половине Њу Џерсија – био је ефективно подељен 1963. године када су избиле борбе између његове две главне етничке групе: Кипрана који говоре грчки и турски.
Потпуно је подељен 1974. године након што је Турска заузела северну трећину острва у циљу заштите мањинских кипарских Турака.
То је уследило након државног удара који је подржала Атина од стране присталица уједињења целог острва са Грчком, којим је тада владала војна хунта.
Острво је од тада подељено.
Бројни напори које су предводиле УН током деценија да се поново уједине нација источног Медитерана на основу двозоналне федерације су пропали.
Најновији покушај учињен је 2021. године, када су се званичници Турске, Грчке и Уједињеног Краљевства - гаранта у оквиру споразума којим је окончана британска колонијална власт на Кипру - придружили највишим политичарима кипарских Грка и Турака у Женеви у тродневним разговорима.
Кипарски проблем је заоштрио односе између чланица НАТО-а, Грчке и Турске, а решење би отворило пут за решавање и других дуготрајних питања.
То би могло помоћи у настојањима Турске да се придружи ЕУ, помоћи у решавању спорова око морске границе између Турске, Кипра и Грчке и обезбиједити алтернативни пут за пумпање природног гаса из источног Медитерана у Европу путем гасовода преко Кипра до Турске.
Овомесечни састанак такође долази у време појачаних тензија у ширем региону који је често узнемирен насиљем.
Кипар, Грчка и УК настављају да подржавају решење засновано на двозонској федерацији, док Турска и администрација кипарских Турака подржавају стварање две одвојене државе.
Самопроглашену Турску Републику Северни Кипар признаје само Турска.
Република Кипар, која је међународно призната, званично има суверенитет над целим острвом, али може да управља само на југу.
Турска не признаје РОЦ.
БОНУС ВИДЕО:
ТУРСКА ВОЈНА ВЕЖБА: У знак сећања на 50 годишњицу турске војне операције
Препоручујемо

ТУРСКА БЛОКИРАЛА ПРИСТУП ИНСТАГРАМУ: Без навођења разлога и колико ће трајати забрана
02. 08. 2024. у 08:07


ШУМСКИ ПОЖАРИ ЗАХВАТИЛИ БАЛКАН: После вишенедељних високих температура
30. 07. 2024. у 23:35

"БЛАГО РЕЧЕНО ЈЕЗИВО" Србин у Грчкој једва избегао превару - упозорава сународнике
30. 07. 2024. у 09:04

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)