Ф-35 ИЛИ СУ-57 КО ЋЕ ЛЕТЕТИ НЕБОМ ИНДИЈЕ: Дилема око набавке индијског стелт ловца усред споразума о С-400 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 08. 2024. у 20:00

НАПРЕДАК Индије у њеном програму борбених авиона пете генерације, познатом као АМЦА, заостаје, што изазива све већу забринутост у Њу Делхију.

Ф-35 ИЛИ СУ-57 КО ЋЕ ЛЕТЕТИ НЕБОМ ИНДИЈЕ: Дилема око набавке индијског стелт ловца усред споразума о С-400 (ВИДЕО)

Фото: ЕПА


Недавни извештаји из Пакистана су само повећали хитност за набавку. Исламабад сада обучава своје пилоте да управљају кинеским стелт ловцем ФЦ-31, што је навело индијске власти да препоруче да парламентарни одбор за одбрану размотри куповину ловаца пете генерације од страних добављача као привремено решење.

Индијски војни аналитичари идентификују само два потенцијална извора за ове напредне ловце: Русију и САД. Ова одлука ставља Њу Делхи у тежак положај. Изазов није само због кашњења у развоју индијских ловаца, већ и због дуготрајних сложених геополитичких односа и „старих кршења међународног права“.

Индијска набавка руског система С-400 закомпликовала је њену одбрану. Извори указују да иако С-400 нагиње војну наклоност према руском борбеном авиону Су-57 Фелон, овај авион нема најбољу репутацију у Индији. Упркос интересовању за Ф-35, Индија је опрезна да се суочи са ограничењима сличним онима наметнутим Турској. Индија је тренутно обезбедила три батерије С-400 и чека на још две, а очекује се одлагање испоруке због сукоба између Русије и Украјине.


РЕШЕЊА ПОСТОЈЕ

Да би Индија наставила са набавком Ф-35, једно потенцијално решење би могло бити да деактивира постојеће системе С-400 у оквиру своје мреже противваздушне одбране и да их прогресивно замени америчким ракетама Патриот. Овај приступ би могао да ублажи забринутост САД.

Није сва нада изгубљена, као што неки аналитичари сугеришу. Распоређивање Ф-35 даље од осетљивих граничних региона, где су стационирани системи С-400, могло би бити решење. Међутим, Индија се и даље суочава са неизвесношћу политичке динамике у САД - посебно на предстојећим изборима 2025. године. На крају, одлука зависи од политичке климе и спремности америчке администрације да понуди уступке.

Али да ли су ове тежње реалне за Индијанце? Према преовлађујућој логици, САД не би одобриле Ф-35 за Индију осим ако се системи С-400 не деактивирају. Међутим, да ли би САД могле да направе изузетак за цењеног савезника са снажном економијом? Одобравање овог изузетка Индији била би изазовна одлука за Вашингтон. Игнорисање куповине С-400 од Индије могло би да погорша затегнуте односе са Турском, баш када Анкара почиње да обнавља поверење у Вашингтон.

 

С-400 КАО ПРЕДНОСТ ЗА РУСИЈУ

А шта је са Су-57? Индија је у почетку била у партнерству са Русијом на овом пројекту, али је брзо повукла своје учешће, незадовољна перформансама мотора у то време и недовољним стелт способностима авиона. Русија, међутим, тврди да ће од 2024. године Су-57 бити опремљен напредним мотором Изделије 30, који више него задовољава индијске захтеве, заједно са значајно побољшаним стелт карактеристикама.

Не занемаримо тврдње Русије да је Су-57 умешан у сукоб са Украјином, додуше са дистанце. Иако је овим тврдњама још потребна провера, неки западни медији су поновили ове изјаве, потенцијално појачавајући привлачност будућег споразума између Русије и индијске владе.

Међутим, текући сукоби на Блиском истоку и растуће тензије између Ирана и Израела бацају сенку на планове Москве. Извештаји израелских и западних медија сугеришу да се Ф-35 све више користи у борбеним мисијама, што би могло да укаља имиџ руског Су-57, који је раније проглашаван као „једини стелт ловац са борбеним искуством“.


СЛОЖЕНИЈА ОДЛУКА

Ова ситуација наглашава хитну потребу Индије да појача свој програм развоја аутохтоних ловаца, истовремено истражујући привремена решења. Ескалирајућа претња из Пакистана захтева темељну и добро заокружену стратегију за очување индијске надмоћи у ваздуху.

Одлука између Су-57 и Ф-35 могла би постати још сложенија за Индију. Што дубље истражујемо детаље Ф-35, то се чини мање атрактивним за Индију. Ф-35 захтева потпуно нови ланац снабдевања за делове, оружје и одржавање, а све то би вероватно требало да буде набављано из Сједињених Држава. Ова зависност би могла да буде скупља од обичне набавке С-400.

Коначно, САД имају полугу да у сваком тренутку зауставе приступ Индији кључним компонентама Ф-35. Ово би могло бити изазвано различитим разлозима, као што је притисак на Индију да се уздржи од улагања у руску војну опрему са упозорењем попут: „Ако наставите да купујете руску војну опрему, нећете добити делове за Ф-35.

Укратко, да ли би Ф-35 могао постати индијски стелт ловац? Иако је све могуће, тренутно је мало вероватно. За сада, С-400 се истиче као одрживија опција од Ф-35. Посебно имајући у виду да се Индија већ може похвалити врхунским ловцима, као што су француски Дасо Рафал и Су-30МКИ. Ови авиони су добро опремљени да се супротставе уоченим претњама, укључујући „пакистанске“ ФЦ-31.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - Невиђена провокација (ВИДЕО)

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - "Невиђена провокација" (ВИДЕО)

РУСИЈА и Кина по први су пут извеле лет стратешких бомбардера у заједничкој патроли у близини Аљаске, што упозорава на све шири оквир способности војног партнерства, које изазива све већу забринутост у САД-у и међу њиховим савезницима.

26. 07. 2024. у 07:28

Коментари (0)

ИСПЛИВАО ХИТ СНИМАК: Новак Ђоковић је овако прославио златну медаљу на Олимпијским играма (ВИДЕО)