ХУТИ ТВРДЕ ДА СУ ОБОРИЛИ ОСМИ АМЕРИЧКИ ДРОН: Последњи MQ-9 Reaper срушен са неба изнад Јемена током ноћи (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 08. 2024. у 19:46

ЛОКАЛНИ извори су 4. августа тврдили да је амерички дрон MQ-9 Reaper оборен изнад провинције Саада у Јемену.

ХУТИ ТВРДЕ ДА СУ ОБОРИЛИ ОСМИ АМЕРИЧКИ ДРОН: Последњи MQ-9 Reaper срушен са неба изнад Јемена током ноћи (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин/Јутјутб/US Military News


Ови извори су чак објавили фотографије на друштвеној мрежи Икс (раније Твитер), на којима су наводно приказани остаци и крхотине обореног MQ-9. Међутим, Bulgarianmilitary.com не може независно да провери ове тврдње, а од америчких власти још нема званичне потврде.

Ако буде потврђено, ово би представљало осми дрон MQ-9 Reaper који је оборен од октобра прошле године, усред текућег сукоба између Израела и Хамаса. То би такође био други такав инцидент у истој јеменској провинцији.

Први од ових осам дронова наводно су оборили јеменски Хути побуњеници 8. новембра 2023. године изнад Црвеног мора током периода напада на америчке базе у Ираку и Сирији. Касније, 18. јануара 2024. године, Исламски отпор Ирака преузео је одговорност за обарање још једног дрона MQ-9 Reaper, који је наводно полетео из Кувајта, у близини Мукдадије, у провинцији Дијала.

Побуњеници Хути су 19. фебруара 2024. оборили MQ-9 америчких ваздухопловних снага изнад Ал Худеиде, усред текућих напада на америчке базе у Ираку и Сирији. Сличан инцидент догодио се 25. априла 2024. године, када је још један MQ-9 оборен изнад провинције Саада.

До 17. маја 2024, јеменска група Хути преузела је одговорност за обарање „америчког шпијунског дрона MQ-9“ у јеменској централној провинцији Мариб. Само недељу дана касније, 24. маја 2024, група је пријавила да је оборила још један MQ-9 изнад Сане. Амерички MQ-9 се 29. маја 2024. срушио у Јемену под неоткривеним околностима.

MQ-9 Reaper, који је развио General Atomics Aeronautical Systems, је беспилотна летелица која се првенствено користи у ваздушним снагама Сједињених Држава. Познат по својој дугој издржљивости и могућностима надзора на великим висинама, Реапер се истиче у прецизним ударним мисијама. Он служи као напреднији наследник MQ-1 Предатора, који се може похвалити побољшаним перформансама и побољшаном свестраношћу.

Цена јединице MQ-9 Reaper је приближно 16,9 милиона долара. Ова бројка укључује и саму летелицу, заједно са неопходним земаљским контролним станицама и другом пратећом опремом. Укупни трошак програма, рачунајући истраживање, развој и набавку, може бити знатно већи.

Што се тиче димензија, MQ-9 Reaper има распон крила од 20 метара, дужину од 11 метара и висину од 3,8 метара. Ове димензије му омогућавају да има већу носивост и пружа већу издржљивост у односу на своје претходнике.

Погонски систем MQ-9 Reaper-а састоји се од једног Honeywell TPE331-10 турбоелисног мотора, који производи 900 коњских снага. Овај мотор омогућава Reaper-у да достигне максималну брзину од око 482 км/х и радну висину до 15 240 метара.

Техничке карактеристике MQ-9 Reaper-а укључују максималну тежину при полетању од 4.760 килограма и носивост од 3.750 фунти (1.700 килограма). Опремљен је напредном авиоником и сензорима који побољшавају његове могућности и за надзорне и за борбене мисије.

MQ-9 Reaper користи различите контролне системе, укључујући контролу линије видљивости (LOS) за операције на кратком домету и контролу изван линије видљивости (BLOS) преко сателитске комуникације за мисије на даљину. Ови контролни системи омогућавају оператерима да управљају УАВ са удаљених локација.

За надзор, MQ-9 Reaper је опремљен пакетом сензора, укључујући Multi-Spectral Targeting System (MTS-B), који интегрише инфрацрвени сензор, колор/монохроматску ТВ камеру дневног светла, ТВ камеру са појачаном сликом, ласерски даљиномер и ласерски означивач. Ови сензори пружају свеобухватну свест о ситуацији и могућности циљања.

Системи за навођење MQ-9 Reaper-а укључују ГПС и инерцијалне навигационе системе (INS) за прецизно позиционирање и навигацију. Ови системи омогућавају беспилотној летелици да изводи аутономне летове и прецизно испоручује муницију до одређених циљева.

Комуникациони системи на MQ-9 Reaper-у укључују сигурне везе за пренос података у реалном времену до земаљских контролних станица. Ови системи обезбеђују сталну комуникацију између УАВ и њених оператера, олакшавајући ефикасно управљање мисијом и доношење одлука.

MQ-9 Reaper је наоружан разним оружјем, укључујући ракете AGM-114 Hellfire, ласерско навођене бомбе GBU-12 Paveway II и муницију за директан напад GBU-38 (JDAM). Ово разноврсно наоружање омогућава Reaper-у да прецизно погађа широк спектар циљева.

Оперативни домет MQ-9 Reaper је отприлике 1.850 километара, са издржљивошћу до 27 сати. Овај проширени домет и издржљивост омогућавају беспилотној летелици да спроводи продужене мисије у огромним областима, обезбеђујући упорни надзор и могућности удара.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - Невиђена провокација (ВИДЕО)

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - "Невиђена провокација" (ВИДЕО)

РУСИЈА и Кина по први су пут извеле лет стратешких бомбардера у заједничкој патроли у близини Аљаске, што упозорава на све шири оквир способности војног партнерства, које изазива све већу забринутост у САД-у и међу њиховим савезницима.

26. 07. 2024. у 07:28

Коментари (0)

САД ДАЛЕ ОПШТИ БЛАГОСЛОВ: Овако је Мирослав Лазански писао о Олуји